Půjčka zdarma může mít i velká rizika

Když hledáme půjčku, logicky hledíme hlavně na to, aby byla co nejvýhodnější. Je to přirozené, jelikož čím je menší samotná úroková sazba, tím méně také zaplatíme navíc. Logicky tedy platí, že při výběru půjčky hledíme na takové, kde je jak úrok, tak i RPSN co nejnižší. Dané oblasti jasně dominují banky, i když ty dnes nejsou jedinou cestou k výhodné půjčce. Zajímavou možnost představily mikropůjčky, kde je k dispozici půjčka zdarma. Ta může být pro mnoho lidí nejenom velkým lákadlem, ale může být také poměrně velkým rizikem. Podívejme se společně na důvody.

Contents

Jaké má půjčka zdarma podmínky?

Obvykle nejsou podmínky získání nijak zvlášť složité a vycházejí z běžných podmínek, které mikropůjčky jako takové mají. Pro získání tohoto úvěru tedy není nutné dělat cokoliv zvláštního. Podíváme-li se konkrétněji, tak mezi hlavní podmínky, které může půjčka zdarma mít, patří tyto konkrétní:

  • Nutnost požádat si poprvé
  • Nutnost vzít si určenou částku
  • Nutnost zvolit konkrétní termín splatnosti
Půjčka zdarma může být rizikem

Půjčka zdarma může být rizikem

Zde se už dostáváme k prvnímu negativu, které je spojeno s tím, že nás půjčka zdarma v podstatě tlačí do takového úvěru, který jsme ani nechtěli. Mohli jsme přijít s cílem půjčit si jenom velmi malou částku, a to na kratší dobu. Díky této promoakci jsme však nepřímo natlačeni do takové půjčky, kterou ani nepotřebujeme. Hlavně s ohledem na výši konkrétní částky. I když může být zajímavé, že si vezmeme vyšší sumu, nesmíme zapomínat na to, že se to může negativně podepsat právě na možnosti ji bez problémů splatit.

Pozor na termín splatnosti

I ten může být spojený s několika riziky. Jak vyplývá z výše uvedených podmínek, je obvykle nutné přistoupit na nabídku samotné nebankovní společnosti. Řada lidí si vezme peníze na kratší dobu, a to proto, aby dosáhla na podmínky, které půjčka zdarma nabídne. Málokdy ale dokážou řešit samotné důsledky, které z tohoto plynou. A o jaké důsledky se jedná? Samozřejmě o ty, že v rámci kratší doby nedáme dohromady potřebné finanční prostředky a půjčku tedy nebudeme moci plnohodnotně a jednoduchým způsobem vrátit. Co to pro nás znamená? Primárně to, že je nám konkrétní úrok doúčtován. A jak mnozí z nás již znají, v rámci měsíční splatnosti nemusí být výjimkou, že je výše daného úroku řádově ve výši i několika desítek procent. A to v rámci měsíce. U desetitisícového úvěru není problémem přeplatit i 3 000 Kč.

Hrozí také prodlužování termínu

Pozor také na další riziko, které může půjčka zdarma přinášet. Jedná se o situaci, kdy úvěr nebudeme schopni splatit včas. V takovém případě nedojde jenom k výše popsané situaci, kdy je nám úrok doúčtován. Může dojít také k situaci, kdy si budeme muset termín splatnosti oficiálně posunout. I když je to na první pohled výhodné, na ten druhý již ne. Termín se nám sice posune, ale již se to neobejde bez poplatku. Co to pro nás znamená? Že v případě nesplacení včas nám půjčka zdarma doúčtuje nejenom úrokovou sazbu, ale doúčtuje nám také další poplatek za prodloužení termínu. A jak může být velký? Obvykle vychází z úrokových sazeb. Mluvíme tedy o dalších několika tisících.

Skutečně vracíme jenom půjčenou částku?

Na co primárně půjčky zdarma lákají? Samozřejmě na nulový úrok a nulové RPSN. Teoreticky bychom měli vrátit skutečně jenom tolik, kolik nám přijde na bankovní účet. Ne vždy je to ale takto, jak popisujeme. U některých společností může docházet k tomu, že jsme nuceni vrátit částku i s úrokem. Ten je následně přijatý společností, která ho může využít různými způsoby:

  • Pošle nám ho později zpět
  • Uplatní ho jako slevu z budoucí půjčky
  • Odečte nám ho z následujícího úvěru

Jak je patrné, zaplatíme stále vysokou částku, nehledě na to, že budeme tlačeni i o dalších úvěrových produktů. A to se samozřejmě může následně promítnout na to, že už se objeví ona situace spojená s tím, že peníze splatit nezvládneme a rozběhne se poměrně náročné a složité vymáhání.

Bereme si půjčky, když nepotřebujeme

Poslední riziko, na které se podíváme, je spojeno se situací, kdy si bereme půjčku jenom proto, že je nám nabídnuta. I když reálně peníze nemusíme potřebovat, je třeba myslet hlavně na to, že mnoho lidí danému lákadlu zkrátka neodolá. Peníze si vezmou, koupí si konkrétní věc, ale již nemají na zaplacení. A co z toho plyne? Že se dostanou do dluhových problémů, které by za normálních okolností ani nemohly nastat. To proto, že klasický úvěr by si nikdo nevzal, zatímco půjčka zdarma byla zkrátka takovým lákadlem, na které se u řady jedinců nedalo nekývnout.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *