Změna pojistky – na co si dát pozor?

Pojištění v některých případech můžeme mít a v některých případech ho zase musíme mít. To však nemusí nutně znamenat, že bychom museli být po celý život uvázáni u jedné jediné pojišťovny. Dnes v podstatě není žádným problémem pojišťovny libovolně měnit, a to s ohledem na to, jak budeme sami konkrétně potřebovat. Změnit dnes můžeme třeba:

  • Zákonné zdravotní pojištění
  • Pojištění spojené s naším vozem
  • Pojištění domácnosti a nemovitost
  • Pojistky naší osoby
Každá změna pojistky by měla navazovat

Každá změna pojistky by měla navazovat

I když to současné zákonné úpravy bez problémů umožňují, je stále třeba myslet na jeden důležitý fakt. A ten se týká toho, že změna pojistky může přinést různé komplikace a problémy. My se společně podíváme na to, jak je eliminovat.

Contents

Pohlídejte si ten správný termín

V první řadě je třeba myslet na ty správné termíny, které jsou se změnou naší pojišťovny přímo spojeny. Například zákonné zdravotní pojištění lze v podstatě měnit jenom jednou do roku. Pokud konkrétní termín nestihnete, je třeba řešit danou situaci až následující rok. S termíny také souvisí i to, že mnoho pojišťoven má jasně dané výpovědní lhůty. A s nimi je spojeno to, že je třeba je dodržovat. Jedná se obvykle o několikaměsíční dobu. Pokud tedy dojde k tomu, že naši konkrétní pojistku vypovíme, bude ještě několik měsíců platit. Toto bývá u komerčních pojišťoven a běžných komerčních finančních produktů jediné omezení v souvislosti s termínem.

Pojistka musí plynule navazovat

Další důležitou informací, které se změna pojistky také týká, je zcela jistě i to, že pojistka by měla v první řadě plynule navazovat. Tím chceme říci, že ve chvíli, kdy skončí jedna pojistka, by měla být sjednána pojistka nová. V tomto případě je nezbytností pohlídat si dvě důležitá data. Tím prvním datem je rozhodně to, ke kterému naši stávající pojistku budeme ukončovat. Tím druhým datem je následně ten termín, ke kterému bude nové pojištění platné. Ideální je směřovat daná data třeba k poslednímu a prvnímu měsíci. Jedině tak nebudeme mít jakoukoliv obavu z toho, že budeme třeba i jenom několik málo minut bez ochrany.

V tomto směru mohou nastat dvě hlavní problémové situace. První je ta, kdy nová pojistka platí ještě ve chvíli, kdy je platná ta stávající. Rázem tedy platíme dva pojistné produkty, i když případné vyplacení peněz může být u řady pojistek spojeno jenom s pojistkou jednou. Ještě o něco horší situace nastane ve chvíli, kdy zůstaneme nepojištěni. Jde o situaci, kdy původní pojistka skončí, ale ta nová ještě není platná. Případné problémy tedy musíme řešit sami.

Je změna pojistky cestou k lepšímu?

Mnoho lidí se k nové pojistce nechá velmi často doslova bezhlavě přemluvit. Pokud se obáváte toho, aby to nebyl i váš případ, je dobré si o nové pojistce zjistit vše, co se k ní může vázat. Hlavní důvod, proč bychom měli pojistku měnit, je ten, abychom na tom vydělali. Nová pojistka by tedy měla nabídnout například:

  • Vyšší limity pojistného krytí
  • Stejnou nebo nižší cenu
  • Lepší rozsah pojistné ochrany

Pozor také na to, zda se nové pojištění vztahuje ke všem situacím, jako ta stávající. Pokud ne, může být na první pohled výhodná změna pojistky poměrně výrazným problémem. I to je třeba si uvědomit ještě před tím, než změnu podepíšeme.

Pozor také na stabilitu pojišťovny

Je pravdou, že aby u nás pojišťovna mohla podnikat, potřebuje k tomu potřebnou licenci. Na druhou stranu platí, že jsou pojišťovny velké a pojišťovny malé. Na první pohled lákavá změna pojistky se v případě menší pojišťovny může stát noční můrou. Jak a v čem? Mohou to být třeba problémy v komunikaci, mohou to být třeba i problémy spojené s rychlostí proplacení škody, stejně jako může hrát roli i dostupnost poboček. I když malé pojišťovny lákají hlavně na ceny, stále je třeba mít na paměti, že ta nemusí být vše.

Nezapomínejte také na administrativu

A co dodat na závěr? Samozřejmě na fakt, že změnu dnes nelze vyřídit jenom tak jednoduše. Změna pojistky je často spojena s poměrně náročnou administrativou. Může se tedy stát, že sice jednoduše ušetříte několik stovek, ale ten čas, který musíte věnovat samotnému přechodu, vám nikdo nezaplatí. Na druhou stranu je dobré pamatovat i na to, že dnes nabízejí četné pojišťovny jistoty spojené s tím, že za vás samotné všechny administrativní problémy jednoduchým způsobem vyřídí. Ne vždy to ale platí. Navíc ani zde se vše nevyřídí tak, jak si představujete. Alespoň plnou moc, kterou dané pojišťovně udělíte, je třeba sepsat a doručit právě na její adresu. Ne vždy je vše tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *