Půjčky na Vánoce jsou odborníky stále považovány za zbytečné

I když je teprve podzim, už za necelé dva měsíce tu budou Vánoce. Je zcela pochopitelné, že právě v této době už mnoho lidí přemýšlí nad tím, jaké pořídí vánoční dárky. A hlavně přemýšlí nad tím, za co je koupí. Ne každý si peníze šetří a ne každý může ze své výplaty postrádat peníze v takové výši, aby nákup dárků financoval. Lidé tak realizují dvě cesty. Buď koupí dárky levné – což je cesta správná, nebo využijí půjčky na Vánoce. To je podle odborníků cesta, kterou můžeme jasně označit za tu, která je pochopitelně špatná. Proč ji odborníci nedoporučují?

Contents

Půjčky na Vánoce patří do segmentu těch zbytečných

Když se mluví o půjčkách, odborníci jasně doporučují, aby byly pořizovány jenom věci, které se skutečně hodí a které jsou nezbytné. Ideální je také to, aby věc sloužila co nejdéle po tom, co je doplacena poslední splátka. Jelikož vánoční dárky jsou obvykle věci, které toto nesplňují, je více než jasné, že odborníci označují půjčky na Vánoce jako segment úvěrů, za které jsou kupovány zbytečnosti. Nejčastěji se jedná o:

  • Elektroniku a výpočetní techniku
  • Mobilní telefony
  • Drahé hračky

To vše jsou věci, které vzhledem ke spotřební hodnotě mohou přestat sloužit dříve, než jsou doplaceny, stejně jako je lze zařadit do segmentu těch, které jsou často zbytečné. Zvláště, když mohou existovat levné, dostupnější alternativy.

Cesta do dluhové pasti

Na půjčky na Vánoce je nutné podívat se i z pohledu samotných splátek. Pokud je využita půjčka s klasickým splácením, rozhoduje to, jak dlouho bude závazek hrazen. Pokud déle než rok, nastává otázka, co bude za rok, tedy příští Vánoce. Nejenom, že se dá očekávat, že daný žadatel opět nebude mít našetřeno, ale vlivem pravidelných splátek bude mít peněz ještě méně. Pokud si opět rozhodně pro půjčky na Vánoce, dá se jasně očekávat, že bude pomalu ale jistě sklouzávat do dluhové pasti. A takové situace už nekončí příliš dobře.

Půjčky na Vánoce jsou v tomto období stále poptávanější

Půjčky na Vánoce jsou v tomto období stále poptávanější

Druhá situace je spojena s tím, že se peníze budou splácet do doby jednoho roku. To už je situace mnohem příznivější. Před dalšími Vánoci ale opět přijde strav, kdy peníze na dárky nebudou a tak se bude vše řešit další půjčkou. A takto stále dokola. Přitom cesta je v tomto případě snadná. Obětování jedněch jediných Vánoc. To, co by se následně dávalo na splátky, si stačí ukládat stranou. Příští rok bude nejenom na dárky, ale peněz bude i podstatně více, jelikož nedojde k hrazení často nemalých úroků.

Když už, tak co možná nejvýhodnější

Pokud přece jenom nedáte na rady odborníků a využijete půjčky na Vánoce, je vhodné využít spíše takové, které jsou nejvýhodnější. V první řadě je třeba zamyslet se nad tím, kolik budete potřebovat. Opět připomeňme, že není důvod kupovat příliš drahé věci, jelikož úplně postačí ty základní. Čím menší sumu si žadatel půjčí, tím pochopitelně lépe. Dále by měl zohlednit i hlavní parametry výhodnosti, kam se řadí:

  • Dobrá úroková sazba
  • Nízké celkové RPSN
  • Optimálně nastavené splátky

Dále je dobré mít možnost mimořádných splátek, nebo předčasného splacení. I podle toho se pozná, zda jsou půjčky na Vánoce výhodné, nebo nikoliv. Stejně jako u jakýchkoliv jiných, i zde platí, že čím dříve jsou splaceny, tím pochopitelně lépe.

Raději finanční rezerva

Lepší než půjčka je finanční rezerva. Dnes na trhu existují dvě hlavní možnosti. Tou první je klasický kontokorent. Tedy povolené přečerpání do mínusu. Zatímco půjčky na Vánoce jsou spojeny s konkrétní žádostí o určitou sumu, zde vyčerpáte jenom tolik, kolik vám bude chybět – s ohledem na vaše aktuální nákupy dárků a všeho ostatního.

Podobně, jako kontokorent, fungují také kreditní karty. I když je mnoho lidí využívá právě k běžným nákupům, mnohem lepší pohled na ně je spojený právě s tím, že se jedná o možnost finanční rezervy. Navíc s velkou výhodou, kterou je bezúročné období. Pozor však na to, že trvá jenom několik desítek dní, do kterých je vhodné peníze vrátit. Potom už jsou úroky účtovány. A nutno dodat, že nejsou v porovnání s klasickou půjčkou nijak malé. To stejné platí i o kontokorentu. Proto by oba dva dané typy úvěrů měly být skutečně spíše rezervou, kdy chybí pár stovek korun, nebo několik málo tisíc. Jako alternativa běžné půjčky se rozhodně nehodí a nikdy hodit nebudou.

Zboží na splátky je stále úvěrem

Řada lidí žije v iluzi, že když si pořídí zboží na splátky, tak se nejedná o klasické půjčky na Vánoce. Opak je ale pravdou a i v tomto případě se jedná o úvěr. Ať už je jakkoliv výhodný, vznikne zde závazek, který je nutné hradit. Pokud k tomu nedochází, mohou přijít na řadu sankce a vymáhání. Nutno říci, že právě prodej zboží na splátky před Vánoci výrazně stoupá. Je to proto, že hlavně nebankovní úvěrové společnosti nabídnou velmi snadné podmínky získání. A to jak v podobě samotného závazku a ověření schopnosti splácet, tak i s ohledem na to, že se zbožím může souviset i velmi nízká akontace. Lákadla v podobě první splátky až v lednu, nebo dalších zajímavých zvýhodnění jenom zvyšují zájem o zadluženost.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *