Jak je možné financovat pohřeb?

Poslední rozloučení s blízkým bývá psychicky velmi náročným obdobím. Kromě ztráty blízkého člověka se pozůstalí musí vypořádat například také s finančním zatížením. Pohřeb není zrovna levná záležitost a jeho organizace podle představ zesnulého může být nad možnosti organizátora pohřbu. Je proto dobré vědět, že existuje několik způsobů, jak si můžete situaci usnadnit.

Platba za pohřeb

Spousta starších lidí si během svého života šetří na svůj vlastní pohřeb. Snaží se tak připravit na nevyhnutelné a zároveň nenechat to největší zatížení na svých blízkých. Pokud měl váš příbuzný na pohřeb naspořeno, pak samozřejmě máte po starostech.

Pokud ale kvůli platbě za pohřeb musíte sáhnout do svých financí a úspor, pak se vám možná bude hodit některá z nabídek pohřebních služeb. Mnohé z nich nabízejí možnost splatit pohřeb na splátky bez navýšení. Můžete tak naplánovat rozloučení podle představ vašich či pozůstalého a zároveň nezůstat bez prostředků.

Potřebujete pomoc s financováním pohřbu? Podívejte se, jak vám finančně může pomoci pohřební služba v Praze.

Pohřeb zařízený dopředu

Jedná se o velmi specifický druh objednání pohřbu. Zajistí si jej totiž přímo podle svých představ samotný pozůstalý ještě za svého života. Dopředu si vybere, objedná a zaplatí kompletní služby při pohřbu podle svých požadavků a nároků. Sejme tak ze svých pozůstalých starosti i finanční náročnost pohřbu, přitom si bude jistý, že vše proběhne podle jeho představ. Základem pohřbu objednaného předem je příkazní smlouva s pohřební službou. Je dobré vědět, že peníze, které se zaplatí za pohřeb, jsou až do okamžiku smrti uloženy na termínovaném účtu a jsou uvolněny pohřebnímu ústavu až po úmrtí.

Pohřebné aneb příspěvek za pohřeb

Také stát myslí na pomoc pozůstalým. Způsobem, jak vám stát může pomoci při organizaci a zaplacení pohřbu, je tzv. pohřebné neboli státní příspěvek na pohřeb. V roce 2019 tento příspěvek činil 5000 Kč. O příspěvek se žádá na pobočce Úřadu práce a získá jej ten, kdo zařizuje a platí pohřeb. Mohou o něj žádat ale jen konkrétní osoby s určitým vztahem k pozůstalém, proto se dopředu informujte, zda na něj máte nárok nebo ne. Zjistěte, kdo má nárok na pohřebné.

Rate this post

You may also like...

1 Response

 1. Vladimír Lukovský napsal:

  Dobrý den, rád bych Vás upozornil na nepřesnost v článku „Jak je možné financovat pohřeb?“. O Pohřebné se nežádá na okresní správě sociálního zabezpečení, ale na pobočce Úřadu práce. Prosím o provedení potřebné opravy v článku. Děkuji za Vaši vstřícnost a spolupráci.
  S pozdravem
  Vladimír Lukovský
  Odbor komunikace
  Česká správa sociálního zabezpečení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *