Proč je dobré využít služeb finančního poradce?

Finanční poradenství je dynamicky se rozvíjející obor, který může v širokém povědomí veřejnosti vzbuzovat různé představy. Někdo si představí jako finančního poradce zprostředkovatele pojištění, který se upachtěně snaží o každého klienta, další vidí člověka, který nahlíží pod pokličku rodin. Co může finanční poradce každému bez rozdílu přinést a proč je dobré využít služeb finančního poradce??

Jak jsme na tom s finanční gramotností?

Podle rozsáhlého průzkumu, který si nechala před čtyřmi lety zpracovat Česká národní banka, na tom stále nejsme s finanční gramotností dobře. Ačkoli povědomí o různých produktech stoupá, samotné chování v případě podepisování smluv na finanční produkty nebo nakládání s nimi dokazuje, že máme malé povědomí o tom, jak to ve světě peněz chodí.
Nejen z tohoto důvodu je dobré využít finančního poradce – nejlépe tzv. nezávislého, který zprostředkovává prodej finančních produktů několika institucí najednou. Nestane se vám tak, že budete mít pojištění auta, majetku, životní pojištění i penzijní připojištění u stejné společnosti – diverzifikujete tím rizika.
Proč využívat nezávislého finančního poradce?
Mezi důvody jmenuje ty nejdůležitější:
• zhodnocení aktuálního nastavení vašich finančních produktů, případně identifikování např. nízkých plnění nebo duplicitního pojištění rizik,
• nezávislý pohled na váš finanční rozpočet,
• zpracování krátkodobého, střednědobého a dlouhodobého finančního plánu,
• možnost získat výhodnější podmínky pro uzavření finančních produktů.
Samozřejmě finanční poradce pracuje na základě provizí z prodeje produktů, ale zákon v tomto ohledu posílil pozici spotřebitele.
Pokud vyhledáte služeb finančního poradce, máte právo vyžadovat pořízení zápisu z vašich jednání (zápis musíte schválit a nechat poradcem podepsat). Pokud by se později ukázalo, že vám finanční poradce doporučil nevýhodný produkt, nebo dokonce v rozporu s vašimi požadavky, budete se moci účinně bránit.
Finanční poradce již nesmí, jako tomu bylo dříve, doporučovat produkty, z nichž má nejvyšší provizi. Musí zanalyzovat vaše potřeby a požadavky a navrhnout takové řešení, které jim bude odpovídat. Pokud zprostředkovává produkty více společností, musí provést analýzu a výsledné doporučení podložit argumenty – opět písemně.

Proč je dobré mít finanční plán?

Zmíněný průzkum České národní banky odhalil, že jen 20 % lidí si vytváří finanční plán a 45 % si vytváří rodinný rozpočet. Jaký je v tom rozdíl?
Rozpočet je plán vašich příjmů a výdajů na další rok, zatímco finanční plán je strategie, jak dospět ke stanoveným cílům. Můžete hospodařit s vyrovnaným nebo přebytkovým rodinným rozpočtem, ale pokud onemocníte, zjistíte, že nemáte vytvořenou dostatečnou rezervu na pokrytí životních nákladů v případě dlouhodobé nemoci. Nebo můžete těsně před důchodem zjistit, že se státním důchodem nebudete schopni ani zaplatit nájem, případně že vaše povinné ručení nekryje v dostatečné výši škody způsobené třetím stranám, a budete muset platit nadosmrti za nehodu, kterou jste způsobili.

Tyto příklady jsou samozřejmě jedny z nejhorších možných scénářů, které mohou nastat. Finanční plány si řídí většina rodin intuitivně po svém, pokud by využily služeb finančních poradců, mohly by získat širší pohled na věc a vyhnuly by se případným problémům v budoucnu. Cílem finančního plánování není nic jiného než zajištění příjmů a pojištění se pro případ nenadálé události.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

1 Response

  1. IvanRichtar napsal:

    Abych řekl pravdu myslím si, že lidem finanční poradci dokážou pomoct. Měl jsem nějaké finanční problémy. Bohužel jsem se zadlužil nebyla to taková částka, že by mi to ovlivnilo celý život, ale nepříjemnosti jsem kvůli tomu menší měl. Bylo i období, že jsem už moc nevěděl co a jak protože jsem nemohl nějak ke konci měsíce vždy vyjít a to si myslím, že mám na čecha průměrný plat, tak jsem si řekl, že je něco špatně. Kolega z bývalé práce, mi poradil at zkusím navštívit finančního poradce, který by mi mohl alespoň vysvětlit, jak si ty moje finance rozložit a kolik kam měsíčně posílat, abych se z toho vyhrabal co nejdřív. Sám měl zkušenost z poradcem od partners, který jim pomáhal při výběru hypotéky a šel jsem k tomu samému co můj bývalý kolega. Propočítal semnou snad každou korunu do detailu ale to vím, že mi pomohlo se víc soustředit na to, kam ty peníze posílat a jak snima naložit, když jsem viděl, že jsou i výdaje naprosto zbytečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *