Letní statistika půjček – jaké bylo zadlužení a proč?

Léto je definitivně za námi. A jelikož jsme na finančním magazínu, jen více než jasné, že se musíme věnovat právě statistice spojené s tím, jaké bylo zadlužení lidí během léta. A to s ohledem na to, na co si lidé nejvíce půjčovali, stejně jako s ohledem na to, jako byly částky, o které lidé žádali. Pokud se podíváme na první fakt, který byl spojený s tím, kde si lidé žádali o půjčky, tak jasně dominovaly tři hlavní varianty. A to:

A jak to bylo s částkou, nebo důvode? Čtěte dále a všechno potřebné se nyní dozvíte.

Contents

Poměrně neočekávané důvody

Musíme začít tím, co lze označit ve světě půjček za něco, co je poměrně netradiční věc. Co máme na mysli? Jsou to úvěrové produkty na věci, které lidé využijí až v zimě. Ano, i kvůli nim vzniklo zadlužení lidí. Konkrétně si mnoho lidí půjčilo třeba na uhlí, stejně jako na dřevo. Tedy na topivo, které využijí v zimě. Nejčastěji k tomu byly využity oblíbené spotřebitelské půjčky, které jsou v posledních letech jasným hitem. A jaký byl důvod zadlužení kvůli těmto věcem? Je to poměrně jasné. Ceny paliv jsou během letních měsíců nejvyšší a postupně stoupají. A to i o desítky procent. I přes zaplacený úrok se tedy lidem zkrátka a jednoduše vyplatí realizovat koupi v létě, než čekat na zimu. Nehledě na pozitivum, které je spojeno s dostatkem skladových zásob.

Dominují i zdravotní výdaje. I ty jsou důvodem zadlužení

Pokud se podíváme na zadlužení během letošního léta, tak poměrně výrazně dominovaly také zdravotní výdaje. Ani ty nebyly v podstatě ničím neobvyklým. Pokud se podíváme konkrétně, tak si za tímto účelem půjčil zhruba každý desátý žadatel, což je také poměrně velké množství. Důvodem, proč je voleno léto, jsou třeba i doby dovolených. Během nich lidí podstoupí zákrok raději, než pokud by museli na nemocenskou. Proč? Je to pochopitelně kvůli financím. A jaké zákroky byly poměrně běžné? Primárně:

  • Zdravotní zákroky spojené s chrupem
  • Zákroky ze segmentu estetické medicíny
  • Ozdravné kúry

Připomeňme také ještě jednu důležitou věc. Právě na tuto oblast si lidé nemusí nutně brát jenom neúčelové půjčky. Dnes už není nic výjimečného to, že i účelová půjčka může být využita právě tímto konkrétním směrem. Umožní to jak banky, tak i nebankovní společnosti.

Nečekané výdaje? Hlavně v souvislosti s domácností

Zadlužení lidí bylo během léta větší než loňský rok

Zadlužení lidí bylo během léta větší než loňský rok

Zadlužení je pochopitelně spojeno také s tím, že lidé měli neočekávané výdaje, které museli řešit. Nejenom spotřebitelskou půjčkou, jelikož v tomto segmentu jasně dominují mikropůjčky. Právě ty jsou na nečekaný výdaj jednou z nejlepších možností. Třeba ve chvíli, kdy se v domácnosti porouchá určitý spotřebič a je třeba investovat do koupě nového, nebo do opravy. Připomenout je nutné i to, že právě několik tisíc korun je často tou půjčkou, která na toto ideálně stačí. A jak je to konkrétně s počtem lidí, kteří si o prázdninách museli takto půjčit? Ze všech žadatelů je to každý pátý, což nám jasně říká, že je to přesně dvacet procent žadatelů. Vytvářet rezervy se tedy mnoha lidem stále příliš nedaří, což může být i dlouhodobým problémem.

Na dovolenou? Stále méně

Pozitivní zprávou je to, že zadlužení je stále méně spojeno s dovolenou. Vypadá to, že finanční gramotnost Čechů postupně stoupá. A tak je podíl těch, kteří si na dovolenou půjčili, jenom ve výši dvou procent. Je třeba vědět, že právě půjčka na dovolenou je jedna z těch nejzbytečnějších, která jenom existuje. Mnoho lidí si chce dopřávat dovolenou, na kterou nemá často i proto, aby trumfli své okolí. Jak ale statistika ukazuje, podíl klesá, což je dnes považováno za opravdu velké pozitivum a velké plus.

Také letošní léto klesl i počet těch lidí, u kterých by docházelo k tomu, že na dovolenou jeli za své peníze, ale po návratu museli využít mikropůjčky, jelikož neměli pár tisíc na běžný život. I tento klesající podíl jasně ukazuje jak na to, že na dovolenou jezdí ten co na to skutečně má, stejně jako to ukazuje trend i v tom, že lid i při koupi dovolené zohledňují svůj rodinný rozpočet.

Částky byly vyšší, než v minulosti

I když to vypadá, že zadlužení klesá, alespoň pokud jde o zbytečnosti, jedno negativum zde stále je. Je spojeno s výší částek, které si lidé půjčují. Je to hlavně tím, že získat vysoký úvěr dnes není zase až tak složité. Když se podíváme na loňský průměr, tak byl okolo hranice 15 000 Kč. A jak je to v současné době? Je to tak, že konkrétní výše úvěru je mnohem vyšší a již překonala hranici 20 0000 Kč. A jelikož se jedná o rozdíl jednoho roku, je to skok poměrně velký.

Podíváme-li se ale i na to, že doba splácení se v podstatě nemění, a je v délce jednoho roku – pokud jde o průměr popisovaných úvěrů, ukazuje to na jedno. Češi vydělávají více a tak si mohou dovolit během stejného časového období vzít větší půjčku, jelikož ji bez potíží zvládnou i splatit. Tento jasný fakt odpovídá i tomu, že lidé sice sami ušetřit nedokážou, ale když jsou tlačeni úvěrovou společností, ročně najdou v rozpočtu více než 20 000 Kč.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *