website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Bankovní převody budou více vyhovovat klientům

Dnes je bezhotovostní bankovní styk něco, co můžeme považovat za věc, která je zcela běžná a zcela samozřejmá. Je ale nutno říci, že aktuálně trápí mnoho klientů několik celkem důležitých věcí. A mezi takové rozhodně patří fakt spojený s tím, že bankovní převody jsou realizovány celkem pomalu. A to je ve chvíli, kdy je třeba platbu poslat skutečně rychle, poměrně velký problém. Jak se ale v poslední době ukazuje, mělo by dojít ke změně. Když tedy využijete svůj bankovní účet k odeslání platby, nebo na platbu čekáte, může to znamenat, že se provede mnohem rychleji a jednodušeji. Podívejme se na hlavní fakta s tím spojená.

Contents

Bankovní převody jsou realizovány prostřednictvím Certis

Bankovní převody mohou výrazně zrychlit

Bankovní převody mohou výrazně zrychlit

Pokud se podíváme na několik bližších informací o bankovních převodech, potom je nutné říci, že je zajišťuje systém označovaný jako Certis. Prostřednictvím něho realizují bankovní převody všechny banky na našem trhu. Jde o systém, v rámci kterého jednotlivé platby probíhají, a to pokud máme na mysli mezibankovní platební styk. Pokud chcete v daném systému vědět více, je třeba říci, že ho provozuje Česná národní banka. Ta systém tedy nejenom provozuje, ale nabízí také celkový dohled nad bankovními operacemi.

Přicházejí nová pásma

Systém Certis je spojený také s tím, že aby došlo k odeslání platby, jsou jednotlivé bankovní domy povinné platit za každou takovou realizaci. Ceny nejsou nijak vysoké, jelikož musíme říci, že se pohybují v řádech desetin haléřů korun. I proto musíme říci, že nijak výrazné náklady bankám nepřidávají, i když na druhou stranu ve větším objemu plateb už to může být číslo poměrně vyšší. To je však kompenzováno množstevními slevami, a tak bankovní převody prostřednictvím Certis mohou být výhodné jak pro menší, tak i pro velké banky.

Zatímco v minulosti toto možné nebylo, nyní už to možné je. Mluvíme zde o možnosti využít různorodá pásma. Ta se sice liší tím, kolik je v rámci nich placeno za provedení platby, ale na druhou stranu se liší také tím, jak rychle je platba vyřízena. Právě s touto změnou přichází jedno velké pozitivum, které může být velkým plusem pro osoby nebo firmy, které mají účty v tuzemských bankách a jejich cílem je rychlejší realizace platby. Pokud se podíváme, co z toho plyne, tak je to především velké zrychlení plateb.

Jak rychle může být platba realizována?

Pokud vás zajímá, s jakou rychlostí mohou být bankovní převody díky dané novince realizovány, rozhodně pro vás máme další pozitivní zprávu. Ta se týká faktu, že pokud peníze pošlete v dopoledních hodinách, tedy ráno, již je může mít příjemce na svém účtu v ten samý den, a to odpoledne. Pro důležité platby, které mají být na bankovních účtech skutečně velmi rychle, je to zcela pochopitelně velké plus. Takový komfort ve spojení s rychlostí byl aktuálně dostupný, jenom pokud:

  • Jste posílali peníze v rámci některých konkrétních bank
  • Jste zvolili prioritní platbu
  • Jste zvolili expresní platbu

Jenom u některých bankovních domů

I když daná zpráva může na první pohled vypadat celkem pozitivně, je třeba stále myslet na jednu velmi důležitou věc. A tou není nic jiného, než fakt spojený s tím, že zatím dané možnosti nenabízejí všechny tuzemské banky. Jsou stále takové, které zkrátka a jednoduše realizují převod tak, jak jim nakazuje zákon. A to znamená, že jeden den peníze pošlete a na svém účtu je má příjemce až den druhý. To pochopitelně stále znamená poměrně dlouhou dobu čekání, která pro mnohé rozhodně není nijak výrazně příjemná.

Důvodem tohoto je především fakt, že se banky i nadále snaží co nejvíce ušetřit. Daná možnost rychlého převodu je totiž spojena s jiným tarifním pásmem, než ta běžná. V praxi to pochopitelně znamená jednu jedinou a také jednu velmi důležitou věc. Pokud banka nebude využívat rychlejší a dražší pásmo, stále nemůžete takovou rychlost mezibankovních převodů čekat.

Jak problém s nutností rychlé platby vyřešit?

Co dělat v případě, kdy zkrátka a jednoduše potřebujete realizovat rychlou platbu, a vaše banka ji nenabízí? Možností je hned několik. Konkrétně sem patří:

  • Platba kartou
  • Složení peněz na pobočce
  • Převod v rámci banky

Pokud budete konkrétnější, tak například ona platba kartou nemůže být realizována vždy, jelikož je to možné často pouze u konkrétních obchodníků, a to navíc u takových, které tuto možnost podporují. Když se podíváme na možnost složení peníze na pobočce, tak zde sice máte jistotu rychlosti, ale na druhou stranu je nutné počítat také s tím, že zde zaplatíte u většiny bank poplatek, který může být až v řádech několika desítek korun českých.

Poslední možnost se proto jeví jako nejlepší možná. Pokud máte ve svém okruhu známého, kdo má stejnou banku jako příjemce platby, požádejte ho o provedení převodu. Peníze tak přijdou téměř okamžitě. Následně se s ním sami vyrovnejte. A to buď tak, že mu dáte sami finanční prostředky, nebo pochopitelně tak, že mu je pošlete právě ze svého konkrétního bankovního účtu. Obě možnosti jsou realizovatelné a u obou je jenom na vás, jaká cesta pro vás bude takzvaně tou lepší a jednodušší.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *