Revolvingový úvěr je stále oblíbenější. Proč?

Svět úvěrových produktů je velmi bohatý a dnes na trhu existuje celá řada možností, o které je možné si požádat. A jedna z variant je i revolvingový úvěr. U něho musíme říci, že pokud jde o název, tak není tak známý, ale pokud jde o jeho pozitiva, tak láká stále více lidí. Podívejme se na něho blíže a shrňme si jak to, proč je dobrou volbou, tak i to, že má i několik možných negativ.

Contents

Co je to revolvingový úvěr?

Určitě je třeba začít trochou tolik potřebného vysvětlení, které se týká toho, co je to revolvingový úvěr. Pokud máme být konkrétní, tak se jedná o půjčku, která má sloužit hlavně jako finanční rezerva a to se týká především běžných žadatelů z řad občanů. Má tedy přijít vhod v době, kdy se osoba dostane do finanční nouze. Nemusí tak nutně využít mikropůjčky, které se nabízí, ale možné je využít také takzvaný revolvingový úvěr.

Dále dodejme i to, že tento typ úvěru může být dostupný také v podnikatelském segmentu. I půjčky pro podnikatele mohou být řešeny tímto způsobem. V takovém případě o tomto úvěru mluvíme jako o provozním úvěru, a to nejčastěji krátkodobém. Podnikatelé tak pomocí něho řeší třeba situaci, kdy potřebují nakoupit:

  • Služby
  • Zboží na sklad
  • Suroviny pro výrobu

Jaké výhody má revolvingový úvěr?

Podívejme se na hlavní pozitiva, která dnes revolvingový úvěr má. Nelze opomenout, že jich je hned několik. Tím prvním pozitivem je rozhodně to, že peníze jsou připraveny v podstatě neustále. Jakmile nastane situace, kdy je potřeba půjčka, není nutné si o ni žádat a čekat na schvalovací proces. Revolvingový úvěr je jedinečný především v tom, že peníze jsou již připraveny. A tak když jsou potřeba, tak stačí jenom jeden jediný krok, kterým není nic jiného, než je začít čerpat.

Revolvingový úvěr slouží jako finanční rezerva

Revolvingový úvěr slouží jako finanční rezerva

Mezi další výhody určitě patří i to, že revolvingový úvěr může být mnohdy použitý na cokoliv. U podnikatelů a firem může být omezení související výhradně jenom s využitím jako provozní kapitál, ale pokud se jedná o běžnou osobu, můžeme na něho pohlížet jako ne neúčelovou půjčku. V praxi to znamená, že jsou peníze vybrány a na co jsou následně použity, to už nikdo neřeší. Právě toto je jeden z velkých kladů.

Jak může revolvingový úvěr vypadat a jak ho čerpat?

I toto rozhodně souvisí s danými pozitivy, které tento typ úvěrového produktu rozhodně má. I zde budeme konkrétní a tak se v souvislosti s tím podíváme na to, jak může takový revolvingový úvěr vlastně vypadat. Mezi osvědčené možnosti patří:

  • Klasická kreditní karta
  • Virtuální kreditní karta
  • Povolené přečerpání na účtu

Pokud jde o kreditní karty, zná je téměř každý. A mnoho lidí je používá. V praxi jde skutečně právě o to, že se jedná o revolvingový úvěr, který dovoluje pomocí karty řešit nečekaný situace. I když je pravdou, že mnoho lidí je využívá jako rychlou půjčku. Pokud jde o virtuální kreditní kartu, tak zde mluvíme o předschváleném úvěrovém limitu. Kdo potřebuje peníze, ten si o ně zažádá a jsou mu obratem zaslány na účet. A to bez schvalování, a skutečně okamžitě. Třetí možnost je přečerpání na běžném bankovním účtu. Je to v podstatě stejný koncept, jako dnes nabízí kontokorent. Banky ale dané dva úvěrové produkty velmi často rozlišují.

Jsou i nějaká negativa?

Stejně jako i různé jiné úvěry, tak i revolvingový úvěr rozhodně negativa má. Jaká jsou ta hlavní? Rozhodně se týkají výhodnosti. Pokud ho porovnáme s jiným úvěrovým produktem, jako je třeba spotřebitelská půjčka, tak vychází z hlediska úroku o dost hůře. Naštěstí platí, že úrok je účtován výhradně jenom z vyčerpané částky a nikoliv z celého předschváleného limitu. Je to jednoduše dáno tím, že slouží spíše jako krátkodobá finanční rezerva a ne produkt, který bude vyčerpaný i několik let. Dalším negativem může být výše minimální splátky. Ta se odvíjí hlavně od úvěrového rámce. Většinou platí, že je nastavena splátka minimální, přičemž maximum stanoveno není.

Třetím negativem může být výše půjčky. Pokud ji porovnáme s klasickými možnostmi, tak je revolvingový úvěr často menší. Pokud porovnáme třeba bankovní spotřebitelskou půjčku, tak tam kde není problém získat i statisíce, se revolvingový úvěr drží spíše v řádech desetitisíců. Záleží ale na mnoha faktorech. Kromě příjmu a výdajů, nebo finanční minulosti, může hrát roli i výše financí na účtu, nebo celkové obraty, které jsou na něm realizovány – toto se samozřejmě týká opět hlavně zmíněného podnikatelského segmentu.

Kde si požádat?

Už z výše uvedeného popisu celkem jasně vyplývá, že možnosti jsou hned dvě. Pokud jde o klasickou kreditní kartu, nebo možnost přečerpání účtu, je nejlepší zajít si do banky a o revolvingový úvěr si požádat. A to právě za účelem finanční rezervy. Problém dnes však nemusí být ani nebankovní společnosti. Jak v rámci kreditních karet klasických, tak v rámci onoho virtuálního limitu, ze kterého jsou peníze zasílány na běžný bankovní účet. Samozřejmě je jasné, že pokud jde o úrok, vycházejí lépe banky, ale pokud mluvíme o šanci na schválení, jsou lepší volbou právě nebankovní společnosti. Ideální je pochopitelně volit spíše ty velké, známé férové.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *