Předčasné splacení půjčky má své klady i zápory

Máte půjčku? Jestliže ano, je s ní pochopitelně spoje a také jedna vaše jasná povinnost. A tou je rozhodně nutnost splácení. Peníze je nutné za všech okolností vrátit. Mimo možnosti pravidelného měsíčního splácení může přicházet v úvahu ještě jiná varianta. A tou je předčasné splácení půjčky. Už toto označení celkem jasně a dobře ukazuje, o jaký krok půjde. Jde o situaci, kdy pošlete peníze bance nebo nebankovní společnosti ve větší výši, mimo pravidelnou splátku. Tento krok může mít výhody, ale i nevýhody. Podívejte se na obě věci, jelikož vám pomohou se správným rozhodnutím.

Contents

Předčasné splacení půjčky pomůže ušetřit

Předčasné splacení půjčky může být spojeno s poplatky

Předčasné splacení půjčky může být spojeno s poplatky

Čím začneme? Je to rozhodně pozitivum. A čeho konkrétně se dané pozitivum týká? Je to zvýhodnění vaší půjčky. Pokud se rozhodnete pro předčasné splacení půjčky, má to za následek, že můžete ušetřit. Z jakého důvodu? Je to celkem jednoduché. Počítání úroků z půjčky funguje tak, že je konkrétní úrok počítán vždy z takzvané nesplacené jistiny. Tedy ze sumy, kterou ještě máte zaplatit. Pokud ji ale uhradíte dříve, nejsou další úroky počítány. V praxi to znamená, že reálně vrátíte méně, než kolik je uvedená suma na vašem klasickém předpisu splátek. Aby to byla suma správná, doporučujeme nejprve kontaktovat poskytovatele a zeptat se, kolik vám chybí.

Pozor na možné poplatky

Sice můžete ušetřit na úrocích, což ale neznamená, že úspora bude tak velká, jak očekáváte. Když se rozhodnete pro předčasné splacení půjčky, je dobré počítat s tím, že vám může být účtován určitý poplatek. Nemusí to být nic výjimečného a je stále řada poskytovatelů, kteří bezplatné předčasné splacení neumožňují. Je tedy jasné, že u nich poplatky účtovány být mohou. Také to bývá standard, když je žádána hypotéka, kde je limit daný 25 procenty. Toto je zdarma, ale pokud zaplatíte více, poplatku se nevyhnete. A jak velké mohou dané poplatky být? Obvykle je to takto:

  • Konkrétní paušální suma
  • Procenta vycházející ze splácené sumy
  • Kombinace obou variant

Předčasné splacení půjčky vás zbaví závazku

Jdeme opět na jedno pozitivum. A to se týká toho, že vás předčasné splacení půjčky může jednoduše zbavit závazku. Právě půjčka jako taková závazek bezpochyby je. A pokud se podíváme na to, o jaký závazek se jedná, tak musíme říci, že je to závazek vcelku výrazný. Je proto na místě uvědomit si, že čím dříve ho mít nebudete, tím lépe. Předčasné splacení tedy pomůže k tomu, že svůj život budete moci žít přece jenom ve větším klidu. Když budeme konkrétnější, tak musíme jasně říci, že s půjčkou souvisí splátky. Třeba i několik let. A nikdo neví, co se bude za pár let v jeho životě dít. Může dojít i k výpadku příjmu a k tomu, že nebude mít z čeho platit splátky. Proto je lepší, když jsou finance, závazek ukončit co nejdříve a mít tak v budoucím životě více jistot.

Peníze mohou chybět jinde

I když výše zmíněné pozitivum je zcela logické, je třeba připomenout i jedno mínus, které souvisí s předčasným splacením půjčky. Jaké je? Aby bylo možné ho realizovat, je třeba získat větší obnos peněz. Nebudeme teď rozebírat situace, jak se k danému obnosu dostanete. Podíváme se na situaci, která může být spojena s tím, že vám budou dané peníze možná v budoucnu chybět. Stačí se podívat na situaci, kdy jste s nimi zaplatili půjčku. Za pár měsíců vám však může dosloužit vůz. A vy ho nemáte z čeho koupit. Když byste úvěr nespláceli předem, máte na nákup auta hotovost. V případě splacení předem však pro vás není jiné východisko, než si vzít novou půjčku. A když bude méně výhodná, než ta předchozí, ještě na tom můžete nějakou tu tisícovku prodělat.

Není nutné uhradit vždy celou sumu

Plusem je určitě to, že když je řešeno předčasné splacení půjčky, tak není vždy nutné splatit celou sumu, která zbývá. Není tedy nutné uhradit celou jistinu. Je možné realizovat i takzvané částečné předčasné splacení. O co se konkrétně jedná? Jde o postup, kdy dáte jenom tolik, kolik aktuálně můžete. To je velké plus. Hlavně proto, že tím budete postupně snižovat jistinu. A proč je právě tento krok dobrý a také správný? I zde je odpověď celkem samozřejmá. Je to proto, že se budoucí úrok bude počítat z nižší sumy, díky čemuž ve výsledku přeplatíte méně.

Nemusíte být ideálním klientem

Může se stát, že když se rozhodnete pro předčasné splacení půjčky, tak se následně nebudete jevit jako ideální klient. Z jakého důvodu? Pokud půjde o vaši bonitu, je celkem jasné, že předčasné splacení půjčky a jistota včasných plateb má své klady. Nutno ale podotknout, že zde jsou i mínusy. Co je dnes cílem bank, ale i nebankovních společností? Není to ani tak pomoc lidem, ale je to především snaha o výdělek. A tak je jasné, že klient, který pravidelně splácí podle rozpisu je ideálním. Na něm se vydělá očekávaná suma. Pokud je půjčka splacena předčasně, vydělá se minimum.

Problém to může být v segmentu, kterým jsou P2P půjčky. Zde investují konkrétní lidé. Pokud se jim zobrazí v budoucnu další žádost od stejné osoby, nemusí ji zainventovat. To proto, že opět nebudou chtít zažít situaci, kdy z očekávaného zisku získají jenom zlomek peněz a následně budou nuceni konkrétní finanční prostředky opět reinvestovat. Tedy hledat nové půjčky, které jim už skutečně vydělají.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *