Na co je možné využít stavební spoření?

V minulosti bylo stavební spoření jednou z nejlepších možností, jak zhodnotit finanční prostředky. Bylo to dáno hlavně několika pozitivy, které se k této možnosti přímo vázaly. Podíváme-li se na konkrétní výhody, jednalo se o:

  • Vysoké úrokové sazby
  • Jistoty vysoké státní podpory
  • Možnost zvolit různou délku smlouvy i cílovou částku

Dnes sice musíme říci, že podmínky nejsou tak ideální, ale stále platí, že je stavební spoření jedním z nejlepších produktů, které na našem trhu existují. I proto se na něho podíváme blíže. A to s ohledem na to, jak využít naspořené peníze.

Contents

Převod na novou smlouvu

Stavební spoření není spojeno jenom s nemovitostí

Stavební spoření není spojeno jenom s nemovitostí

První možnost je poměrně jednoduchá. Je spojena s tím, že budete chtít i nadále spořit. Pokud ano, je ideální cestou využít toho, že budete moci převést získanou částku na novou smlouvu. A to kvůli tomu, že ta stávající má určitou cílovou částku. Pokud jste jí dosáhli, nebo se jí blížíte, je třeba zřídit si smlouvu novou, na kterou získané peníze jednoduše převedete. Máte tak jistotu toho, že se vám od první chvíle, tedy od doby založení a převedení peněz budou finance úročit o nabízený úrok, což bude znamenat celkem zajímavé zhodnocování. Dále budete moci ve spoření pokračovat jako doposud, což samozřejmě znamená jistoty spojené s tím, že budete moci čerpat třeba i státní podporu.

Výběr naspořených finančních prostředků

Druhá oblíbená cesta, jak využít peníze, které vám stavební spoření nabídne, je jejich klasický výběr. V tomto ohledu je třeba počítat s několika důležitými nezbytnostmi. Sem se řadí jak nutná výpověď vaší smlouvy, tak je to i nutnost toho, že je nutné akceptovat výpovědní lhůtu. Ta může být spojena s trváním v délce i několika měsíců. U některých bank je možné požádat i o kratší vyplacení, ale je třeba počítat s faktem, že to může být zpoplatněno. V obou případech dojde k tomu, že vám jsou peníze v plné naspořené výši převedeny na váš bankovní účet.

Podívejme se na to, jak je využít následně. Pokud jsou na váš účet plnohodnotně připsány, je jenom na vás samotných, jak konkrétně se rozhodnete je utratit. I když tento produkt nese název stavební spoření, je třeba dodat, že klasické využití peněz není žádným způsobem omezováno. Můžete je utratit za libovolné zboží nebo služby. Samozřejmě není nutné o daném využití nikoho informovat, ani není nutné například dokládat různé faktury a jiné dokumenty.

Žádost o úvěr ze stavebního spoření

Pokud vám naspořené finanční prostředky nestačí na to, abyste financovali svou rekonstrukci, nebo jiný záměr, je možné požádat si také o úvěr ze stavebního spoření. Je to třetí nejčastější varianta, jak můžete naspořené peníze konkrétně využít. Pokud se podíváme na tuto cestu blíže, je třeba říci, že naspořené finance v tomto případě fungují jako určitý druh ručení. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním bankovním domě a na podmínkách toho, jak jednoduché nebo složité bude získání daného úvěru.

Pokud je poskytnutý, je třeba počítat i s tím, že se využití peněz lehce upravuje, a to v porovnání s výše uvedenou neúčelovou možností. Podíváme-li se blíže, musíme říci, že právě část peněz ve formě úvěru je poskytnuta výhradně jenom jako účelová půjčka. A to obvykle znamená nutnost využití peněz na:

  • Materiál
  • Stavební práce
  • Vybavení domácnosti

Důležité je také to, že konkrétní využití je nutné dokládat konkrétními fakturami a jinými dokumenty. S tím může souviset i nutnost postupného čerpání. Pokud se zaměříme na naši naspořenou část, která se může stát součástí daného úvěru, u té stále platí, že ji můžeme využít na cokoliv.

Převedení na někoho jiného

Peníze, které si v rámci stavebního spoření naspoříme, můžeme samozřejmě převést i na někoho jiného. I tato možnost využití je dovolena. Jedná se o postup, který souvisí buď s tím, že je upravena stávající smlouva, nebo vznikne smlouva nová. O této možnosti jsme psali výše. Daný postup hojně využívají například rodiče dětí. Sice mají možnost zřídit stavební spoření přímo na jejich jméno, ale ne vždy je to výhodné. Zvláště v situacích, kdy jsou peníze potřeba na jiné výdaje, k nim rodiče nemají přístup. Také to může eliminovat situace, kdy žije dítě problémovým životem a hrozilo by, že peníze nevyužije efektivně, ale naopak je utratí za naprosté zbytečnosti. Ani tomu rodič nemůže nijak zabránit.

Lepší je pro ně spořit na svou vlastní osobu a teprve později je možné celou smlouvu, tedy celé peníze převést na syna, nebo na dceru. V takovém případě už je jenom na dítěti, jak s danými penězi naloží, jelikož nikdo jiný k nim přístup samozřejmě nemá.

Ponechání peněz na další zhodnocování

Tato poslední možnost není příliš častá, jelikož se dá říci, že není výhodná. Jde o situaci, kdy už na smlouvě dosáhneme cílové částky, ale rozhodneme se zde finance i nadále ponechat. To je poměrně velkou chybou, jelikož dále už nemusí být zhodnocovány tak výhodně, jako doposud. Někdy se může stát, že nemusí být zhodnocovány vůbec. Pokud je toto vaším cílem, doporučujeme si hlídat termín, kdy k dosažení cílové částky dojde. Před danou dobou by mělo být ideálním krokem navýšení dané částky. Proč? Jedině tak se nepřipravíte o případné úročení, stejně jako se nepřipravíte o samotnou státní podporu, která dělá ze stavebního spoření právem jednu z nejlepších možností, jak peníze zhodnocovat.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *