website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Co po vás může vyžadovat účelová půjčka?

Současný úvěrový segment bychom mohli jednoduše rozdělit na dvě hlavní kategorie. O jaké se jedná? Jsou to neúčelové půjčky, o kterých je možné říci, že dnes jasně dominují. A dále to je také účelová půjčka. Těch je sice méně, ale na našem trhu také jsou. Jedná se o úvěrový produkt, který je charakteristický tím, že si peníze nelze utratit za cokoliv, ale je ve většině případů jasně dáno, za co mohou být utraceny. Když se podíváme na nejčastější možnost využití účelových půjček, tak se jedná o financování:

  • Koupi nemovitosti
  • Stavby nemovitosti
  • Rekonstrukce nemovitosti

Může být jasnou otázkou, proč si vlastně lidé takové půjčky berou, když jsou omezováni. Tím hlavním důvodem je primárně to, že účelová půjčka má oproti té neúčelové přece jenom lepší úrokové sazby. Nejde ale o pozitivum jediné, jelikož stejně tak nelze zapomínat také na fakt, že kladem je i často jednodušší získání. A to proto, že využitím daných peněz vznikne dlužníkům majetek, a tak stoupne jejich bonita. Ne vždy ale mohou být neúčelové půjčky tak jednoduché. Podívejte se, co po vás mohou vyžadovat.

Contents

Klasické požadavky spojené se získáním

Nejprve začneme s klasickými požadavky, které může v současné době běžná známá účelová půjčka mít. Už dávno nežijeme v době, kdy by mohl úvěr získat skutečně každý a tak je jasným standardem hlavně to, že musí být každý žadatel o půjčku důkladně prověřený. A tak je třeba uvést tři hlavní věci, na které může být při žádosti hleděno a podle kterých je posuzována bonita žadatele. O co se jedná?

  • Aktuální výše finančního příjmu
  • Součet a výše veškerých výdajů
  • Finanční minulost žadatele

Nutné je zmínit také účel

Když je účelové půjčka poptávána, nelze v rámci žádosti uvést jenom ty informace, které by byly spojené s osobními údaji každého žadatele. Dále je třeba myslet i na to, že je nutné zmínit také účel využití peněz. Tedy informace o tom, na co budou finance použité. Nelze si to nechat pro sebe. Tuto informaci je třeba mimo jiné uvést také proto, aby se vyhodnotilo, zda je u konkrétního poskytovatele možné peníze využít tímto způsobem, nebo nikoliv.

Velmi často je tato informace také součástí samotné smluvní dokumentace, což je vhodné taktéž zmínit. Tím se žadatel vlastně jasně zavazuje k tomu, že peníze použije tak, jak uvedl, a rozhodně tomu nebude jinak.

Je třeba dodat informace o využití

Účelová půjčka vyžaduje doložení reálného využití

Účelová půjčka vyžaduje doložení reálného využití

Nejenom, že se k tomu konkrétní osoba zaváže. Musí následně také prokázat, že byla účelová půjčka využita skutečně přesně tak, jak bylo řečeno. Co je tím myšleno? Že poskytovatel půjčky bude chtít různé dokumenty, které to prokazují. A to ať už peníze poskytuje banka, nebo je poskytuje nebankovní společnost. Co musíme říci, to je fakt, že možnosti dodání informací jsou různé. Dá se říci, že mezi hlavní dokumenty dnes patří třeba různé faktury, nebo to mohou být i klasické účtenky. Stejně tak to jsou i pokladní doklady, nebo smlouvy, které prokazují zaplacení určité sumy. I když to může být obtěžující, je třeba dodat, že žijeme v moderní době, s čímž je spojeno také to, že se dají dané informace dodávat třeba i elektronickou formou.

U vyšších částek se vyžaduje zástava

Neúčelová půjčka je třeba i hypotéka, která už může nabídnout i miliony korun. v takovém případě je jasně nutné počítat s tím, že může být požadována zástava. Když mluvíme právě o hypotéce, tak se nejčastěji jedná o nemovitost, která se bude kupovat, nebo rekonstruovat. Když se jedná o spotřebitelské půjčky, nejsou zástavy příliš obvyklé. To ale neznamená, že by zde nebyla využívána určitá forma jistot. V tomto případě ale mluvíme spíše o tom, že je požadován ručitel. Tedy osoba, která je součástí smlouvy a která se zaváže k tomu, že když dlužník nebude splácet, bude to právě tento člověk, který bude následně splácet za prvotního žadatele.

Dokládat je třeba i informace o čerpání

Ne vždy jsou hned dostupné plné částky, které jsou schváleny. Když jsou poskytovány účelové půjčky ve větších hodnotách, tak rozhodně není nic nového, že jsou poskytovány průběžně. Tedy s možností postupného čerpání. Na jednu stranu je to omezující, jelikož je nutné dokládat informace o čerpání. Sem se můžou řadit nejenom již zmíněné faktury a smlouvy, ale mohou to být třeba i výpisy z konkrétní banky, kde jsou peníze uvolňovány. Pozitivum na tom ale přece jenom lze najít. A je spojeno s výhodností. U postupného čerpání je známým zažitým standardem hlavně to, že úroky se platí jenom z té částky, která je vyčerpaná. Logicky tak může právě tento zvolený postup půjčku zajímavým způsobem zvýhodňovat, což je určitě dobrá zpráva.

Mohou to být i informace o prodeji

Jsou půjčky, kdy prodej vůbec není možný. Příkladem je například účelový úvěr na automobil, který je za peníze poskytnut. Na druhou stranu jsou i možnosti, kde prodej dané věci není zase až takový problém. V takovém případě ale může být povinností jasně doložit, že daná věc byla prodána a také je třeba doložit, za kolik to bylo. I to je jedna z povinností, na kterou je rozhodně nutné myslet.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *