Pravdy a lži o permanentním make-upu. Co musíme vědět, než se pro něj rozhodneme

Permanentní make-up je stále populárnější procedura a stále diskutovanější téma. Internet se jen hemží chvalozpěvy i odstrašujícími články. Jak se v nich vyznat? A co všechno potřebujeme vědět o permanentním líčení, než si o něm uděláme názor?

Permanentní make-up? Co to je a kolik stojí?

Než se pustíme do jeho analýzy, musíme vědět, o čem je vlastně řeč. Permanentní make-up je moderní metoda, kterou se jemně a neinvazivně vnáší pigment do pokožky. Barva se implementuje do hloubky v řádu desetin milimetrů, nejde proto o klasické tetování, které vydrží napořád. Permanentní make-up má životnost několik let podle formy zákroku a typu pleti.

Vytetovat si můžeme obočí, oční linky, kontury rtů nebo celé rty, a dokonce i BB efekt na pleť. Cena se pohybuje studio od studia a může se dostat až k pěti tisícům.

Nespornou výhodou permanentního make-upu je to, že nám dodá pocit sebevědomí a spokojenosti se sebou. Často totiž kvůli nedokonalostem v obličeji trpíme a zbytečně samy sebe ve svých očích shazujeme. Díky výraznějšímu obočí a hornímu víčku bude naše tvář vypadat mladší a svěží. Zatímco je-li naše obočí nevýrazné, obličej ztrácí kontury a působí unaveně a mdle.

Rizika nebo časté mýty?

Žádný zákrok nikdy není bez rizika. Každé tělo totiž na vše reaguje individuálně. Nicméně při dodržení všech instrukcí a zhodnocení svého zdravotního stavu není čeho se bát.

 • Mýtus č. 1: Hrozně to bolí. Víc než u čehokoliv jiného je otázka bolesti permanentního make-upu individuální. Každý vnímá tetování jinak. Zatímco někdo necítí nic než šimrání, druhý může pociťovat nepříjemný tlak a píchání jehliček. V každém případě je bolest minimalizovaná pomocí znecitlivujících krémů. Celý zákrok navíc trvá pár minut.
 • Mýtus č. 2: Hojení je zdlouhavé a náročné. Ano, každé tetování potřebuje zahojit. Jak dlouho to potrvá, opět závisí na našem těle. Každopádně nejpozději do deseti dnů bývá po všem.
 • Mýtus č. 3: Budu mít stroupky a hrozí mi zjizvení. Zatímco některým ženám se během hojení udělá stěží jeden stroupek, jiné mají pokožku zarudlou více a také se stroupky více bojují. Pokud ovšem budou používat hojící mastičku předepsanou kosmetičkou a nebudou si stroupky škrábat, urychlí hojení a vyhnou se vzniku jizev.
 • Mýtus č. 4: Permanentní make-up je nepřirozený a každý ho pozná. Pokud zvolíme vhodnou metodu a dobrého make-up artistu, pak bude tetované líčení vypadat božsky a naprosto přirozeně. Obočí může být díky technice microbladingu k nerozeznání od přírodních chloupků. Oční linky zase můžou být tak nenápadné, že jen decentně zvýrazní řasy a zamaskují ty chybějící. Vše záleží na zkušených rukou kosmetičky.

Je pro mě permanentní make-up vhodný?

Nechat si vytetovat obočí, oční linky nebo rty bude skvělé řešení pokud:

 • naše vlastní chloupky jsou světlé a prořídly buď následkem nemoci, nebo kvůli pokročilému věku.
 • podstoupily jsme chemoterapii a přišly jsme o své vlasy a chloupky.
 • jsme sportovkyně a běžné líčení nás často zatěžuje a nevydrží.
 • přejeme si mít určitý tvar obočí nebo očí, ale nebaví nás neustále se líčit a odličovat.
 • chceme vypadat upraveně a svěže i večer po odlíčení a ráno po probuzení.

Naopak rozmyslet si zákrok bychom měli, pokud:

 • máme velmi citlivou pokožku se sklony k jizvení, ekzémům a alergiím.
 • jsme těhotné nebo těsně po porodu.
 • jsme v procesu léčení onkologického onemocnění.
 • máme nějaké krevní onemocnění, žloutenku, nebo jsme HIV pozitivní.
 • v nedávné době jsme podstoupili plastickou operaci.
 • trpíme psychickými poruchami nebo epileptickými záchvaty.

Základním předpokladem zdařilého výsledku je vybrat si dobrého make-up artistu. Neměli bychom podlehnout četným slevovým akcím a více než cenou bychom se měli řídit zkušenostmi a referencemi. Přece jen jde o viditelnou a citlivou část těla, na které se zákrok dlouhodobě podepíše.

Co vás na permanentním make-upu láká a co vás naopak odrazuje?

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *