Jak správně nastavit splátky půjčky?

Každá půjčka se musí splácet. Je to ujednáno v každé smlouvě, která je její nedílnou součástí. Kdo tak nečiní, může mít velký problém, který může dokonce skončit až exekucí. Když se podíváme na to, jak na tom aktuálně lidí jsou, tak je třeba říci, že celkem dobře. Je to dáno i tím, že si splátky půjčky nastavili tak, jak jim to vyhovovalo. To je v podstatě ideální stav. Jak to udělat, aby i vaše splátka byla zvolena správně? Držte se našich rad.

Contents

Ne každý poskytovatel umožní splátky půjčky nastavit

Nutno říci, že právě možnost daného nastavení může být jedním z ukazatelů toho, jak je půjčka výhodná, stejně jako může být jedním z důvodů pro to, požádat si právě u dané konkrétní banky, popřípadě u dané konkrétní nebankovní společnosti. Jsou ale i tací poskytovatelé, u kterých tato možnost neexistuje a tak jsou splátky půjčky nastavovány automaticky. To není úplně výhodné, jelikož to může mnoha lidem zkomplikovat jejich život a již pevně nastavený rozpočet. Proto doporučíme brát si půjčku tam, kde to možné je. A to nejlépe:

  • Ještě před žádostí
  • V době splácení
  • Před koncem půjčky

Jaká je správná výše splátky?

Výše splátky je sumou, kterou budete muset pravidelně hradit bance nebo nebankovní společnosti, která vám peníze poskytla. Když přemýšlíte nad tím, jak nastavit splátky půjčky v tomto případě, je ideální nejprve zohlednit váš měsíční rozpočet. Sepište si, kolik peněz měsíčně vyděláte a kolik peněz utratíte za pravidelné výdaje. Následně vám zbude určitá suma. Ta ještě není optimální výše splátky, jelikož z této sumy několik desítek procent odečtěte – jako možnou rezervu, která je důležitá. Teprve poté vám vyjde suma, kterou je vhodné nastavit si jako optimální splátku.

Splátky půjčky musí být vždy ve vašich možnostech

Splátky půjčky musí být vždy ve vašich možnostech

Tu už snižovat nedoporučujeme, jelikož čím mešní splátka, tím déle budete splácet, což je také nevýhodné. Také nedoporučujeme danou sumu zvyšovat. Když uvidíte, že máte peněz dost, je vždy lepší využít možnosti mimořádných splátek. Mnohem lepší situace, než když se dostanete do finančních problémů.

Jak nastavit správné datum splátky?

I to je velmi důležité, a tak se na rady a postup podíváme také. Pokud vás zajímá, jak je to se správným nastavením data, potom je dobré přihlédnout i k termínu vaší výplaty. Je dokázáno, že mnoho lidí s výplatou nemusí vždy dobře vyjít, a když jim následně chybí i peníze na splátky půjčky, je to problém. Proto doporučujeme nejprve zjistit přesný termín vaší výplaty. Určitě ale nedoporučujeme nastavit datum splátky na stejný den.

Proč? Jelikož je to z důvodu, že převod peněz nějakou dobu trvá. Když vám výplata přijde pravidelně desátého, tak i při odeslání peněz tento den může poskytovateli půjčky přijít až den následující. A to už znamená první prodlení. Také myslete na to, že během roku vás mohou zastihnout různé svátky a víkendy, které připadnou na váš výplatní termín. A to znamená, že můžete peníze dostat později. Optimální je nastavit správné datum splátky na termín, který následuje zhruba 5 – 7 dní po standardním výplatním termínu.

Hotovostně, nebo bezhotovostně?

Rozhodně doporučujeme bezhotovostní splátky půjčky. Zvláště za předpokladu, že vám na bankovní účet chodí také výplata. Nebude tedy nutné peníze vybírat, jelikož je jednoduše pošlete dále. Pokud máte dobré bankovní konto, nemusí daný převod ani stát nic navíc. Logicky neopomíjejme ani možnost nastavení trvalého příkazu, který je doporučován. Proč?

  • Nemusíte na splátku myslet
  • Peníze jsou odeslány automaticky
  • Všechny splátky máte evidovány na výpisech

Hotovostní splácení může mít řadu negativ. První je spojeno s tím, že musíte někam chodit, nebo se s někým scházet. U některých poskytovatelů je daná možnost podmíněna dokonce tím, že nevracíte měsíčně, ale týdne. Znamená to nutnost dávat si peníze neustále stranou, stejně jako je s tím spojena i nutnost toho, že budete obtěžováni každý týden.

Jak na dobu splácení?

Už jsme to lehce nastínili. Čím bude kratší, tím pro vás pochopitelně lépe. A to proto, že přeplatíte menší sumu. Jedině tak pro vás bude půjčka maximálně výhodná. U volby délky splácení tedy nedejte na lákadla spojená s tím, že můžete využít i maximální dobu. Tu poskytovatelů půjček zmiňují hlavně proto, že na ní nejvíce vydělávají. Vy se snažte o to, aby splátky půjčky trvaly co možná nejkratší dobu. Jedině to bude postup, který se pro vás stane nejvýhodnějším.

Myslete na ty mimořádné

U některých poskytovatelů si dokonce můžete zvolit ze dvou hlavních cest. Ta první je cestou, kdy se zavazujete k tomu, že budete splácet pravidelně, podle nastaveného splátkového kalendáře. Druhá cesta už může být zajímavější, jelikož souvisí s tím, že budete mít možnost mimořádných splátek, stejně jako možnost předčasného splacení. Jaká cesta je ta pravá? Je to rozhodně ta druhá. Nikdy nevíte, kdy se dostanete k dalším penězům. A právě možnost využít je tímto způsobem přijde zcela určitě vhod. Proč? Jelikož svůj celkový závazek snížíte, nebo ho dokonce ukončíte. Obojí se opět promítne na jedné důležité věci. A tou věcí není nic jiného, než jistota toho, že se daná půjčka stane ještě výhodnější, než tomu bylo v době, kdy jste si ji brali. Samozřejmě jenom za toho předpokladu, že daná možnost předčasného splacení nebude ani zpoplatněna, ani nebude jakkoliv sankcionována.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *