website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak vybrat oddlužovací společnost a vyhlásit osobní bankrot?

Dluhy jsou strašákem každého z nás. Pokud i vám doslova přerůstají přes hlavu, je určitě dobré vědět, jak s nimi zatočit. Dnes lidé volí řadu možností, jako je třeba i vyplacení exekuce, stejně jako se může jednat třeba i o další půjčku. Tyto metody ale nejsou dobrou volbou, jelikož mohou poměrně snadno přinést další finanční komplikace. Pokud nechcete mít obavy, je dobré využít zákonné možnosti, která se dnes nabízí. Ta je označována jako osobní bankrot a již několika let je variantou, která je stále více a více žádaná.

Contents

Co osobní bankrot vlastně je?

Podívejme se společně nejprve na to, co vlastně znamená, pokud se rozhodneme osobní bankrot také vyhlásit. Jde primárně o situaci, kdy se rozhodneme řešit své dluhy. Podáme si tedy žádost na příslušný soud. To je samozřejmě spojeno nejprve s posouzením a následným schválením. Pokud je po této stránce vše v pořádku, máme vyhráno. Znamená to pro nás především fakt, že na nás již nemohou exekutoři, stejně jako na nás nemohou ani vymahači. Naše dluhy totiž začneme splácet výhradně podle soudně nařízeného splátkového kalendáře. Ten je spojený s možností hradit naše dluhy až po dobu celých pěti let.

Nový splátkový kalendář a rozložení našich dluhů do delšího časového období nejsou jediné výhody, které osobní bankrot neboli oddlužení přinese. Pokud splácíme, jak máme, a přesto nedokážeme uhradit všechny závazky, jsou nám odpuštěny. Po daném pětiletém období tak vycházíme z celého procesu s čistým štítem, jako osoba bez dluhů. A i to je zajímavým pozitivem a důvodem, proč se touto cestou vydat.

S oddlužením nám mohou pomoci různé firmy

Jelikož je možné si žádost o osobní bankrot podat jenom jednou za život, je jasné také to, že je pro každého z nás zcela určitě novinka, od které neví, co má konkrétně čekat. Naštěstí zde existují různé společnosti, které nám mohou pomoci. Mezi jejich služby tak patří třeba:

  • Pomoc s žádostí
  • Podání žádosti na soud
  • Poradenství týkající se našich dluhů
  • Sepsání našeho majetku

Samozřejmě vybrat takovou společnost nemusí být vždy jednoduché a tak vám přinášíme i několik rad, které jsou spojeny s tím, jak na to. V první řadě je dobré hledět hlavně na reference samotné společnosti. Pokud má pozitivní hodnocení na internetu, nebo s ní měli dobrou zkušenost naši známí, je určitě dobrou volbou, se kterou chybu neuděláme.

Pozor na placení

Je jasné, že dané společnosti zcela určitě nefungují zdarma. Bezplatnou pomoc nám mohou nabídnout spíše různé právní a dluhové poradny, které však nenabízí full service spojený právě s procesem oddlužení. Je tedy jasné, že když chceme na osobní bankrot využít služby konkrétních společností, je třeba jim zaplatit. Primárně je dobré hledět na to, kolik to bude. Obvykle se totiž jedná o paušální částku a následně i procentuelní sumu z vašeho celkového dluhu. Nemusíme připomínat, že čím budete platit méně, tím samozřejmě lépe.

Zjistěte si také to, kdy budete dané poplatky platit. Mnoho pomocníků v dluhových pastích vyžaduje platby předem, což není vždy ta správná cesta. Proč? Jelikož negarantují, že vaše oddlužení bude skutečně schváleno konkrétním soudem. To znamená, že jim dáte nemalé peníze a nejenom že k oddlužení nedojde, ale vy máte ještě větší finanční problémy, než jste měli dříve. Je proto lepší využít možnosti, která je spojena s platbou až ve chvíli, kdy vaše oddlužení soud skutečně schválí a vy tak můžete začít s hrazením dluhů dle nového splátkového kalendáře.

Jaké služby společnost nabízí?

Výběr je dobré specifikovat také podle toho, jaké konkrétní služby nám jsou danou oddlužovací společností vlastně nabízeny. Dnes může být variant více než dost a většina z nich se specializuje na pomoc takzvaně od A do Z. Mělo by tedy stačit donést především všechny dokumenty o našich konkrétních závazcích. Pokud to uděláme, již je na samotné společnosti, aby sepsala naše dluhy, kontaktovala věřitele s žádostí o povolení oddlužení, stejně jako by měla sepsat i náš majetek, který je také nedílnou součástí žádosti.

Dále by mezi poskytované služby mělo patřit i samotné podání na příslušený soud, stejně jako by sem mělo patřit také to, že by měla být žádost na případné vyžádání soudu doplněna o další nezbytné údaje. Teprve poté dojde ke schválení, čímž služby společnosti mohou, ale nemusí skončit. Jelikož osobní bankrot trvá celých 5 let, může se stát i to, že se dostaneme do horší finanční situace a splácet může být těžší. I zde může oddlužovací společnost pomoci a zajistit tak potřebnou komunikaci se soudem, která bude spojena třeba s úpravou našich splátek.

Kde oddlužovací společnost hledat?

I to je poměrně důležitou otázkou, na kterou bychom se měli zcela určitě zaměřit. Dnes je určitě jednoduchou možností internet. A to jak četné inzertní servery, tak třeba i standardní vyhledávače jako Google nebo Seznam. Zde dohledáme oddlužovacích společností skutečně více než dost. Nezapomínejme proto ani na to, že podobně můžeme postupovat, když budeme hledat v různých tištěných časopisech nebo novinách, na inzertních plochách nebo na různých nástěnkách. Třeba přímo v oddlužovací poradně.

Důležité je určitě také to, že je dobré vybrat si takovou oddlužovací společnost, která bude z našeho regionu. Je sice možné řadu věcí vyřídit online a prostřednictvím komunikace na dálku, ale bez osobních schůzek to v mnoha případech stejně nejde. I to je jedno z důležitých kritérií výběru. Dnes samozřejmě platí, že téměř v každém velkém městě najdeme oddlužovacích společností hned několik. A to proto, že osobní bankrot je využívaný vzhledem k zadluženosti lidí stále více.

Když oddlužovací společnost nechcete…

A co když daná společnost není nutně tou volbou, pro kterou se budete chtít rozhodnout? Rozhodně nezoufejte, jelikož možnosti existují i jiné. Jednou z nich je cesta, kdy si sami nastudujete problematiku oddlužení a osobní bankrot si podáte vy sami. Pokud však tuto cestu volit nechcete, zkuste zmíněné bezplatné dluhové a právní poradny. Zde vám také mohou pomoci se správným postupem, který vede k plnohodnotně schválené žádosti a k tomu, že se budete moci zbavit dluhů. Třetí varianta cesty vede přes klasického advokáta. Pokud se zabývá touto oblastí, může samozřejmě i on nabídnout požadované služby spojené s tím, že vaši žádost nejenom zpracuje, ale také že ji podá. A to dle všech potřebných náležitostí, které s tím souvisí.

4/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *