Pravidelná kontrola pojistných smluv eliminuje řadu problémů

Když máme sjednanou určitou pojistku, rozhodně to neznamená, že by nám měla platit neustále. Dnes totiž musíme smlouvy pravidelně kontrolovat. A to z toho důvodu, abychom si nezpůsobily případné problémy, které vlivem toho mohou nastat. Pokud bychom měli být konkrétní, podívejme se společně na to, čemu může pravidelná kontrola pojistných smluv zamezit. Mnohdy je toho více, než si sami myslíme.

Contents

Platíte skutečně adekvátní částku?

Většinu pojistek máme sjednaných u komerčních pojišťoven. A s tím samozřejmě souvisí fakt spojený s tím, že u nich platíme určitou sumu, kterou jsme odsouhlasili v době, kdy se smlouva zakládala. Mezi tím ale mohlo uběhnout mnoho let a současné podmínky, a to včetně těch cenových, se výrazným způsobem změnily. Pokud je provedena kontrola pojistných smluv, můžeme si celkem dobře ověřit to, zda aktuální cena placená za pojistku patří mezi klasické, vyšší, nebo nižší. Ideální je v tomto případě hledět na pojistky, jako je:

  • Povinné ručení a havarijní pojištění
  • Pojištění domácnosti a nemovitosti
  • Úrazové, nebo životní pojištění
Kontrola pojistných smluv

Kontrola pojistných smluv může odhalit i to, že platíte více

Danou kontrolu přitom provedeme poměrně snadno. Stačí si vzít do ruky naši smlouvu a následně se podívat, co všechno zahrnuje a kolik platíme. Následně můžeme využít online porovnávače, v rámci kterých snadno zjistíme, kolik jsou běžné ceny na trhu. A podle toho také jednáme.

Má pojistka rozsah, jaký chceme? Kontrola pojistných smluv napoví

Nejenom, že kontrola pojistných smluv může eliminovat situaci spojenou s faktem, že budeme platit přesně tolik, kolik je v dané době odpovídající. Rozhodně je třeba myslet také na rozsah naší pojistky, jelikož i ten dnes hraje nemalou roli. Rozsahem máme na mysli hlavně to, na co všechno se naše pojištění vztahuje. Jako příklad můžeme zmínit pojištění nemovitosti. Pokud jsme ho sjednávali ve chvíli, kdy byla zahrada jenom nevzhledným staveništěm, rozhodně bylo zbytečné daný kus pozemku pojišťovat. Proto ho ani ve smlouvě nemáme zahrnutý. Dnes však můžeme mít na pozemku pergolu, altán, nebo třeba bazén. Pokud nastane problém, nedostaneme od pojišťovny ani korunu. Je proto dobré danou smlouvu revidovat a rozšířit ji i na další součásti domácnosti.

Podobné to může být třeba v situaci, která je spojena s naším autem. Pokud jsme měli asistenční kartičku spojenou s bezplatnými službami, nebylo třeba asistenční služby zahrnovat do pojistky havarijní, nebo do pojistky odpovědnosti. Když ale danou kartičku nemáme, nemáme nárok ani na asistenci. A tak by kontrola pojistných smluv měla být prvotní cestou k tomu, jak pojistku opět uvést do ideálního stavu.

Je výše pojistných limitů odpovídající?

Zpět k penězům. Nikoliv k tomu, kolik konkrétně platíme, ale naopak k tomu, kolik od pojišťovny dostaneme. A to v případě pojistné události, která dnes může nastat v podstatě kdykoliv. A to v souvislosti hlavně s naším majetkem. Kontrola pojistných smluv, a to ta pravidelné dokáže odhalit, zda máme pojistné limity nastaveny právně. Jaký výsledků se tedy primárně dobereme? Jsou hned tři:

  • Pojistné limity odpovídají našemu majetku
  • Limity jsou nadhodnocené
  • Limity jsou podhodnocené

Pokud dojde k první situaci, máme vyhráno, jelikož není třeba nad ničím složitě přemýšlet, jelikož vše je naprosto v pořádku a my tak máme jistotu, že bude samotná pojistka i nadále ideální. Pokud dojde k druhé situaci, jsou pojistné limity vyšší, než je náš majetek. V tomto případě platíme za pojištění více, než je nezbytně nutné. Nyní se podívejme ještě na poslední situaci, která souvisí s tím, že jsou limity podhodnocené. V takovém případě může být škoda vyšší, než nám může reálně zaplatit pojišťovna.

Pozor také na osobní údaje

Co je u smluv také dobré kontrolovat, to jsou přirozeně i osobní údaje. Pokud budeme konkrétní, je třeba říci, že i na ty je dobré se důsledně zaměřit. I v tomto směru je tedy pravidelná kontrola pojistných smluv skutečně nezbytností. Zapomínat bychom neměli nejenom na správné bydliště, včetně kontaktní adresy. Stejně tak bychom neměli zapomínat ani na správná čísla dokladů totožnosti, nebo na správná jména – třeba změna příjmení v případě svatby. Pokud včas neoznámíme změny, může to pro nás znamenat hned několik problémů. Nemusíme se včas dozvědět o několika změnách, stejně jako může dojít i k tomu, že pojišťovna sama od sebe odmítne konkrétní plnění. Ano, i to jsou situace, které dnes nemusí být nic výjimečného a které skutečně mohou nastat. Je proto dobré jim předcházet. Když na ně přijdeme až ve chvíli, kdy budeme chtít proplatit škodu, může to být poměrně pozdě.

Jak často kontroly provádět?

Na závěr se podívejme na informace o tom, jak často je dobré, aby byla kontrola pojistných smluv prováděna. Ideální jsou dva postupy. Pokud jste neplánovali ani neuskutečňovali žádné výrazné změny, stačí termín jednou ročně. Pokud ale docházelo k výraznějším změnám, je dobré je začít aplikovat co možná nejdříve. Tedy ideálně hned druhý den, nebo v průběhu změn – třeba v době, kdy realizujete nákladnější rekonstrukci.

2.3/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *