Správná akcie je při investování dobrou volbou. Jak ji poznat?

Pokud se mluví o investicích, tak často v souvislosti s osvědčenými možnostmi, které existují. Někteří se rozhodnout třeba pro investice do P2P půjček, což je v současné době zajímavý trend. Jsou ale i lidé, kteří se naopak rozhodnou pro cestu spojenou s podnikatelským segmentem. Zde mluvíme o akciích. A jelikož je v tomto oboru mnoho začátečníků, správná akcie nemusí být vždy dokonale rozeznána. Díky našim radám ji však můžete poznat celkem snadno.

Contents

Pozor na výše investic

Je mnoho firem, které investují do budoucnosti. Některé skutečně až příliš. I když to na první pohled může vypadat, že je to správná cesta, jak být v budoucnu na výsluní, opak může být pravdou. Pokud jsou investovány skutečně vysoké finanční prostředky, a to i větší než je třetina zisku, je to rizikové. U takové firmy vás dobrá akcie nečeká. Sice jsou známy případy, kde dané investice skutečně vyšly, ale když se podíváme na podobné trendy u řady jiných firem, tak jde hlavně o vyhazování peněz. A do čeho takové firmy investují nejvíce?

  • Věda
  • Výzkum
  • Využití inovativních technologií

Sledujte čistý zisk firmy

U firem je zisk velmi důležitým ukazatelem, jelikož právě podle toho poznáte, jestli je firma dobrá, nebo jestli je také špatná. Když budeme konkrétnější, tak správná akcie je ta, kterou vydává firma s vysokým ziskem. Zde doporučíme sledovat nikoliv zisk konkrétních akcií, jelikož se doporučíme zaměřit na zisk firmy jako celku. Čím je daný zisk vyšší, tím pochopitelně lépe. Určitě nezapomínejte podívat se i do minulosti, jelikož podle toho můžete zjistit i to, zda má vzrůstající, nebo klesající tendenci.

Správná akcie je firmy, která má zisk

Správná akcie je firmy, která má zisk

A proč nesledovat zisky na jedné akcii? Jelikož to může být správná akcie, ale právě daný ukazatel vám řekne opak. Důvodem jsou faktory, které mohou zisky na akciích ovlivnit. Je to třeba jejich zpětný odkup, nebo situace, kdy jsou emitovány nové akcie. Proto vždy hleďte raději na firmu jako celek, jelikož tak zjistíte relevantní informace.

Obor podnikání také ovlivní, zda je zvolena správná akcie

Správná akcie by měla být volena i podle toho, s jakou společností je přímo spojena. Proč? Jelikož obvykle jsou různé obory, u kterých můžeme říci, že budou mít zákazníky i v budoucnu, stejně jako jsou obory, u kterých je třeba říci, že málokdo ví, co bude za pár let. Když se podíváme na firmy, které jsou spojeny s jistotou i do budoucna, může se jednat třeba o známé banky. Jejich služby budou lidí využívat pořád. Stejně tak nelze zapomínat ani na segment půjček. Neočekává se, že by je lidé v budoucnu už nechtěli. A tak mohou dominovat i některé velké nebankovní společnosti. Těch, co mají akcie, je poměrně velké množství.

Opomíjet nelze ani další segmenty. Když budeme konkrétnější, tak je třeba říci, že to může být oblast energií. Tu dnes musí využívat každý zvlášť, a tak dodavatelé elektřiny také patří mezi dobrou možnost. Vše by měl uzavřít jeden jasný segment, a to oblast komerčního pojištění. I toto jsou produkty, které lidé i firmy budou využívat stále, a to pro možnost jejich ochrany.

Sledujte marži

Dobrá akcie je spojena vždy s firmou, která má na své produkty nebo služby velkou marži. Proč? Jelikož jistota velké marže je spojena hlavně s tím, že v konkrétním oboru nemusí být taková konkurence a zisk firmy může být zajímavý a také velké. Když se vám povede informace o maržích zjistit, je dobré vědět, která je správná akcie, a která nikoliv. Když máme být konkrétnější, tak můžeme říci:

  • Marže nad 40 procent – dokonalá volba
  • Marže v rozmezí 20 – 40 procent – ucházející možnost
  • Marže v rozmezí 0 – 20 procent – raději nebrat

Sledujte nerozdělený zisk

Nejenom, že sledováním hrubého zisku zjistit, jak se společnosti daří, nebo dařilo. Dobrou veličinou je také takzvaný nerozdělený zisk z minulých let. Jak už napovídá sám název, díky němu snadno zjistíte nejenom to, kolik společnost vydělávala, ale zjistíte také t, kolik v ní zůstalo. Rázem je dobré sledovat jak konkrétní objem nevyplaceného zisku, tak je ideální sledovat i jednotlivé roky, díky čemuž zjistíte, zda rostl. Pokud ano, je správná akcie doslova na dosah.

Jsou akcie odkupovány?

Vydání akcií není to jediné, co by firma měla udělat. Pokud je vydá, měla by nabízet v budoucnu i možnosti jejich odkupu. Tedy nejenom že vyplácí dividendy, ale ten akcionář, co má zájem, může akcie následně zpět prodat. Nabízí vyhledávané společnosti tuto možnost? Pokud ano, rozhodně jde o firmy dobré a u investic do akcií nemusíte mít nijak velké obavy. Pokud ale zpětný odkup realizován není, může to být určité riziko a je dobré si na takovou společnost dát minimálně dobrý pozor a prověřit, zda za to skutečně stojí, nebo nikoliv.

Sledujte kapitálkové výdaje

To poslední, co je dobré u konkrétní firmy sledovat, jsou takzvané kapitálové výdaje. O čem mluvíme? Jde o položku, která by měla být součástí cash flow a konkrétního výkazu. Co by vás zde mělo zajímat? Rozhodně hodnota kapitálových výdajů. Čím jsou menší, tím lépe. Hraniční hodnota, s ohledem na desetiletý horizont by neměla činit více, než polovinu čistého zisku. Splňuje to daná firma? Správná akcie je u ní samozřejmostí.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *