Jak vybrat ideální splácení půjčky?

Vzít si půjčku není v současné době nic složitého. Dá se říci, že to zvládne bez jakýchkoliv potíží skutečně každý. Kromě toho, že byste měli hledět na správnou sumu, možnosti využití a výhodnost, je určitě třeba zohlednit také splácení půjčky. To může mnoha lidem doslova zavařit. Podívejte se na několik našich rad a tipů, které vám pomohou i v tomto případě.

Contents

Jaké existují možnosti?

V souvislosti s aktuální nabídkou půjček můžeme říci, že k dispozici jsou hned dvě cesty, kterými se můžeme vydat. První cesta je spojena s takzvanými mikropůjčkami. Ty jsou unikátní v tom, že je třeba vrátit půjčené peníze jednorázově. Není k dispozici žádný splátkový kalendář, pouze konkrétní termín, do kterého musí být peníze na účtu společnosti. Jelikož jde o úvěr krátkodobý, obvyklá doba je v rozmezí 7 – 45 kalendářních dní.

Druhou možností jsou klasické půjčky, u kterých se bez splátkového kalendáře neobejdeme. Obvykle máme možnost sami ovlivnit, jak dlouho a kolik budeme splácet. To by při výběru ideálního úvěru mělo být rozhodně prioritou. I proto se právě na tuto oblast zaměříme. I z toho důvodu, že zahrnuje všechny možnosti, kam se řadí:

  • Klasické i americké hypotéky
  • Účelové i neúčelové půjčky
  • Bankovní i nebankovní úvěry

Jak vybrat výši splátky?

Čím kratší je splácení půjčky, tím méně přeplatíte

Čím kratší je splácení půjčky, tím méně přeplatíte

Výše splátky je určitě to nejdůležitější, co nás čeká. Důvodem je to, že se jedná o sumu, kterou budeme muset měsíčně z našeho rozpočtu vydat. První, co je třeba zohlednit, je určitě to, jak velká by daná suma měla být. Logicky by každý chtěl, aby byla co nejmenší, jelikož jedině tak nejméně zatíží svůj rodinný nebo osobní rozpočet. I proto doporučujeme jednoduše spočítat měsíční výdaje a zjistit, kolik nám v rámci měsíčně bez problémů zbývá. A právě tuto sumu by splátka rozhodně neměla překročit. My navíc doporučujeme, aby daná výše splátky nebyla přesná, ale byla ideálně i o několik desítek procent nižší. Proč? Jelikož nám zbudou rezervy, které se v mnoha případech hodí.

Jak vybrat délku splácení?

Ta je obvykle pevně spojena s výší splátky, kterou budeme měsíčně hradit. Je více než jasné, že prioritou každého by mělo být to, aby měl půjčku splacenou co nejrychleji. Na druhou stranu platí, že krátká doba splatnosti výrazně omezuje výše splátky. Nejdelší možná doba naopak způsobuje to, že měsíčně zaplatíme méně, ale v celkovém součtu dáme v rámci úrokových sazeb podstatně vyšší částku, čímž se celkový úvěr znevýhodní.

Proto pamatujte, že ideální délka splácení půjčky by měla odpovídat částce, kterou plánujeme z našeho rozpočtu uvolnit. Pokud nás poskytovatel tlačí do doby delší, nebo naopak kratší, měli bychom jít jinam. Proč? Jelikož buď nebude splátku zvládat náš rozpočet, nebo budeme zbytečně přeplácet za roky navíc.

Ideální splácení půjčky by mělo umožnit i mimořádné platby

Správný poskytovatel úvěrů by měl nabídnout možnost takzvané mimořádné splátky. O co se jedná? O možnost poslat mu na účet sumu vyšší, než je domluveno v rámci splátkového kalendáře. Ta bude započtena jako mimořádná, čímž se logicky sníží celková jistina – suma, kterou musíme doplatit. Aby nám takové splácení půjčky skutečně vyhovovalo, je dobré hledět na to, aby mimořádná splátka byla spojena s několika pozitivy, které bychom shrnuli takto:

  • Může být uskutečněna kdykoliv
  • Může být v jakékoliv výši
  • Nebude zpoplatněna

V praxi tak máme možnost zaslat kdykoliv jakoukoliv sumu, která bude odečtena z naší jistiny, tedy dlužné částky. Daná suma by mohla být zasílána i opakovaně a daný krok by neměl být nijak sankcionován. Nesmíme zapomínat také na to, že mimořádná splátka může být nazývána i jako předčasné splacení. Z toho plyne, že by měl poskytovatel půjčky nabídnout i možnost toho, že úvěr kdykoliv předčasně splatíme.

Odklady splátek jsou hitem

Co je dnes poměrně velkým lákadlem, to je takzvaný odklad splátek. V praxi daná možnost funguje tak, že si ročně odložíme i několik konkrétních splátek. To znamená, že konkrétní měsíc nebude nutné nic posílat. Splátka však nebude definitivně odpuštěna, jelikož o daný nezaplacený měsíc se logicky prodlouží termín splatnosti. Pokud se dostaneme do finanční tísně, je to určitě zajímavá výhoda, kterou můžeme čerpat. Na druhou stranu nezapomeňme, že daný odložený měsíc bude standardně úročen, což se promítne na tom, že o danou dobu zaplatíme na úrocích více. Mnohdy se to však vyplatí více, než riskovat drahé upomínky za neuhrazenou splátku.

Výhodné může být i hýbání se splátkami

Také cesta, kterou dnes řada poskytovatelů úvěrů umí nabídnout. Jedná se o možnost si v průběhu splácení nastavit novou výši splátek. Primárně ocení většina lidí to, že svou splátku může snížit. Tím jednoduše uleví měsíčnímu rozpočtu, ale celkově prodlouží dobu splatnosti a tím logicky i zvýší celkově splatnou sumu. V mnoha krajních řešeních je to však situace, která rozhodně může zamezit velkým problémům s nesplácením.

Řada poskytovatelů může umožnit i zvýšení splátky, což se pozitivně podepíše na zkrácení doby splatnosti. Zde připomeňme, žehto možnost může být ideální tam, kde nám poskytovatel nenabídne mimořádnou splátku. Pokud je v našem zájmu zaplatit více, je možné si klasickou splátku zvednout a posílat více. Pokud je možnost bezplatné mimořádné splátky k dispozici, často toto zvyšování třeba, jelikož jednoduše pošleme více, než se po nás oficiálně chce.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *