Registr dlužníků a vše, co o něm potřebujete vědět

Když se řekne registr dlužníků, ví většina žadatelů o půjčku celkem přesně, o co se jedná. Jde o databázi, kde je ověřována finanční minulost konkrétního klienta. Ne každý ale přesně ví, jak takový registr vypadá, k čemu primárně slouží, a kdo a kdy může daná data získat. Podívejte se s námi na velký přehled toho, co se právě daného tématu přesně týká.

Contents

Registr dlužníků není jenom jeden. Ty nejznámější jsou tři

Pokud se podíváme na to, jak to s registry vlastně je, tak pod pojmem registr dlužníků se neskrývá jenom jeden jediný. Na našem trhu jsou aktuálně tři hlavní, které se používají nejčastěji. Je na konkrétním poskytovateli, který využívá právě on. U některých jsou to všechny, u jiných to může být jenom jeden jediný. Když budeme konkrétní a podíváme se na to, jaká je ona nejznámější trojice, tak se jedná právě o tyto:

  • Bankovní registr klientských informací
  • Nebankovní registr klientských informací
  • Zájmové sdružení právnických osob – SOLUS

Jak registry dlužníků fungují?

To je poměrně častá otázka, která je v souvislosti s nimi pokládána. Jejich fungování je celkem jednoduché. Ten poskytovatel půjček, který je využívá a nahlíží do nich, se také zavazuje k tomu, že do nich bude i zadávat klienty, se kterými má problém. Jde tedy o celkem zajímavou domluvu, která je založena na výměně informací. V praxi to znamená, že konkrétní banka nebo nebankovní společnost výměnou za to, že zde zadává problémové klienty, může následně lustrovat a prověřovat ty, které si u ní chtějí požádat o finanční půjčku. Je to jednoduchý a velmi efektivní systém, který dobře funguje.

Kdo registry používá?

Stále dokola tu zmiňujeme poskytovatele půjček. Registr dlužníků však nemusí používat jenom oni sami. Je ale pravdou, že právě u nich se může objevit nejvíce problémů a závazků a tak je jasné, že v daném ohledu hrají prim. Říci však musíme, že přístup do registru má i celá řada jiných subjektů. Máme být konkrétnější? Pokud ano, mohou to být:

  • Pojišťovny
  • Dodavatelé energií
  • Mobilní operátoři

Je to v podstatě každý, kdo bere od klientů peníze a kde může dojít k tomu, že klient nebude platit včas, nebo tak jak má. A to je také onen impuls, kdy je registr využitý.

Jak dlouho trvá zápis?

Ideální je mít registr dlužníků úplně čistý

Ideální je mít registr dlužníků úplně čistý

Vše závisí hlavně na jedné jediné věci. A na jaké konkrétně? Je to podle toho, jaký registr je konkrétně používán. Jsou totiž takové, u kterých se mohou záznamy mazat třeba i za několik měsíců. Potom tu jsou takové, u kterých jsou zápisy třeba i několik let. Pozor na fakt, že tuto dobu počítá registr dlužníků nikoliv od doby, kdy je daný zápis proveden, ale je to od doby, kdy je daný zápis doplněn o to, že klient své závazky uhradil. I když má tedy takzvaně čisté konto, stále nelze zapomínat na to, že jeho prohřešek bude v registrech dohledán. Výmaz až na výjimky není možný. I to je věc, kterou je třeba si uvědomit.

Je možné do registru nahlédnout?

Pokud jde o běžné nahlížení, tedy třeba o jednoduchý přístup do dané databáze, tak to je možné zatím výhradně jenom u těch bank, právnických osob a firem, které mají do daného registru volný přístup a jsou členy. Pokud jde o běžnou osobu, tak ta bohužel nemá možnost takto jednoduchého nahlédnutí. Přesto musíme říci, že před ní data z registrů nemusí být nutně utajena. A to proto, že je zde stále možnost požádat si o výpis z registru dlužníků.

Jak na to? Záleží na konkrétním typu registru. Každopádně už to není tak komplikované, jako tomu bylo dříve. To bylo nutné dokonce poslat žádost písemnou. Nyní už nemusí být problém realizovat tento krok online, stejně jako není problémem ani to, získat výpis formou SMS zprávy. Opravdu ale záleží na to, do jakého registru chcete nahlédnout.

Co k získání informací potřebujete?

Nezapomínejme na to, že zde stále platí určitá ochrana osobních údajů. To znamená, že si nelze dohledat konkrétní informace jenom tak kohokoliv, podle jména. Je třeba i několik dalších identifikátorů. Může to být hlavně rodné číslo, nebo třeba i adresa trvalého pobytu. To proto, aby bylo omezeno, že jiní lidé budou lustrovat své okolí. Tímto je zajištěno, že většinou výpis získá ten, kdo ho chce jenom pro sebe samotného.

Není to zdarma

Chcete zjistit, zda vás konkrétní registr dlužníků má zapsaného? A od jaké doby a z jakého důvodu? Jak je zmíněno výše, je možné si požádat o daný výpis. Pozor však na fakt, že to rozhodně není zdarma. I toto je určitý druh omezení, na který bychom neměli zapomínat. Jestliže vás zajímá, kolik vás taková informace bude stát, opět musíme v první řadě říci, že roli hraje konkrétně to, z jakého registru budete výpis požadovat. Také hraje roli i jeho forma. Tedy zda vám stačí třeba informace formou SMS zprávy, zda bude třeba emailový výpis, nebo budete chtít ověřený dokument. Na základě toho se tvoří ceny daných výpisů. Ty nejjednodušší mohou vyjít jenom na pár desítek korun, což je poměrně přijatelné. Ty ověřené a písemné však mohou vyjít i na stokoruny. Proč? Důvodem je samozřejmě administrativa a s tou jsou spojené náklady. První možnosti totiž mohou být vyřízeny i automaticky.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *