Základní rozdělení půjček – jaké jsou varianty?

Vzít si půjčku je dnes nejenom poměrně snadné, ale je to také poměrně běžné. Pokud se podíváme na to, kolik dnes existuje různých druhů půjček, tak jich je na několik desítek. Kdo si bere půjčku jenom občas, ten zcela pochopitelně jenom těžko dokáže najít vždy tu pravou, která by mu ideálně vyhovovala. Pokud jste ve stejné situaci, bude se vám hodit naše základní rozdělení půjček, které vám pomůže vybrat tu pravou, která je na trhu tou nejlepší možnou. Podívejte se, jaké existují.

Contents

Podle typu poskytovatele

První možnost je spojená s tím, že se půjčka vybere podle typu konkrétního poskytovatele. Právě to je rozdělení nejznámější a většina lidí si myslí, že v tomto směru existují jenom dva hlavní segmenty. Je to velký omyl, jelikož dnes existují segmenty celkem tři. A jedná se o tyto konkrétní:

  • Bankovní půjčky
  • Nebankovní půjčky
  • P2P půjčky
Rozdělení půjček souvisí i s jejich využitím

Rozdělení půjček souvisí i s jejich využitím

První segment je charakteristický hlavně tím, že je spojený s celkovou výhodností, ale náročnějšími podmínkami získání. Ten druhý zaujme zcela opačně. Nemusí být tolik výhodný, ale zase je spojený s velkou benevolencí. Třetí možností není nic jiného, než poměrně mladé ale stále oblíbenější P2P půjčky. Ty jsou spojeny s možností získat peníze podle různých individuálních podmínek, pokud je budou investoři akceptovat.

Další rozdělení půjček se týká možnosti využití

Podívejme se i na další možnosti rozdělení půjček, a to podle varianty konkrétního využití. Zde musíme říci, že v úvahu přicházejí hned dvě hlavní varianty. Tou první variantou jsou neúčelové půjčky. Dnes o nich můžeme říci, že jsou poměrně oblíbené, jelikož je jenom na vás, za co peníze utratíte. Není nutné o možnosti plánovaného použití nikomu říkat, stejně jako není nutné ani následně dokládat faktury a jinou dokumentaci. S tímto je pochopitelně spojena také nemalá jednoduchost.

Když se podíváme na segment číslo dvě, tak se jedná o účelové půjčky. Ty jsou pravým opakem výše zmíněné možnosti. A to z toho důvodu, že u nich je nutné peníze utratit jenom za věci, které dovolí poskytovatel peněz. Ty dává na konkrétní účel a je s tím spojeno i to, že se tento účel využití musí také doložit, a to například právě různými fakturami, kupními smlouvami a jinou dokumentací. I když je administrativa a povinnosti u této půjčky náročnější, neměli bychom opomíjet, že mnohdy se jí mohou týkat jednodušší podmínky samotného získání finančních prostředků.

Nezapomínejte také na hodnoty půjček

Podívejme se i na třetí rozdělení půjček, které se týká právě finančních částek, které lze v tomto ohledu získat. Když si chcete o půjčku zažádat, je dobré už předem lehce vědět, kolik peněz budete požadovat. Podle toho budete využívat i konkrétního segmentu, který v tomto směru existuje. Dnes je můžeme rozdělit do tří hlavních skupin, a to konkrétně takto:

  • Mikropůjčky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Hypotéky

První možnost je spojena s cílem získat jenom pár tisíc, třeba na řešení případných problémových situací. Druhá možnost je následně spojena s tím, že lze získat desetitisíce, ale i statisíce korun. Tento segment je dnes tím skutečně nejoblíbenějším, který existuje. A to proto, že dané finance se hodí na mnoho věcí, souvisejících s běžným životem a jeho kvalitou. Zapomínat nesmíme ale ani na segment hypoték. Ty se mohou hodit hlavně ve chvíli, kdy je cílem vylepšit si bydlení. A to třeba tím, že je nemovitost koupena, nebo i zrekonstruována, či postavena. Kromě této možnosti však existují i americké hypotéky, které jsou neúčelové. I u nich se ale vzhledem k milionovým částkám doporučuje využití v souvislosti s nemovitostí.

Zajímejte se také o ručení

Neopomíjejme ani další z možností základního rozdělení půjček, které se týká ručení. O něm se mnohdy velmi aktivně mluví, jelikož u úvěrů, kde jsou k dispozici velmi vysoké částky, bývá nezbytností. Stejně tak se někdy objevuje také v nebankovním segmentu, kde není kladen důraz třeba na výpisy z registrů, nebo dokládání příjmu. Ručení je tedy jakousi formou jistoty, která je spojena právě s eliminací rizik pro poskytovatele.

Naše rozdělení půjček se zaměří na dvě hlavní situace, které jsou s touto možností spojené. První situace se týká toho, že je nutný ručitel. Jedná se o osobu, která se zaručí, že žadatel bude své závazky splácet. Pokud se tak neděje, musí je splácet právě daný ručitel. To je pro něho značná nevýhoda, jelikož tím že chce pomoci, se může dostat do finančních problémů. Druhá možnost ručení je spojena se situací, kdy mluvíme o tom, že je požadováno ručení nemovitostí. Zde může posloužit třeba dům či byt, ale i jiný objekt, nebo pozemek. Pokud žadatel o půjčku nebude splácet, může daná nemovitost celkem jednoduše propadnout poskytovateli. Dále zde platí i to, že čím větší má nemovitost hodnotu, tím více peněz je možné získat.

Vybírejte správně

Základní rozdělení půjček tedy máme zmapováno. S ním souvisí i jedno velmi důležité doporučení. A to se netýká ničeho jiného, než faktu, že byste měli vybírat půjčku vždy velmi obezřetně. Měla by být využita smysluplně a částka, která má být vybrána, by měla odpovídat té, které požadujete. Dále nezapomínejte ani ne neméně důležitou výhodnost, která určuje, kolik přeplatíte.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *