Ruské sankce? Belgie se nebojí!

Hruška a jablko denně zachrání Belgii před ruskými sankcemi. Valonsko – frankofonní region Belgie, se chystá v nejbližších dnech odstartovat veřejnou kampaň na podporu pěstitelů domácích jablek a hrušek, jejichž odbyt je ohrožen ruským zákazem potravinářských produktů z EU v souvislosti s doprovodnými jevy a následky ukrajinské krize.

Informaci dnes potvrdil valonský ministr zemědělství, René Collin. Minulý týden v pátek (22.8.) se konalo zasedání pracovní skupiny, která zahrnuje členy valonské vlády, Sdružení obchodu a služeb v Belgii (Comeos), Valonskou agenturu pro export (Awex) a zástupce potravinářského průmyslu. Ministr zdůraznil, že sběr jablek a hrušek začal v pondělí, přičemž pěstitelé se musí rozhodnout, zda úrodu sklízet, zničit nebo skladovat. „Evropa přijala nepromyšlené rozhodnutí s katastrofálními následky pro celé zemědělství,“ uvedl předseda Valonského sadařského sdružení Serge Fallon na adresu režimu sankcí mezi EU a Ruskem. A dodal, že ruský zákaz dovozu evropského ovoce způsobuje, že ovocnářský sektor je na cestě k zániku.

Ruské sankce Belgii neohrozí

Belgie má 8 500 hektarů na pěstování hrušek a 7 800 ha jablek. Až 70% produkce hrušek vyváží do zahraničí, polovinu z toho do Ruska. Očekává se, že úroda hrušek bude v tomto roce o 10% vyšší než byla loni, od 350 000 do 400 000 tun. Strategie, na níž pracuje valonská vláda ve prospěch pěstitelů ovoce, se vyvíjí ve třech oblastech: posílení belgického domácího trhu, politické výzvy pro EU a prostřednictvím valonské agentury pro export otevírání nových trhů pro odbyt ovoce. „Pokud každý Belgičan sní jedno jablko a jednu hrušku každý den po dobu jednoho roku, belgická produkce ovoce bude zachráněna,“ konstatoval ministr Collin.

zralé jablko

Belgičané svou roční produkci jablek a hrušek spotřebují

Evropská komise by měla v nejbližších týdnech vyjádřit o finanční pomoci pro pěstitele. EU již oznámila pomoc ve výši 125 milionů eur nebo 2 800 eur na hektar. Předseda Valonského sadařského sdružení uvedl, že tato částka nestačí, protože v Belgii by bylo třeba 7 000 eur na hektar, aby se pokryly ztráty pěstitelů ovoce. Bude nás zajímat další vývoj i s ohledem na letošní úrodu. Dokáže Belgie rozjet projekt na podporu spotřeby svého ovoce u svých občanů?

4.2/5 - (6 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *