Pozor na kreditní karty

Kreditní karty se staly běžnou součástí našich životů, některé banky nám je nabízejí již předschválené, stačí je jen aktivovat a můžeme čerpat. Málokdo však rozumí tomu, jak kreditní karta funguje, a proto ho využívání kreditní karty stojí víc, než je nutné. Co kreditka umožňuje a na co si dát pozor?

Kreditní vs. debetní karta

Ačkoli oba typy karet jsou velmi používané, mnoho jejich uživatelů je zaměňuje. Debetní karta je karta, kterou čerpáme prostředky z našeho účtu – tedy z peněz, které jsou naše. Naproti tomu kreditní karta je jedna z forem spotřebitelského úvěru, jejímž používáním čerpáme prostředky z předschváleného úvěru. Kreditní karty se vystavují do určité výše a až do této sumy můžeme čerpat.

Jak funguje kreditní karta

Kreditní karta je velmi specifickým úvěrovým nástrojem, který je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Pozor na kreditní karty. Pokud víme, jak ji používat, můžeme díky ní dokonce i ušetřit, pokud však tyto znalosti nemáme, může pro nás být velmi drahým úvěrovým nástrojem. Hlavní výhodou kreditní karty je tzv. bezúročné období, které je většinou mezi 40 až 55 dny, podle typu banky a podmínek úvěrové smlouvy. Pokud vyčerpáme z karty určité prostředky, začne se počítat lhůta bezúročného období – pokud během této lhůty prostředky vrátíme, neúčtuje si banka žádný úrok. Takový způsob využívání kreditní karty může být výhodný pro spotřebitele s vynikající finanční disciplínou – pokud totiž půjčené prostředky včas splatí, využije výhodný úvěr bez navýšení a nezaplatí ani o korunu navíc. Typickou situací je koupě něčeho před výplatou, kdy z nejbližší výplaty peníze na kartu zase vložíme. Pokud však bezúročné období nestihneme využít, stává se kreditní karta velmi drahým nástrojem, s úročením výrazně vyšším než obdobné úvěry. Kreditní karta je určená zejména k bezhotovostním platbám, tedy platbám u obchodníků. Veškeré další operace citelně zaznamenáme na našem účtu, ať už se jedná o výběry z bankomatů nebo bezhotovostní převody. Navíc na výběru z bankomatů se nemusí vztahovat bezúročné období.

Jak chytře používat kreditku

Pokud chcete, aby vám kreditní karta dobře sloužila a aby se stala výhodným produktem, řiďte se těmito zásadami.

  • Nepořizujte si kreditní kartu na zbytečně vysoký limit, i když vám ji banka nabízí zdarma. Jedná se o klasický psychologický efekt, kterému podlehne řada spotřebitelů – čím víc mohu, tím víc si půjčím.
  • Při pořízení kreditky se detailně seznamte se smluvními podmínkami a zvažte, zda na trhu neexistuje výhodnější nabídka. Některé banky podmiňují vydání kreditní karty zřízením běžného účtu, u jiných tato povinnost není.
  • I v případě, že kreditku nepotřebujete využívat, je vhodné z ní uskutečnit několik plateb a záhy je splatit. Vyhnete se tak poplatkům za vedení karty, které v případě určitého minimálního používání karty odpadají.
  • Pokud chcete mít kreditku jako pohotovostní zdroj peněz a nemáte příliš silnou finanční disciplínu, nechávejte kartu raději doma. Nic není tak neodkladného, že by to nemohlo počkat do druhého dne, až do obchodu přijdete s kartou.
  • Snažte se cíleně využívat bezúročného období, sledujte, kdy jste z karty čerpali a do kdy musíte prostředky vrátit. Snažte se za každou cenu vyhnout stržení měsíční splátky.
  • Používejte kartu jen u obchodníků, nevybírejte z ní, ani z ní nepřevádějte peníze.
  • Čím méně operací s kartou za měsíc provedete, tím snazší bude sledovat bezúročné období. Ideální je stanovit si během měsíce určitý krátký interval, kdy budete kartu používat, snadno si pak zapamatujete konec bezúročného období.
  • Nenechte se zlákat k větším nákupů, než je třeba, prostřednictvím bonusů připisovaných za objem uskutečněných transakcí. Všechny tyto nabídky mají za cíl přimět vás čerpat nad rámec bezúročného období, tedy za poměrně vysokou cenu.

Pokud potřebujete žádat o vyšší úvěr, například hypotéku, zrušte kreditní kartu – i nevyužívaná kreditní karta vám snižuje bonitu.

4/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *