Bývaly doby, kdy československá koruna byla zlatou měnou 

Sbíráte mince? Pak zbystřete! Svou sbírku totiž můžete obohatit o skutečně výjimečný kousek v podobě jedinečného zlatého dukátu vydaného Pražskou mincovnou a.s. u příležitosti stoletého výročí československé měny.
Jedná se o dílo z pera rytců Pražské mincovny a.s, jež je specialistou na prodej investičního zlata a stříbra. Dukát s vyrytým českým lvem a portrétem významné osobnosti českých dějin, někdejšího ministra financí a architekta československé měny v jedné osobě, Aloise Rašína.

Česká měnová reforma

Právě Alois Rašín se doslova a do písmene zapříčinil o rozkvět Československého státu. Stál totiž za českou měnovou reformou, jejímž prvotním úkolem bylo ochránit Československo před inflací, která postihla okolní státy. To se nejenže podařilo, ale dokonce patřičně nastartovalo ekonomiku čerstvě vzniklého Československa. Československá měna v té době patřila mezi nejstabilnější měny své doby. Současní politici se od svého předchůdce mají hodně učit. I oni samotní spolu s historiky uznávají, že Rašínova reforma svého času byla přelomová.

Vznik československé měny

Československá koruna, jež byla zavedena v dubnu roku 1919, se brzy vyšplhala k hodnotě 0,04458 gramů ryzího zlata, což v té době v okolních zemí nemělo obdoby. Jednalo se tak o zlatou měnu v pravém slova smyslu. Ne nadarmo se proto vznik československé měnyřadí k významným českým historickým událostem, jež je na místě si připomínat. Třeba pořízením si zmíněného zlatého dukátu, který se zcela jistě bude ve vaší sbírce vyjímat.

Limitovaný náklad 1000 kusů

Jedná se o skutečně výjimečný kousek. A i přesto, že je ražený ve stejném formátu a z vysoké ryzosti zlata, které byly stanoveny již Karlem IV, je pro svůj menší formát cenově dostupnější než jiné zlaté mince ČNB. Ještě váháte? To byste neměli, dukát je totiž vydáván v limitovaném nákladu pouhých 1000 ks!

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *