Typy investorů – jací jste právě vy?

Investice jsou dnes nejenom lákavou, ale i velmi vyhledávanou možností, jak se dají zhodnotit finanční prostředky. Pokud i vy přemýšlíte nad tím, že své finance necháte vydělávat, je dobré si předem ujasnit, mezi jaké typy investorů patříte. I když to někomu může přijít celkem zbytečné, rozhodně tomu tak není. Pokud si ujasníte, jaký typ investora jste, budete mít jasno i v tom, jaké investiční možnosti budou právě pro vás ty pravé.

Zajímavostí dnes je i to, že pokud využijete v investování pomoc od profesionála, máte zde jistotu toho, že vám zkušený odborník poradí, mezi jaký typy investorů spadáte. A to na základě vzájemné komunikace, ale i na základě toho, že vyplníte dotazník, který bude následně vyhodnocený. My se nyní společně podíváme na to, jaký typ investora vlastně můžete být.

Contents

Mezi hlavní typy investorů patří rozhodně defenzivní investor

Ten první typ, na který se musíme společně podívat, nese název defenzivní investor. Už podle samotného názvu je jasné, že se jedná o osobu, pro kterého je primární hlavně ochrana vložených peněz. Jeho cílem je především získat garanci, a to alespoň toho, že když investice nevyjde, dostává zpět peníze, které vložil. Defenzivní investor tedy neakceptuje jiné výsledky, než ty, že nejhůře skončí opět se svým vkladem, nikoliv v mínusu. Stejně tak je cílem defenzivního investora také to, že hledá výnosy, které jsou spíše pravidelné a nedostavují se zde výraznější výkyvy. Během nich už totiž začíná být podstatně nervózní. I pro tyto typy investorů dnes existují různé příležitosti. Nutno ale dodat, že mnoho z nich volí raději různé formy spoření, kam může patřit:

Konzervativní investor

Patříte mezi typy investorů, kteří hledají hlavně jistoty?

Patříte mezi typy investorů, kteří hledají hlavně jistoty?

Mezi typy investorů, kterým jde stále primárně o ochranu jejich vkladu, rozhodně patří také defenzivní investor. I jeho charakteristika je celkem jednoduchá. Když se na něho podíváme blíže, stále mu jde hlavě o ochranu vložených peněz. Přesto se ale nebojí zkusit rizikovější možnost investic, pokud zde nadále zůstává určitá garance, která eliminuje případné výrazné ztráty. I tento typ investora hledá raději pozvolné a pravidelné zhodnocování, které nebude spojeno s výrazným výkyvem. Jeho portfolio se tak stává z větší části konzervativní, ale nutno dodat, že mizivé procento peněz může být vloženo do něčeho rizikovějšího. Jde o typ investora, pro kterého se už spořící produkty moc nehodí, a tak pro něho jsou ideální volbou takové možnosti, které vydělávají, ale i garantují.

Balancovaný investor

Třetím druhem investora je ten, kterého můžeme označit za takového, který je v podstatě ideální. Dá se o něm říci, že přesně ví, co investice obnáší a že je u nich možné počítat také se ztrátou. Patří mezi takové typy investorů, kteří samozřejmě vědí, že by to měla být hlavně různorodost portfolia, která může nejenom přinášet dobré výsledky, ale která může také celkem dobře eliminovat případné ztráty. Nebojí se ani novinek, jako jsou P2P půjčky. Pokud se máme podívat i na to, jak tento typ investorů investuje, je to poměrně jasné. Základem jsou méně rizikové instrumenty, které jsou doplněny těmi rizikovějšími. Vždy ale s ohledem na míru rizika, které rozhodně nepatří mezi nejvyšší, ale pohybuje se zhruba na středu. Tento typ investora už počítá i s tím, že zhodnocení finančních prostředků by mělo celkově přesahovat alespoň 10 procent, stejně jako si je vědom jak toho, že některé výkyvy jsou normální, tak si je vědom i toho, že o peníze může přijít. A co je pro takového investora ideální volbou? My doporučíme:

  • Akcie
  • Dluhopisy
  • Nástroje peněžního trhu

Dynamický investor

Jde o typ investora, jehož strategie je velmi podobná té, kterou jsme zmínili výše. Pokud jde o hlavní rozdíl, tak musíme říci, že se jedná pochopitelně o to, že podíl rizikovějších investic je v rámci celého portfolia mnohem vyšší, než u předchozího typu. Dynamický investor také dokáže dobře počítat s případným výkyvem. I proto ho příliš nezajímají krátkodobé možnosti zhodnocení, ale investuje do možností, které můžeme označit za dlouhodobé. Je si vědomí i případné ztráty.

Agresivní investor

Poslední varianta, která mezi naše typy investorů spadá. Jak už napovídá sám název, jedná se o investora, která má poměrně jasnou strategii, která je snadno identifikovatelná. Jedná se o takového investora, který chce ze svých peněz skutečně získat co možná nejvíce. Zajímá ho nejvyšší míra zhodnocení, což se následně projevuje i na tom, jaké instrumenty vyhledává. V jeho portfoliu jasně dominují ty rizikové, které mohou přinášet největší zhodnocení. Rizikový investor je také smířený s tím, že se může objevit i ztráta. Investuje proto hlavně peníze, které přímo nebude postrádat. Obvykle počítá i se ztrátou v řádech několika desítek procent, stejně jako je nutné dodat, že tolik mnohdy očekává i od případného zisku. Agresivní investor se může buď zabývat různými krátkodobými investicemi, jako jsou různé spekulace, nebo se může vydat cestou dlouhodobých rizikovějších investic. Dokonalým příkladem může být dnes poměrně oblíbený forex – tedy investice do měnových párů, nebo je poměrně vyhledávanou možností i to, že jsou zvoleny akcie, a to pochopitelně spíše u rizikových firem, které nejsou tak bezpečné, jako u těch, které jsou stabilní.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *