website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak si říci o více peněz?

Nejste spokojeni ve vašem zaměstnání? Pokud je tomu skutečně tak, existují dvě hlavní cesty, jakými se vydat. Ta první je spojena s tím, že dáte výpověď a následně si najdete práci, kde dostanete více. Druhá cesta je spojena s vaším stávajícím zaměstnáním, a to konkrétně s tím, že požádáte svého nadřízeného o více peněz. Pokud jste to nikdy nedělali, přinášíme vám pár tipů, jak si říci o více peněz. Důležité je v tomto směru hlavně umět argumentovat a dokázat, že jste pro firmu ti praví.

Contents

Kdy se ozvat?

Ideálně v případě, kdy cítíte, že práce děláte mnohem více a přitom mzda a ohodnocení je stále stejné. To je totiž ideální doba pro to, ozvat se a o lepší mzdu si říci. Stejně tak je dobré ozvat se i v případě, kdy musíte dělat i další práci, než takovou, na kterou jste byli najati. Zvláště v případě, kdy v minulosti nebylo potřeba ji z vaší strany vykonávat.

Dále se nezapomeňte ozvat ani v případě, kdy už jste ve firmě delší dobu tak nějak očekáváte, že díky vašim zkušenostem a znalostem byste měli dostávat více peněz, než lidé, kteří nastoupili teprve nedávno. Určitě nezapomínejte ani na situaci, kdy vás reálně lákají jinam a podpis smlouvy u jiné firmy je doslova na spadnutí.

Jak si říci o více peněz? Zkuste argumenty spojené s vaší loajalitou

Nebojte se argumentovat. Pokud si jste jisti tím, že jste u firmy dlouho, odvádíte dobré výsledky a nejsou s vámi jakékoliv problémy, rozhodně to zmiňte. V současné době platí, že o kvalitní zaměstnance je spíše nouze, což vás zaručeně nahrává do karet. Pokud se podíváme konkrétně na to, co při žádosti zmínit, připravte si informace o tom:

  • Jak dlouho jste už u firmy
  • Co vše díky vám firma zvládla a co se jí povedlo
  • Kolikrát jste v poslední době vyšel vstříc
Jak si říci o více peněz? Nebojte se argumentovat!

Jak si říci o více peněz? Nebojte se argumentovat!

To vše by měl váš zaměstnavatel primárně ocenit a v důsledku toho by vám měl zvýšit vaši mzdu. Ve většině případů k tomu skutečně dojde.

Argumentujte i vývojem ekonomiky

I inflace vám může celkem zajímavě nahrávat do karet, jelikož jasně udává, kolik si za určitý obnos můžete koupit konkrétního zboží. Pokud je to výrazně méně, než v době kdy jste nastupovali, může se jednat také o celkem zajímavý argument spojený s tím, proč byste měli dostat přidáno. Není to nic neobvyklého a mnoho zaměstnavatelů si často ani neuvědomí, že jejich lidé ve skutečnosti dostávají méně, než tomu bylo dříve. I když finance na jejich výplatní pásce jsou stále stejné.

Nebojte se osobních důvodů

I ty můžete zmínit. Nebojte si říci o více peněz třeba ve chvíli, kdy plánujete koupit dům na hypotéku, nebo plánujete dítě a založení rodiny. Toto nahrává spíše mužům, jelikož u nich je jistota, že se stanou živitelem rodiny. Z toho logicky bude profitovat i samotná firma. Ta si dané informace spojí s faktem, že bude třeba zajišťovat rodině peníze po několik dalších desítek let. I proto nebudete riskovat a zůstanete věrni firmě, kde teď pracujete. Ta vám mzdu zvýší a zároveň bude mít jistotu, že si vás dlouhodobě udrží.

Chcete kariérní postup?

I to je cesta k vyššímu platu. Mnoho zaměstnanců nemusí chtít jenom více peněz, jelikož může chtít také vyšší a lepší pozici. Pokud je to i váš případ, nebojte se ho zmínit. Sice je spojený s větší odpovědností a možným vyšším pracovním zápřahem, ale na druhou stranu budete mít jistotu, že finančně postoupíte výše, stejně jako budete mít jistotu, že postoupíte i na žebříčku ve firmě. To pro vás může být zajímavý odrazový můstek.

Zkuste poptat i jiné odměny

Zvýšení platu je pro zaměstnavatele poměrně velkou daňovou zátěží. Pokud to víte, dejte mu to najevo a zkuste se domluvit i na jiném systému konkrétní odměny. Mohou sem patřit třeba pracovní benefity, které budou spojeny třeba se stravenkami, nebo jinými poukazy. Reálně tedy mzda jako taková zůstává stejná, ale v rámci všech odměn, které od zaměstnavatele dostanete, si budete moci koupit mnohem více. I to může být cesta, jak na zvýšení vašeho platu celkem jednoduchým způsobem dosáhnout. Neváhejte a zkuste to i vy.

Co neříkat?

Možné varianty argumentace máme zmapovány. Podívejme se proto společně také na to, co je lepší naopak neříkat. Určitě je třeba vyhnout se jakémukoliv vyhrožování, které může být spojeno například s:

  • Odchodem jinam
  • Flákáním práce
  • Porovnáváním kolegů

To vše rozhodně není ideální vyjednávací taktika. Právě naopak. Pokud by měl zaměstnavatel svému zaměstnanci přidat, mel by v něm logicky vidět někoho, kdo je loajální k firmě a kdo jí má co nabídnout. Osoba, která bude vyhrožovat a podobně argumentovat obvykle není tím ideálním člověkem na daném místě. A tak místo zvýšení platu může dojít i k tomu, že vaše pozice i pověst ve firmě bude výrazným způsobem pošramocena. I na to pozor.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *