Jak vybrat poskytovatele půjčky? Tipy pro každého

Když se rozhodnete vzít si půjčku, měli byste si dobře vybrat u koho. Proto vám dáme několik rad a tipů, jak vybrat poskytovatele půjčky, abyste byli stoprocentně spokojeni. Není to zase až tak složité, jak si možná myslíte. Je však několik věcí, které je vhodné vzít v potaz. Nejprve je dobré mít jasno v tom, jaké dnes existují segmenty, kde můžete o půjčku žádat. Jsou to tyto:

Dá se říci, že každý má své plusy i mínusy, které se liší třeba podle úrokové sazby, podmínek získání, rychlosti, jednoduchosti a mnoha dalších parametrů. Takto byste měli začít. A na co hledět dále?

Contents

Jak vybrat poskytovatele půjčky? Podle transparentnosti

Právě transparentnost je první věc, na kterou se v ideálním případě jasně zaměřit. Co tím máme na mysli? Je to poměrně jednoduché. Transparentnost je spojena primárně s tím, že před vámi daný poskytovatel půjčky nebude nic tajit. Pokud ano, rozhodně není ten pravý. Je jedno, zda se jedná o bankovní půjčky, nebo nebankovní půjčky, ale v obou segmentech dnes není žádný problém najít takové poskytovatele, kteří uvádějí skutečně vše. Tedy takové poskytovatele, kteří mají třeba na svých webových stránkách všechny potřebné informace, které jsou třeba. Jedná se primárně o:

  • Obchodní podmínky a náhled smlouvy
  • Informace o úrocích, poplatcích a dalších
  • Fakta o názvu firmy, sídle i kontaktech

Zaměřte se na výhodnost

Splňuje konkrétní poskytovatel vaše požadavky na transparentnost? Pokud ano, můžete se podívat na druhý krok, jak vybrat poskytovatele půjčky. Daný výběr by měl být primárně spojený s maximální možnou výhodností. Ta je důležitá proto, že čím je půjčka výhodnější, tím méně přeplatíte. Nebuďte jako většina a nezajímejte se o úrokovou sazbu, nebo různé poplatky. Zajímejte se o něco zcela jiného. O co se jedná? Je to hodnota RPSN neboli roční procentuelní sazba nákladů. Z ní si na základě požadované sumy zjistíte, jak je půjčka výhodná. A v praxi to nemusíte ani počítat – čím bude daná hodnota nižší, tím lépe.

Jedinou výjimkou zde mohou být takzvané mikropůjčky. Ty jsou unikátní tím, že jsou finance půjčovány na kratší dobu. V praxi to znamená, že RPSN vychází doslova v astronomických výších. Proto je u nich vhodné hledět spíše na to, kolik reálně za určité obdobní zaplatíte. Čím je to méně, tím lépe. Ideální je potom první půjčka zdarma, kterou je možné u řady z nich získat. Za jakých podmínek?

  • Nutnost první žádosti u daného poskytovatele
  • Povinnost splacení ve sjednaném termínu
  • Volba sumy a splatnosti dle podmínek akce

Hledejte jednoduchost

Několik posledních zákonných úprav vedly k tomu, že půjčky už nejsou tak dobře dostupné, jako tomu bylo v minulosti. Poskytovatel musí ověřit schopnost klienta splácet, jinak může být smlouva neplatná. Proto se vše lehce zkomplikovalo. To ale neznamená, že zde nemůže být jistota individuálního přístupu. Opět jsou dokonalou ukázkou právě půjčky před výplatou, které jsou v daném ohledu velmi pokrokové a ukazují, že to jednoduše skutečně jde.

Jak vybrat poskytovatele půjčky? Hleďte na transparentnost

Jak vybrat poskytovatele půjčky? Hleďte na transparentnost

Na co tedy konkrétně hledět? Jednoduchost dnes může mít několik forem. Je to třeba vyřízení na dálku, prostřednictvím internetu, nebo možnost vyřízení u vás doma – kam přijede obchodní zástupce společnosti. Mezi další kroky, jak vybrat poskytovatel půjčky patří třeba to, že kvůli příjmu není nutné dokládat speciální formulář, ale může postačit výpis z účtu, nebo telefonát do vašeho zaměstnání. Jednoduchost ale může být spojena také s tím, že samotné schvalování není tak zdlouhavé a vše může být vyřízeno do pár minut, hodin, nebo i dní. Samozřejmě s ohledem na charakteristiku daného produktu.

Sledujte hodnocení a recenze

Jak vybrat poskytovatele půjčky a nespálit se v tom smyslu, že narazíte na podvodníka? Další postup lehce souvisí s tím, co jsme psali ohledně transparentnosti. Takoví podvodní poskytovatelé většinou nejsou. Dále je vhodné zaměřit se na to, že si nejdete možné recenze, které se k dané firmě vztahují. Pamatujte, že se pohybujeme v úvěrovém segmentu, kde jsou lidé jak spokojení, tak nespokojení. I u dobrých poskytovatelů se nejde někdo, kdo bude nespokojen – třeba kvůli úroku, nebo proto, že dostal méně, či mu půjčka byla ihned zamítnuta. Takové recenze je třeba brát s rezervou a je nutné myslet hlavně na celkovou objektivnost. Pokud dominují ty pozitivní, výběr půjčky nebude problém. Co ale když se ve větší míře objevují slova, jako podvod? V takovém případě doporučujeme být na pozoru a raději zvolit někoho jiného. Přece jenom je to jistější krok.

Poskytovatel by měl být odpovědný

Mnohdy se mluví jako o směru, kterým je odpovědné půjčování. Někteří poskytovatelé mají různé desatera, jiné mají kodexy. A ty jsou dobrou volbou. Proč? Sice to může znamenat, že s ohledem na bonitu může být vaše půjčka zamítnuta. Na tom je ale třeba vidět primárně pozitivum. I poskytovatelé půjček by rádi nabídli finance a vydělali. Když ale klienta vyhodnotí negativně, na základě odpovědného půjčování, je to plus pro vás. V jakém smyslu? Primárně v tom, že by nemuselo být ve vašich možnostech peníze bez problémů splácet, což by mohlo vést k cestko dluhové pasti. Takový poskytovatel vás v praxi chrání od takových problémů a tak je třeba uvést, že i ten je proto tím pravým. I když na půjčku nedosáhnete. Pokud však ano, máte jistotu, že ji zvládnete.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *