Proč je hypotéka nejvíce doporučovaným úvěrem?

Hledat nejvýhodnější úvěr nemusí být vždy jednoduché. Zvláště v případech, kdy si na úvěrovém trhu nejsme příliš jisti. A to z toho důvodu, že je to naše první půjčka a tak nevíme, jakým směrem se vydat. Vždy je však dobré dát na rady odborníků na finanční sektor, jelikož ti vždy velmi dobře vědí, co je právě pro nás to nejlepší. Dnes je to určitě hypotéka, která patří k nedoporučovanějším možnostem, které ve světě úvěrů existují. A my se podíváme na důvody, proč tomu skutečně tak je.

Contents

Co je vlastně hypotéka?

Než se podíváme na konkrétní pozitiva, musíme se dotknout samotné charakteristika. Ta je určitě to nejdůležitější, co by nás mělo zajímat. Obvykle je hypotéka úvěrový produkt, který je spojený s možností financovat naše bydlení. Znamená to, že jde o účelovou půjčku, kterou můžeme využít třeba na:

  • Nákup domu nebo bytu
  • Opravu nebo rekonstrukci nemovitosti
  • Stavbu vlastního rodinného domu

Tomu odpovídají také částky, které se pohybují nejčastěji v milionech korun. Abychom tolik získali, je třeba ručit danou nemovitostí, což lze až do stoprocentní výše úvěru. A že je hypotéka skutečně poměrně rozmanitý úvěr, to dokazuje také fakt, že existují varianty, díky kterým lze koupit třeba podíl v družstvu, vyřídit dědické vztahy, stejně jako lze peníze využít na cokoliv. Takto je využitelná takzvaná americká hypotéka, kterou dnes banky, ale i nebankovní společnosti nabídnou.

Nízký úrok je hlavním pozitivem


nejlevnější hypotéka banka

Už samotná charakteristika a tedy i výběr jednotlivých možností je dokonalou ukázkou toho, proč je hypotéka natolik doporučovanou půjčkou. My se ale podíváme také na další pozitivum, tedy chcete-li další důvod takové oblíbenosti. Ten souvisí s úrokovou sazbou, která může být aplikována. Určitě nebudeme nijak přehánět, pokud řekneme, že ta se dnes drží na hranici dolních jednotek procent. Je to dáno tím, že se úvěrový trh nejenom postupně vyvíjí a úroky se snižují, ale je to dáno samozřejmě také tím, že spolu jednotliví poskytovatelé bojují v rámci konkurenčního boje. A výhodnost je tou nejlepší cestou, jak klienta pohodlně získat.

Úrok může být stálý i pohyblivý

U běžných půjček vám jenom těžko dá možnost vybrat si, jak dlouho chcete mít daný úrok, který je známý a nabízený v době sjednávání. Hypotéka však jde směrem opačným, což je také důvod, proč je doporučována. Je samozřejmě jasné, že se můžete rozhodnout pro variabilní úrokovou sazbu. Ta se bude hýbat podle toho, jaké úrokové sazby vypisuje Česká národní banka – tedy podle toho, jak se hýbe trh. Problémem ale nemusí být ani to, že si konkrétní úrokovou sazbu zafixujete. K čemu konkrétně to povede? Že bude trvat po celou dobu, jakou si zvolíme. Může to být několik měsíců, může to být několik let, stejně jako není problémem, aby byl takto zafixován třeba po desítky let, nebo po celou dobu splácení. Konkrétně se tento pojem a tato možnost nazývá fixace hypotéky.

Splátky mohou být příjemně nízké

Říkáte si, že vzhledem k částkám vás budou čekat také vysoké splátky? I to je častý omyl, jelikož tato cesta u hypoték také není příliš obvyklá. Cílem poskytovatelů je nabídnout klientům výhodné a také bezproblémové financování svého bydlení. S tím souvisí i to, že se splátky dají rozložit nejenom na několik let, ale třeba i na několik desítek let. Co to znamená? Že v přepočtu se nemusíme bát toho, že bychom měsíčně spláceli více, než několik tisíc korun. To náš rodinný rozpočet zcela určitě nezatíží. A když danou výši splátky porovnáme třeba s klasickou půjčkou, zjistíme, že se ve své hodnotě zase až tak neliší. I to je plus pro hypotéku a jeden z důvodů, proč si ji můžete vzít a proč patří mezi nejvíce propagované produkty.

Sjednání? Bez poplatku

Mluvíme-li o zatěžování našeho rodinného rozpočtu, je třeba zmínit i to, že vliv na stav našeho bankovního konta mohou mít také různé poplatky. Ano, přesně takové platby, které byly obvyklé v minulosti, a dnes s nimi stále ještě řada poskytovatelů počítá. A to i u hypoték. Naštěstí valná většina férových a kvalitních poskytovatelů jde cestou, kdy od poplatků zcela upustila. A to je opět pozitivum, které nám přijde vhod. Neplatíme třeba za:

Znamená to pro nás jeden důležitý fakt, že kromě úrokové sazby a případného RPSN nebudeme platit nic navíc. Díky tomu je vše výhodná a pro nás naprosto vyhovující. Dodat ale musíme, že je stále ještě důležité, u koho si požádáme. Ne všechny banky mají tuto cestu jako standard.

Pojistka dokáže ochránit

Je pravdou, že hypotéka je závazkem, který nás může svazovat třeba i několik desítek let. To může být pro mnoho lidí rizikem, jelikož mnohdy nevědí, zda si udrží práci, zda se neocitnou v pracovní neschopnosti, nebo zda nedojde třeba i k tomu, že budou mít vlivem úrazu trvalé následky. V takovém případě může být problém s tím, jak budeme nadále splácet. I tento problém ale daný úvěrový produkt umí vyřešit.

Jak konkrétně? Je samozřejmě spojený s možností toho, že si sjednáme spolu s hypotékou pojištění schopnosti splácet. Tím získáme jistotu pojistné ochrany, která bude spojena právě s těmi situacemi, kdy se ocitneme vlivem několika faktorů bez peněz. A budeme se tak rozhodovat, zda pro nás bude lepší zaplatit hypotéku, nebo zda pro nás bude naopak lepší hradit další výdaje, které jsou spojené s naším životem. Budeme-li mít pojistku, tak právě pojišťovna na dané období převezme závazky spojené se splátkou a my se tak nemusíme obávat výpovědi hypotéky a tedy i ztráty peněz, nebo nemovitosti.

Nevýhodné hypotéky lze zvýhodnit

Co je ve větě hypoték poměrně unikátní, ale rozhodne ne nedostupné, to je takzvané refinancování. O co konkrétně jde? Primárně o možnost spojenou s tím, si konkrétní hypotéku zvýhodnit i v době, kdy ji už máme. Tato cesta je ideální pro každého, kdo si vzal nekvalitní a nevýhodný úvěrový produkt a hledá doslova cestu ven. Dané refinancování spočívá v tom, že je hypotéka přenesena k jiné bance, která nabídne výhodnější podmínky.

Dnes není problémem takto zvýhodnit téměř jakoukoliv hypotéku na našem trhu. Hlavním důvodem této změny je snížení úrokové sazby, snížení celkově splatné částky, ale i snížení jednotlivých splátek. Na co by se také nemělo zapomínat, to je i možnost toho, že refinancovat není problém za dobu splácení hypotéky i několikrát. Jediné, co je potřeba dodržet, je správný termín ukončení fixace úrokové sazby. Teprve v tu dobu je hypotéka uvolněna k případným přesunům jinam.

Vybírejte stále obezřetně

Výše jsme tedy jasně shrnuli všechny výhody, se kterými jsou hypotéky spjaté. Dané výhody tak jasně ukazují, proč se jedná o úvěr, který patří mezi neodporučovanější nejenom u nás, ale i na celém světě. Na závěr ale musíme připomenout, že ne každý poskytovatel je stejný a ne každý může být výhodný tak, jak jsme popsali.

Při výběru tedy stále doporučujeme určitou obezřetnost, která bude spojena s tím, že si půjčíme u kvalitní banky, na nízký úrok, s nulovým poplatkem a jistotou transparentní smlouvy. Jedině tak budou naše slova skutečně potvrzena a vy budete moci výhodně financovat své vlastní bydlení, nebo díky americké hypotéce cokoliv, co vás jenom napadne. Proto hypotéky využívají i ti, kteří mohou v první chvíli přemýšlet o běžné neúčelové půjčce.

4.7/5 - (4 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *