Znáte hlavní druhy úvěru i to, čím přesně se mohou lišit?

Půjčka neboli úběr je něco, co dnes každý nejenom zná, ale je mnoho lidí, kteří dané možnosti aktivně využívají. Málokdo ale ví, jaké jsou vlastně druhy úvěrů. Mnoho lidí žije jenom v takové představě, že jsou k dispozici pouze různorodé půjčky určené pro ně samotné. Fakt je ale takový, že druhy úvěrů jsou celkem rozmanité a jenom skutečně málokoho konkrétně napadlo, jaké konkrétně. Podívejte se s námi na přehled.

Contents

Klasikou jsou peněžní úvěry. Ty patří mezi nejznámější druhy úvěru

Začít zcela pochopitelně musíme hlavně tím, co je dnes to nejznámější a také nejpopulárnější. Jsou to takzvané peněžní úvěry. Už toto označení jasně ukazuje na to, že jde o druhy úvěru, u kterých dochází k tomu, že jsou žadatelům poskytnuty peníze. Nejčastější je forma bezhotovostní půjčky, ale výjimkou není ani půjčka v hotovosti. A je celkem populární. Tato kategorie je brána jako výchozí a nutno říci, že se může dále dělit i na několik různých dalších podob. O jaké se jedná?

  • Hypoteční úvěr
  • Spotřebitelský úvěr
  • Kontokorentní úvěr

Toto je nabídka určená vesměs pro soukromé osoby. Když se však máme podívat na úplně všechny druhy úvěru, které spadají do segmentu těch peněžních, nelze opomíjet ani ty, které jsou označovány jako podnikatelské. Sem spadá jak oblíbený provozní úvěr, tak to může být třeba investiční úvěr na rozšíření, nebo takzvaný eskontní úvěr.

Mezi známé druhy úvěru patří i ty revolvingové

Mezi nejznámější druhy úvěru patří ten finanční

Mezi nejznámější druhy úvěru patří ten finanční

I s nimi se pravděpodobně během svého života setkáte. A to ve chvíli, kdy máte aktivní stavební spoření a v budoucnu ho budete chtít využít i k čerpání úvěru. K tomu nemusí nutně dojít až ve chvíli, kdy dosáhnete cílové částky. Existuje zde právě možnost dosáhnout na revolvingový úvěr. Ten si vezmete dříve a můžete se pustit do rekonstrukce. Jde ale jenom o jeden příklad této možnosti. V segmentu soukromém i podnikatelském jich je podstatně více. Jedná se o takové druhy úvěru, u kterých je možné říci, že hraje roli postupné splácení, které následně ovlivňuje možnost peníze opětovně čerpat.

Zbožové a obchodní úvěry

Tyto nejsou v oblasti soukromých žadatelů zase až tak známé. Když ale nahlédneme i do segmentu podnikatelského, tak o nich můžeme jasně říci, že zde mají své místo. Jedná se o druhy úvěru, kde hraje roli právě konkrétní zboží. Jako první příklad si uveďme zbožové úvěry. Ty jsou unikátní v tom, že právě ve zboží je poskytnuto konkrétní plnění. Unikáty jsou ale ještě dále, jelikož i splácení je realizováno ve zboží.

Z nich následně vycházejí takzvané obchodní úvěry. Pokud se podíváme na jejich charakteristiku, tak i zde dojde k tomu, že jsou poskytnuté ve zboží – nikoliv penězích. Reálné finance se ale na řadu přece jenom dostanou. A to ve chvíli, kdy dojde ke splácení. Právě takto jsou hrazeny.

Nezapomínejme také na závazkové úvěry

I ty jsou celkem časné. V podstatě lze říci to, že jejich základní charakteristikou je právě konkrétní závazek. Jde nejčastěji o rušení banky za svého klienta. A to v tom smyslu, že to bude právě ona, která v případě potřeby jeho konkrétní závazek uhradí. I když se jedná o méně známé druhy úvěru, je přece jenom dobré se na ně podívat konkrétně a zmapovat si možnosti. Zařadit je můžeme do tří kategorií, které jsou voleny podle situace, ale i podle toho, co je pro obě strany nejvýhodnější. Jde o toto:

  • Akceptační úvěr
  • Avalový úvěr
  • Bankovní záruka

Znáte i hlavní alternativní formy financování?

Výše jsme v podstatě zmapovali to hlavní, co na poli současných úvěrových produktů existuje, pokud chcete jít těmi klíčovými cestami. Potom tu však máme ještě takzvané alternativní formy financování. Sem se řadí jak takzvaný faktoring, tak se sem řadí také forfaiting. Více informací o těchto pojmech vám poskytne náš finanční slovník.

Říci však musíme i to, že mezi alternativní formy financování přece jenom patří i věci, které jsou o něco známější. Jedná se o formu, kterou je leasing. Ten je dnes dostupný hlavně v podnikatelském segmentu. Unikátem je to, že se vlastně jedná o dlouhodobý pronájem s následným odkupem předmětu nájmu. Jak to pochopit? Pokud je pořízeno třeba auto na leasing, tak je po celou dobu splácení výhradně jenom majetkem leasingové společnosti. Teprve při doplacení poslední splátky, nebo při uhrazení finální domluvené ceny může dojít k oficiálnímu přepisu na majitele. Tedy na firmu, která s vozem třeba několik let jezdila, ale byla jenom v roli provozovatele.

Roli hraje i to, kdo peníze poskytuje

Druhy úvěrů můžeme rozdělit i podle toho, kdo konkrétně peníze poskytuje. Toto dělení však není zase až tak zajímavé. Mimo jiné i proto, že ho každý zná. Dlouhodobým základem na našem trhu není nic jiného, než banky. Těch je na našem trhu několik desítek a obecně patří k výhodným možnostem financování čehokoliv.

Druhou známou možností jsou nebankovní společnosti. Ty lákají hlavně na celkovou rozmanitost svých úvěrů, ale často i na individuální podmínky spojené se získáním peněz. Jde hlavně o celkovou benevolenci. Spojena s nimi byla také nevýhodnost, ale ta v poslední roky stále více mizí, a úroky klesají. U těch nejznámějších jsou úrokové sazby dokonce velmi podobné těm bankovním.

Nejnovější variantou jsou P2P půjčky. Koncept založený na tom, že se na konkrétní žádost o úvěr mohou skládat běžní lidí. Ti na základě úrokové sazby zhodnocují své finanční prostředky. Jde o lákavé investice. Unikátem je ale nejenom celkový koncept, ale i to, že P2P dnes patří k těm nejvýhodnějším úvěrům na trhu. U žadatelů jsou tedy celkem oblíbené. Lákají ale také investory.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *