Kdy a komu se vyplatí havarijní pojištění

Havarijní pojištění představuje pro řadu řidičů zbytečný luxus, podle statistik pojišťoven je takto pojištěno jen 10 % českých automobilů. Před jakými pojistnými riziky vás havarijní pojištění chrání a kdy se ho vyplatí uzavřít?

Proč uzavírat havarijní pojištění

Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění produkt dobrovolný, bez platného povinného ručení na silnici vyjet nemůžete, bez havarijního pojištění ano. Důvodů, proč má v České republice uzavřeno havarijní pojištění jen velmi malá část řidičů, je několik. Může za to jednak průměrné stáří vozu pohybujícího se na našich silnicích (stále přesahuje 10 let) a jednak zvýšení cen povinného ručení od roku 2014. Pro pochopení celé záležitosti je důležité dodat, že havarijní pojištění je v porovnání s povinným ručením většinou zároveň nákladnější. Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo bez ohledu na to, zda ke škodě došlo vaším přičiněním, zatímco povinné ručení chrání škody, které způsobíte provozem vašeho vozidla vy sami. Mezi základní pojistná rizika patří:

  • havárie,
  • odcizení,
  • vandalismus,
  • působení živlů.

K těmto rizikům je možné přidat další rizika a různá připojištění, například poškození vozu zvířetem.

Na čem závisí cena havarijního pojištění

Faktorů, které ovlivňují výslednou cenu havarijního pojištění, je celá řada. Jedná se o typ vozu, jeho výkon a stáří, stejně jako věk, bydliště a pojistnou historii řidiče. Samozřejmě je důležitým parametrem i pojistná hodnota vozu a rozsah pojištění – případná sjednaná připojištění a další služby. Chcete-li havarijní pojištění zlevnit, doporučujeme definovat si pojistná rizika a nechat si zkalkulovat nabídkovou cenu u několika pojišťoven. Nevybírejte však jen podle ceny, v ceně produktu mohou být asistenční služby nebo další zajímavé doplňkové služby, které při pojistné události oceníte. Posledním krokem je samotné sjednání pojištění – zde jednoznačně doporučujeme sjednávat pojištění online, ušetříte za zprostředkovatele.

Hořící havarované auto

Kdy se vyplatí havarijní pojištění automobilu?

Kdy se vyplatí havarijní pojištění

Havarijní pojištění se jednoznačně vyplatí u všech nových vozů. Pokud máte auto financované leasingem nebo úvěrem, bez havarijní pojistky se stejně neobejdete. V případě nového stejně jako ojetého vozu se vyplatí rok co rok měnit pojistnou hodnotu vozidla – s plynoucími roky se hodnota vozu snižuje, a je proto důležité pojistnou částku měnit podle aktuální situace. Havarijní pojištění se dále vyplatí i tehdy, pokud máte auto žádané značky a parkujete na ulici před domem – riziko odcizení vozidla je v takových případech značné. Obecná doporučení odborníků jsou taková, že vozy nižší a střední třídy se vyplatí havarijně pojistit do 6 let stáří, u vozů vyšších tříd se doporučuje havarijní pojištění ještě déle. Řešením pro majitele starších vozů může být kombinovaný produkt – povinné ručení s připojištěním havarijního typu nebo produkty typu „all risk“, chránící před všemi riziky. Tyto produkty vycházejí levněji než povinné ručení a havarijní pojištění zvlášť. Nevíte-li, jak nastavit pojistná rizika tak, aby to odpovídalo vaší situaci, seřaďte si je podle naléhavosti a ptejte se sami sebe, co budete muset udělat, když dojde k pojistné události. Je-li auto vaším jediným dopravním prostředkem, havarijní pojištění je nasnadě, i když je pravděpodobnost odcizení malá.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *