website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Průběh exekuce – na co se připravit?

Když nesplácíte své dluhy, je to samozřejmě velký problém. A to z toho důvodu, že se musíte připravit na to, že vás pravděpodobně v nejbližší příležitosti navštíví exekutor. Pokud aktuálně víte o určitém dluhu, který neřešíte, možná už k exekuci za vašimi zády pomalu dochází. Podívejme se společně na to, jak průběh exekuce vlastně vypadá a na co všechno je dobré se připravit.

Contents

Na co se připravit v průběhu exekuce

Exekuce nemůže začít bez pravomocného rozhodnutí. Pokud někomu dlužíte, daný věřitel nemůže jenom tak zkontaktovat exekutora a domluvit se s ním na tom, že bude daný dluh vymáhat. Prvním krokem je totiž ve všech případech povinnost mít v ruce určité rozhodnutí o tom, že dluh skutečně existuje a že skutečně nebyl urazený. Mezi takové rozhodnutí může patřit:

  • Platný platební rozkaz
  • Rozhodnutí rozhodčího soudu
  • Trestní příkaz s povinností uhradit dluh
Průběh exekuce není bankrot

Průběh ecekuce má hned několik kroků

Pokud už má některý z daných dokumentů váš věřitel v ruce, je to pro něho právě ta chvíle, kdy už může za exekutorem jít. Zda daný dokument má nebo ne, byste měli vědět i vy sami. Obvykle je jeho kopie zaslána oběma stranám. Tedy věřiteli, stejně jako vám – tedy dlužníkovi.

Exekutor začíná zjišťovat a konat

I několik měsíců nemusíte vědět, že se na vás exekutor pomalu chystá. Průběh exekuce totiž v její počáteční fázi nemáte možnost nijak vysledovat. Tou první fází je fáze zjišťovací. Ta souvisí s tím, že si příslušný exekutorský úřad zjišťuje poznatky právě o vás samotných. Ty se mohou týkat toho, že exekutor zjistí, kde bydlíte, zjistí si, jaký vlastníte nemovitý majetek, stejně jako zjistí případnou existenci vašich firem, ale zaměří se také na vaše zaměstnání, nebo na bankovní účty. V některých případech se v tuto chvíli můžete o postupu exekutora dozvědět. Z dobré známosti vám to řekne zaměstnavatel, stejně jako vám to může nepřímo prozradit banka – na základě odečteného poplatku, který může souviset s poskytnutím bankovní informace.

Následné fáze se již mohou různit. Pokud se jedná o skutečně malý dluh a vaše majetkové poměry jsou dobré, vyzve vás exekutor k tomu, abyste daný závazek dobrovolně uhradili. V takovém případě tedy nic neobstaví ani nezablokuje. Pokud vše uhradíte, máte jistotu, že nic takového neudělá ani v budoucnu. Ne vždy je tato cesta využívána, jelikož mnozí lidé mají dluhy, které přerůstají jejich možnosti.

Exekutor začíná blokovat majetek

Následným krokem je první z méně příjemných částí. Ta souvisí s tím, že exekutor začíná blokovat majetek. Ještě v tuto chvíli v podstatě nemusíte vědět, že je proti vám exekuce vedena. A to proto, aby exekutor neohrozil průběh exekuce, a vy jste se tak proti jeho konání nemohli bránit. A to například tím, že majetek převedete na někoho jiného, nebo si narychlo vyberete všechny peníze z vašeho bankovního účtu. Podíváme-li se konkrétně, jak může exekutor blokovat váš majetek, jedná se o postupy spojené:

  • Se zablokováním vašeho účtu
  • Se zablokováním vašeho nemovitého majetku
  • Se zablokováním firemních podílů

Srážky ze mzdy

Jakmile je toto konkrétní konání exekutora u konce, již může poslat vám jako dlužníkům konkrétní výzvu k tomu, abyste zaplatili, nebo bude exekuce plnohodnotně provedena. Právě v tu chvíli nastává také ten správný okamžik pro to, kdy se můžete s exekutorem individuálně domluvit na případných splátkách. Dobré jen toto nepodceňovat, i když obecně můžeme říci, že ne vždy je to možné. Opět platí, že průběh exekuce v případný váš prospěch ovlivňuje hlavně výše vašeho dluhu. Od toho se odvíjí i to, co vše je zablokováno. Pokud je dluh menší, může to být jenom účet, nebo plat. Zvláště, pokud je zde předpoklad, že závazky mohou být do pár měsíců definitivně uhrazeny.

Průběh exekuce se chýlí ke konci

Domluvíte-li se s exekutorem na splátkách, znamená to, že své závazky hradíte podle domluveného splátkového kalendáře. Pokud daná dohoda není možná, přichází již poslední část, kterou průběh exekuce má. Tou je samotné zabavování. Exekutor tak bude strhávat část vaší mzdy, stejně jako si může strhnout peníze z vašeho účtu, nebo bude požadovat vyplatit firemní podíl, stejně jako může definitivně vzít i vaši nemovitost, stejně jako přijede osobně zabavit i váš movitý majetek.

Pokud získá plnění ve formě finančních prostředků, je jasné, že si z nich nejprve strhne své odměny a poté peníze pošle věřitelům. Pokud zabaví movité a nemovité věci, je další průběh exekuce spojený s dražbou. Tyto věci jsou následně prodávány, což logicky vede k tomu, že exekutor opět získá hotovost, kterou pošle věřitelům.

Exekuce je u konce

Jakmile jsou veškeré vaše závazky definitivně vyrovnány, již dochází k tomu, že je exekuce u konce. Tím dá exekutor povel k uvolnění vašeho bankovního účtu, z platu již nebudou strhávány žádné peníze a případný zablokovaný majetek bude odblokován. Průběh exekuce je tedy u konce, což znamená, že daný dluh byl definitivně uhrazen a vy můžete, pokud se jednalo o jediný dluh, vyjít opět s čistým štítem.

2.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *