Jak najít lichváře?

Jak najít lichváře?
4 (80%) 4 votes

Vyčerpali jste možnosti půjček a netušíte, kam se obrátit pro získání dalších peněz? Možná, že už se chystáte oslovit i lichváře a nevíte jak a kde je najít a zda vůbec jít do takového rizika? Poradíme vám. Ovšem nejspíše si po zvážení všech možných rizik, kterých rozhodně není málo, kontakt s lichvářem raději rozmyslíte. Proto vám náš průvodce lichvářstvím a jeho praktikami může posloužit také jako varování v případě, že uvažujete o úvěru a nechcete naletět různým pochybným organizacím, které u nás některé lichvářské praktiky provozují.

Kde na lichváře narazíte?

Kde najít lichváře

Jak najít lichváře?

Kdo je lichvářem a kde se objevuje? Narazíte na lichváře třeba inzercí v novinách, která slibuje podezřele vysoké částky k půjčení ihned, ale také v letákové inzerci na veřejných místech, nebo zprostředkováním pomocí vašich známých, ale i naprosto neznámých lidí, zkrátka šeptandou mezi lidmi, samozřejmě také na internetu. Většinou slibují velké peníze ihned, rychle a na ruku.

Jakými charakteristickými znaky se lichvář vyznačuje?

 • Může jít o obchodní společnosti s velice krátkou historií – vznikly nedávno za podivných okolností právě kvůli lichvě
 • RPSN, které nabízí je vysoké, dosahuje minimálně 100 %, ale může se pohybovat třeba i v řádu tisíců procent
 • Za poskytnutí a vyřízení půjčky vyžaduje předem poplatek
 • Neposkytne vám žádný formulář o poskytnutí úvěru před jeho uzavřením. Pokud s vámi vůbec nějakou smlouvu uzavře, všechno jde naostro, jakmile mu sdělíte, že úvěr chcete.
 • Nejde o člena České leasingové a finanční asociace, není bankou, stojí v podstatě mimo oficiální oborové struktury finančníků.
 • Jeho adresa a sídlo jsou pochybné – většinou na adrese, kterou uvádí, nikoho nenajdete, není tam ani označené sídlo firmy nebo dotyčné osoby.
 • Kvůli půjčení peněz jsou lichváři ochotni jet za vámi kamkoli, třeba i k vám domů.
 • Mohou používat linky začínající číslem 9, kde je telefonní hovor velice drahý. Utratíte za něj spoustu peněz, které jim jdou do kapsy, a přitom úvěr reálně vůbec nezískáte.
 • Jsou ochotni půjčit i lidem, kteří prokazatelně nemají žádné peníze, jsou nezaměstnaní , v exekuci, v bankrotu.
 • Zdůrazňují, že vůbec neberou v úvahu registr dlužníků, nenahlížejí do něj, neřídí se jeho informacemi.
 • I za půjčení velmi malé sumy vyžadují ručení nemovitostmi, majetkem, například domem atd.
 • Často se neobtěžují zformulovat ani žádnou písemnou smlouvu, vše je pouze na ústní dohodě, kterou si kdykoli upraví podle libosti.
 • Mění datum splatnosti podle vlastní chuti.

Popsané chování vám pomůže snadno a rychle identifikovat lichváře, pokud na ně narazíte.

Úrok není vždy hlavním měřítkem

Vysoký úrok nemusí být vždy hlavním cílem lichváře. Často mu totiž vůbec nejde o to, abyste své závazky splatili. Naopak. Má zájem získat váš majetek, kterým mu za úvěr ručíte. Češi ještě nejsou ve finanční oblasti dostatečně gramotní, proto mohou lichvářským praktikám velice snadno naletět. Spousta lidí se ve smlouvách, kterých se půjčky týkají, příliš nevyzná a bojí se poskytovatele půjčky zeptat. Vytváří tím dokonalé podhoubí pro lichvářské praktiky. Poskytovatel smlouvy si pak její podmínky mohou vysvětlovat ke svému vlastnímu prospěchu. Někteří lidé považují za nejdůležitější ukazatel úvěru nízký úrok. Lichvář ale umí přistoupit i na podobné praktiky, protože si najde jinou cestu, jak přijít k penězům. Mohou to být třeba skryté poplatky, kdy musíte zaplatit určitou sumu ještě před získáním úvěru, obrovské sankce, budete-li splácet až po termínu, splátky prováděné týdně a ne měsíčně. Jediným receptem, jak lichvě nenaletět je, pečlivě si prověřovat společnosti, se kterými o úvěru jednáte a nepodepisovat žádné smlouvy bez předchozího přečtení.

Podobné články...

5 komentářů

 1. Zuzana napsal:

  Prosím o půjčku v hodnotě 30 000,-.Jsem schopna splatit i 20 000 tisíc navíc do konce listopadu. Na ruku a na směnku. Děkuji.

 2. Ladislav Matousek napsal:

  Dobry den,
  Potreboval bych pujcit 150000.
  Mam dluhy a potrebuji je zplatit.
  Dekuji Matousek

 3. Radim napsal:

  Dobrý den.Potřebuji půjčit 350000,-Na zaplacení dluhů.Můžu měsíčně splácet až 6000.-

 4. martina napsal:

  Hledam lichvare ktery pujci 20.000 kc

 5. Anna Švejdova napsal:

  Dobry den,chtela bych se zeptat jestli vam nekdo pujcil..taky se pokousim sehnat nekoho uz pul roku a marne…jsem v zoufale situaci…Dekuji..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *