Půjčky od poskytovatele a zprostředkovatele – jak se liší?

Půjčky jsou v posledních letech velmi oblíbenou možností, jak získat peníze doslova na cokoliv. Pokud bychom měli být konkrétní, tak si za ně můžeme koupit třeba:

 • Vybavení do našeho bytu
 • Elektroniku a výpočetní techniku
 • Osobní nebo užitkový automobil
 • Dovolenou či jinou službu

Samozřejmě výše jsme uvedli ty nejčastější možnosti, které s využitím půjčených peněz souvisí. Pokud si vezmeme úvěr neúčelový, je konkrétní využití jenom na nás samotných a nemusíme se tak obávat toho, že by nás kdokoliv jakkoliv omezoval v tom, za co sumu utratíme. A je jedno, zda si půjčíme přímo od poskytovatele, nebo od zprostředkovatele. A jak se obě varianty liší?

Contents

Kdo je poskytovatel a kdo zprostředkovatel?

Nejprve se podíváme na standardního poskytovatele půjček. Jedná se totiž buď o banku, nebo například o nebankovní společnost, popřípadě soukromou osobu. Tedy o fyzickou nebo právnickou osobu, která půjčuje výhradně svoje peníze. Má tedy své jasně nastavené podmínky a peníze dostanete přímo od toho, s kým konkrétně jednáte. Dnes se jedná o varianty poměrně oblíbené, a to i proto, že poskytovatelů půjček je dnes na trhu několik stovek. Pokud zohledníme i osoby soukromé, tak možná i několik tisíc.

Nyní se podívejme na to, kdo konkrétně je zprostředkovatel. Zde může jít také o osobu právnickou nebo fyzickou. Konkrétně se však jedná o člověka, který půjčku pouze zprostředkovává. To znamená, že i když jednáte s ním samotným, peníze jako takové vám půjčí jiná společnost. Prostřednictvím zprostředkovatele tak sepíšete právě s danou firmou smlouvu. Nejedná se však o konkrétního obchodního zástupce nebo zaměstnance daného poskytovatele. Jde často o nezávislou osobu, která monitoruje úvěrové nabídky a ty následně nabízí klientům. Podobně, jako to dělají nezávislí pojišťovací poradci právě v segmentu pojištění.

Jaké výhody má půjčka přímo u poskytovatele?

Určitě takové, že přesně víme, s kým konkrétně jednáme. Pokud se jedná o férovou banku nebo nebankovní společnost, můžeme si bez problémů dohledat všechny potřebné informace. A to například ty, které se týkají:

 • Podmínek získání půjčky
 • Výše úrokových sazeb a RPSN
 • Výše půjčky a možnosti splácení

Díky tomu si můžeme online, nebo prostřednictvím jiných kanálů ihned zjistit, jak výhodnou půjčku dostaneme, stejně jako si můžeme udělat přesný obrázek o tom, jaké úvěry jsou konkrétním poskytovatelem přímo nabízeny.

To samozřejmě vede primárně k tomu, že si můžeme být jisti také faktem, že se nemusíme být jakýchkoliv nejasností a nepříjemného překvapení, které se může týkat situace, kdy nám budou nabízeny jiné částky, než potřebujeme, nebo že nám bude doporučován úrok, který se nám bude zdát příliš vysoký.

Jakou výhodu má zprostředkovatel půjček?

Je jasné, že u něho v první chvíli nemusíme vědět, jaký úvěr konkrétně dostaneme. Na druhou stranu většina zprostředkovatelů dnes dokáže nabídnout spolupráci s těmi poskytovateli, kteří nabídnou úvěry od několika tisíců, do několika milionů. I zde tedy můžeme mít jistotu, že dostaneme částku, kterou potřebujeme. Stejně tak platí, že mají často k dispozici nabídky s různými úrokovými sazbami. Nejenom, že nám mohou dát na vybranou, ale mohou nám také doporučit tu nejvýhodnější možnost, která na našem trhu je.

Logicky je tedy zprostředkovatel výhodnější hlavně v tom, že mu můžeme říci naše požadavky a on už se postará o to, aby našel vyhovujícího poskytovatele. Tedy takového, který nám půjčí požadovanou částku na požadovaný úrok, stejně jako na dobu, kterou si určíme. Tato forma je tedy ideální pro toho, kdo má jasno co chce, ale nechce procházet jednotlivé nabídky nebankovních společností a bank.

Jaká možnost je lepší?

Jednoznačně určitě nelze určit, zda je výhodnější první nebo druhá možnost. Obě mají samozřejmě něco do sebe. První varianta je ideální ve chvíli, kdy máme jasno v tom, u koho si chceme půjčit a s tímto poskytovatelem přímo jednáme. U druhé zase musíme vyzdvihnout možnost toho, že si zkrátka jenom požádáme o půjčku a následně je nám vybrána taková varianta, který plně vyhovuje našim potřebám a požadavkům. V konečném důsledku tak může dojít i k tomu, že samotnou smlouvu sepíšeme se stejnou společností nebo bankou, jako je tomu v prvním případě. Ani to nemusí být nic neobvyklého, jelikož už dávno neplatí, že se zprostředkovatelé půjček orientují jenom na méně bonitní klientelu, která může být označena jako problémová. Dokážou najít odpovídající řešení i klientům zcela běžným.

Na co si dát pozor?

Ať už se rozhodnete vydat jakoukoliv cestou, vždy je dobré dát si pozor primárně na podvodníky. Když se rozhodneme pro půjčky, je dobré vždy volit někoho spolehlivého. Oslovíme-li poskytovatele přímo, měli bychom mít jistotu hlavně férových podmínek, jasně dané nabídky, stejně jako bychom měli mít jistoty spojené také s tím, že má daná banka nebo nebankovní společnost hlavně pozitivní reference. Ideální je tedy jednat dle pozitivního doporučení.

V případě druhé možnosti, tedy samotných zprostředkovatelů bychom už měli být na pozoru více. A to z toho důvodu, že zde může být podvodníků celá řada. Vyznačují se hlavně tím, že vyžadují poplatky předem, nebo že nám dávají podepsat nejednoznačné smlouvy, ze kterých není jasné, kolik peněz si bereme, ani na jaký úrok. Takovým zprostředkovatelům je lepší se raději vyhnout, jelikož jenom málokdy jsou spojeny s férovou a transparentní nabídkou. To ale neznamená, že by ti slušní neexistovali.

Kde hledat?

Je jedno, pro jakou variantu se konkrétně rozhodněte, jelikož v obou případech lze poskytovatele i zprostředkovatele půjček hledat stejnými možnostmi. Jasně dominuje internet, který je ideální i v tom, že si můžeme požádat o peníze online, během několika minut. Kromě samotných stránek poskytovatelů a zprostředkovatelů najdeme nabídky půjčky i na inzertních serverech. Vše poté může doplňovat také denní tisk a jiná tištěná média. A jak poznat, zda jde o poskytovatele nebo zprostředkovatele? V případě první možnosti bývá jasně definováno, kolik a na jak dlouho si můžeme půjčit. V případě druhé možnosti máme volnou ruku a dané varianty jsou doslova neomezené.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

2 Responses

 1. helena napsal:

  prosí měla bych zajem o půjčku na 20000 kč .děkuji za odpověd helena

 2. Jana napsal:

  Zkuste Zonky,tam Vám půjčí.Do tři dnů můžete mít peníze na účtu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *