Prodej bytu Praha dnes – šílenství, nebo geniální tah?

Prodej bytu v Praze ovlivnila současná krize. Jak moc a jakým směrem? Řekli byste, že budou ceny z důvodu poklesu příjmů domácností mířit do hlubin? Nebo že se naopak rozevřou pomyslné nůžky ekonomiky a trh s nemovitostmi se stane ještě nedostupnější? Pojďme společně najít odpovědi.

Záleží na městské části

Pojďme se podívat na ceny bytů v Praze podle jejich místa a jejich další perspektivu do budoucna nehledě na současnou dobu koronavirovou. Rýsuje se nám několik velkých infrastrukturních projektů, které zvýší hodnotu bytů hlavně v určitých částech města. Jde hlavně o:

  1. Výstavba metra D

Projekt, který začal geologickým průzkumem v červnu 2019 a jehož ražba je z důvodu pandemie odsunuta na jaro 2021. První souprava by se po své trase měla vydat v druhé polovině roku 2028. Spojí konečně městskou část Prahu 4 s centrem, které je nyní více než 30 minut cesty MHD.

  • Začátek trasy: Náměstí Míru
  • Dále pak přes: Náměstí bratří Synků, Pankrác, Nové Dvory a Písnici až do konečné Bělnice (nebo také užívaný název stanice Depo Písnice).

V první fázi stavby vznikne úsek Pankrác – Bělnice, který umožní rychle napojení na linku C, ve druhé fázi pak prodloužení na náměstí Míru. Kam se metro D vydá dále, zatím stále není rozhodnuto. Různé zdroje mluví o různých možných trasách. Jedna varianta je napojení na Náměstí Republiky přes hlavní nádraží, druhá varianta je odklon z náměstí Míru na Žižkov.

Dopady na ceny bytů

Očekávaný nárůst ceny bytů bude hlavně v oblastech Prahy 4, které se stanou mnohem dostupnější. Data ukazují, že ceny bytů v dochozí vzdálenosti od stanice metra jsou v průměru o 15% dražší.

  1. Městský okruh

Respektive jeho dokončení. Propojení Tróji, Libně až s Balabenkou a štěrboholskou radiálou uleví dopravě v centru, zejména pražské magistrále, což je v současnosti jediná severojižní tepna ve městě. Je na místě očekávat nárůst atraktivity bytů v samotném centru – Nové město, západní část Vinohrad, Nusle, okolí Karlova náměstí, a tak dále. Zároveň se zvýší dopravní dostupnost východního okraje centra Prahy – Libeň, Vysočan, Malešic a Strašnic. Ty se tak stanou oblíbenou lokací hlavně pro dojíždějící idi, kteří v Praze pracují, ale mají například rodiny z druhé strany Česka.

Ceny bytů v Praze reagují se zpožděním

Nyní se podíváme na současný vývoj cen, a co na to říká koronavirus? Jednoduchá odpověď je: zatím nic. Změny v ekonomice – tedy ekonomický růst, nebo naopak ekonomický propad (recese) se do trhu s nemovitostmi propisují se zpožděním, a to v řádu měsíců až několika let.

Podle analýz Deloitte se růst cen bytů v reakci na jarní vlnu epidemie zpomalil, v některých částech Prahy dokonce zastavil a výjimečně průměrná cena za m2 i poklesla. Pokles byl ale zanedbatelný (v řádech desetin procentního bodu). To trvalo od května do července, ale od července jsme zpátky na původním tempu růstu. To činí 0,9% za dva sledované dva měsíce (srpen – září). Co se stane dál? Z jarního trendu zřejmě uvidíme opět lehké ochlazení v reakci na druhou vlnu epidemie, která ale ze zkušenosti z první vlny nebude mít delšího trvání.

Co říci na závěr?

V krátkodobém horizontu můžete prodejem bytu v Praze vydělat, protože se v reakci na druhou a každou další vlnu epidemie očekává krátkodobé ochlazení trhu s nemovitostmi. Jakmile se však svět vrátí do starých kolejí, tempo růstu se opět stabilizuje. Obzvlášť ve zmíněných oblastech, které budou profitovat z dostavěných infrastrukturních staveb, dojde k ještě prudšímu zdražení.

Přemýšleli jste o prodeji bytu? Myslíte si, že je na něj dnes dobrý čas? Co byste ostatním doporučili, než podobné rozhodnutí podniknou? Napište nám do komentářů pod článkem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *