Změna banky nemusí být noční můrou. Proč to udělat?

Bez bank se dnes mnoho lidí skutečně neobejde. I když to nemusí být na první pohled patrné, bankovní účty se dnes stávají přirozenou součástí našich životů. Pokud je nemáme, můžeme mít v běžném životě poměrně velký problém. Proč je takový účet potřeba?

  • Máme místo, kam nám bude chodit výplata
  • Můžeme platit debetní kartou
  • Můžeme získat bankovní půjčku

Pokud účet máte, a nejste s ním spokojeni, je dobré vědět, že to není závazek na celý život. Změna banky a tedy i bankovního účtu je možná. Jak to udělat co nejjednodušeji? Podívejte se s námi.

Contents

Informujte se v nové bance na možnosti

Změna banky může být provedena i bez zbytečného papírování

Změna banky může být provedena i bez zbytečného papírování

Nejprve je třeba vybrat si novou banku. Zde necháme vše na vašem uvážení. Jakmile budete mít vybráno, je dobré se s bankou spojit a zeptat se, jak u nich změna banky probíhá. Některé dokážou být svým klientům velmi nápomocné. A to znamená, že za ně vyřídí všechny potřebné nezbytnosti. Mezi ty patří hlavně to, že jim na účet sami zavedou veškeré trvalé platby a další věci, které se strhávaly z předchozího účtu. Stejně tak mohou realizovat povolení k inkasu. Díky tomu není důvod obávat se, že by po změně účtu některá z plateb neodešla. Pokud to nová banka neumožní, můžete buď zkusit jinou, nebo to zvládnete sami. Není to zase až tak nic složitého.

Založte si nový účet

Nejprve vyrazte do nové banky, kde si sjednáte svůj bankovní účet. Abychom byli konkrétní, tak návštěva pobočky je vlastně jenom jedna z možností, jelikož stejně tak není problém vyřídit si nový účet i online. A když zvolíte doručení dokumentů kurýrem, jde to realizovat v podstatě kompletně online, z pohodlí domova. Jakmile máte účet založený, můžete vyrazit do své původní banky.

Požádejte o zrušení účtu

Máte nový účet založen? Navštivte svou stávající banku a požádejte o zrušení účtu. Buďte si jisti, že vás zde budou přemlouvat, ať zůstanete. Obvykle přihodí i několik bonusů. Vzpomeňte si však na to, jak jste byli nespokojeni, stejně jako zohledněte to, že dané výhody jsou obvykle jenom na určitý čas. Při zrušení nezapomeňte požádat o převod zbývajících peněz na váš nový účet. Pokud finance budete aktuálně potřebovat, je vhodné si většinu z nich převést už předem, a na původním účtu nechat jenom minimum – třeba na poplatky a další věci, které jste platili.

Při zrušení by vám banka měla dát také veškeré dokumenty, které se týkají právě vašich trvalých příkazů a informací o povolení k inkasu. Ty si vezměte, a buď je dejte nové bance, ať vše vyřídí, nebo to realizujte sami. Tím by měla být změna banky, tedy ta nejtěžší část u konce.

Čekejte na potvrzení vyřízení

Nový účet tedy máte, a jestliže na něm máte i finanční prostředky, již ho můžete začít používat. Ve většině případů to lze v podstatě ihned. Tedy pokud máme na mysli hlavní a nejvíce oblíbené služby, jako je převod peněz, nebo platby kartou. Důležité je nezapomínat na to, co se stalo s vaším starým účtem. Je dobré počkat si na potvrzení toho, že byl skutečně zrušen, a přesvědčit se, že zbývající peníze vám byly vráceny. Pozor i na situaci, kdy jste na něm měli peněz málo, a vzhledem k výpovědní lhůtě mohly být účtovány poplatky, které ale pro minimum peněz nebyly uhrazeny. V takovém případě mohlo dojít k tomu, že jste se dostali do minusového zůstatku, vlivem čehož váš účet nemohl být zrušen. Když tento stav zjistíte až za pár měsíců, může dlužná částka výrazně narůst. To je poměrně důležitá věc, na kterou je dobré dát si pozor, pokud je změna banky realizována.

Jak vybrat tu pravou banku?

S čím vším je změna banky spojena, a na co všechno musíte myslet, a co musíte zařídit, to již víte. Je celkem dobře patrné, že to není zase až tak strašné, jak to na první pohled vypadalo. Pokud také chcete banku změnit, ale nevíte jak vybrat ideální účet, máme pro vás několik tipů, co zohlednit jako první. Roli by měly hrát především finance, a na ty se zaměřte jako první. Proto by nový účet měl splňovat toto:

  • Poplatek za vedení ve výši 0 Kč
  • Bezplatné výběry z bankomatů
  • Nulové platby za příchozí a odchozí platby

To je základ, který je dobré od bankovního účtu, pokud má vyhovovat, očekávat. Dále je možné zohlednit i několik dalších věcí. Je to třeba možnost využití internetového a mobilního bankovnictví, typy platebních karet a jejich možnosti, stejně jako můžete zvážit i dostupnost poboček. Při pohledu do budoucna může být zohledněna i nabídka půjček nebo hypoték, a to pochopitelně s ohledem na jejich výhodnost.

Chcete-li i několik konkrétních tipů na dobré bankovní účty, je dobré se držet v segmentu nových a spíše menších bank. Ty jasně dominují a ukazují, že není problém získat účet, který by měl všechna výše zmíněná pozitiva. Čemu se potom raději vyhnout, to jsou ty největší banky, které účty zdarma stále moc neumí. Na druhou stranu dostupnost jejich poboček a množství bankomatů může být pro celou řadu klientů poměrně velké plus.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *