Jak zjistit, zda vás eviduje registr dlužníků?

Získat půjčku nemusí být po novelizacích zákonů, které proběhly v prosinci 2016 tak snadné, jako tomu bylo v minulosti. Očekává se, že kromě nutnosti dokládat příjem budou poskytovatelé i více zkoumat finanční historii konkrétního žadatele. A ta obvykle souvisí hlavně s evidencí v databázi, kterou je registr dlužníků. A jak zjistíte, zda jste v některém z nich evidováni? Poradíme vám.

Contents

Co je registr dlužníků a jak se do něho člověk dostane?

Dobré je nejprve začít od úplného začátku. A to od informace, která je spojena s tím, co jsou to vlastně registry dlužníků. Jedná se o databáze, kde jsou vedeni ti lidé, kteří v minulosti měli, nebo stále mají problémy se svými závazky. Sem se mohou dostat z mnoha různých důvodů, které se týkají třeba:

  • Neplacení půjček
  • Neplacení pojistek
  • Neplacení paušálů a dalších služeb
Registr dlužníků obsahuje jenom problémové klienty.

Registr dlužníků obsahuje jenom problémové klienty.

Registry jsou tedy sdružením především právnických osob, které zde sdružují a sdílejí informace o svých klientech. A to hlavně s cílem varovat před nimi druhé, stejně jako využívat informace od jiných subjektů. Z tohoto důvodu platí také informace o tom, že daní podnikatelé mají přístup do daného registru logicky zdarma. A to nejenom v souvislosti s možností uvést sem nové jméno, ale i v souvislosti s tím zde zjistit informace o konkrétní osobě.

Jste si jisti čistým štítem? V registru nebudete

První cesta, jak zjistit, zda vás registr dlužníků eviduje, je ta, že se podíváte do své finanční minulosti. Pokud si jste jisti, že jste za posledních zhruba 5 let neměli jakékoliv potíže s vašimi závazky, dá se na 99 procent říci, že vás registry dlužníků neevidují. A to proto, že nemají důvod. Když už můžete být někde uvedeni, tak je to spíše pozitivní registry. Takových je ale minimum a dá se říci, že téměř nejsou brány v potaz.

Zkuste si požádat o půjčku, kde jsou registry dlužníků kontrolovány

Další cestou, jak zjistit, zda vás některý z registrů eviduje, je určitě cesta spojená s tím, že si požádáte o půjčku. Samozřejmě ideální je v daném případě oslovit toho poskytovatele, který kontroluje hned několik nejznámějších registrů na trhu. A to jak těch bankovních, tak i nebankovních. Pokud neprojdete, a to právě z důvodu existence zápisu, můžete si být jisti, že v některém figurujete. Dále už záleží hlavně na vašich vyjednávacích schopnostech, jelikož můžete zkusit získat informaci o tom, z jakého důvodu jste nebyli schváleni a jaký je ten registr, kde jste evidováni. Ne vždy ale danou informaci můžete získat. Záleží spíše na ochotě poskytovatele, nebo konkrétního zaměstnance.

Pokud projdete a půjčka je vám schválena, máte jistotu, že v konkrétním registru nejste. A pokud ano, tak spíše za úplnou drobnost, která nemá na rozhodování jakýkoliv vliv. Zde ale nastává otázka co se schválenou půjčkou. Ideální je odmítnout, a to třeba s odůvodněním výše úrokové sazby. Obvykle byste na toto měli mít nárok. Pokud jste se však dostali do situace, která je spojena s nutností vzít si půjčku, je zde možnost také odstoupení od smlouvy. Více ale doporučujeme si dané cesty nijak výrazně nekomplikovat.

Podívejte se do centrální databáze

Další cestou je to, že se podíváte do konkrétní databáze, která vám může zajistit potřebné informace o tom, v jakém registru se vaše jméno nachází. Lze si tedy vyhledat různé agregátory, které po zadání vašich osobních informací mohou uvést, zda se v některém z konkrétních registrů nacházíte, a zároveň samozřejmě mohou uvést také informaci o tom, ve kterém to bude.

Výhodou této cesty je tedy to, že získáte informace o tom, v kterých registrech můžete být. A to bez nutnosti toho, že byste museli oslovovat konkrétní registry jednotlivě. Naopak nevýhodou této cesty je určitě fakt, že tato varianta rozhodně není zdarma.

Oslovte konkrétní registr

Tento postup je ideální realizovat až po tom, co sami přesně zjistíte, v jakých registrech se vaše jméno nachází. A to dle výše uvedeného postupu. Doporučováno je to proto, že můžete ušetřit finance, než když budete oslovovat konkrétní registr samostatně. Mezi nejznámější se dnes řadí:

  • Registr bankovních informací
  • Registr nebankovních informací
  • Solus

Pokud se podíváme i na několik dalších, je dobré zmínit i několik dalších, jako je například Centrální registr dlužníků – CERD, stejně jako také Centrální registr úvěrů – CRU. Ne vždy platí, že budete uvedeni ve všech, jelikož obvykle jste hlavně v těch větších, nebo v těch, jejichž členem byl právě váš věřitel.

Zde, stejně jako v předchozím případě zcela logicky musíte počítat s tím, že se neobejdete bez platby, jelikož bezplatně vám dané záznamy poskytnuty nebudou. Pokud jsou informace jenom pro vás, pro informaci a ověření, mohou posloužit levnější možnosti – třeba pomocí SMS zprávy. Pokud naopak budete potřebovat oficiální výpis, třeba pro určitou instituci, již se pravděpodobně neobejdete bez toho, že budete muset zaplatit více peněz.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *