Chcete v Ostravě pronajímat nebytový prostor? Poradíme vám, jak to zvládnout co nejlépe a minimalizovat rizika!

Máte-li v Ostravě k pronájmu nebytový prostor, existují dvě základní možnosti, jak ho můžete nabídnout. Buď svépomocí, nebo ve spolupráci s realitním makléřem. Obě cesty mohou mít své výhody i svá úskalí. Podíváme se proto, jak byste si měli v ideálním případě počínat, pokud se rozhodnete celým procesem projít sami a samozřejmě si také řekneme, jak na to, chcete-li přizvat na pomoc profesionála. Připomeneme si rovněž nezbytné detaily nájemní smlouvy a to především s ohledem na možné budoucí komplikace, kterým lze do značné míry předejít. Nejprve se však trochu rozhlédneme po městě, abychom zjistili, jaká je na realitním trhu aktuální situace.

Ostrava a pronájem nebytových prostor

Jak je to ve městě s komerčními prostory určenými k pronajmutí? Vezmeme-li vše jako jeden celek, tedy kanceláře, obchodní či výrobní prostory, sklady nebo třeba i zemědělské objekty, pak letmým pohledem na nabídky realitních portálů zjistíme, že je v Ostravě aktuálně k mání více než 700 takovýchto nemovitostí. To je poměrně široká nabídka, z níž vyplývá, že to s realizací vašeho záměru nemusí být úplně snadné. Samozřejmě za předpokladu, že nevlastníte něco výjimečného ve velmi žádané lokalitě. Něco, co se pronajme více méně samo. Volných komerčních nemovitostí zkrátka v posledním roce přibylo. Řada podnikatelů měla totiž kvůli „proticovidovým“ opatřením velké problémy. Někteří ukončili svou činnost, jiní ve snaze minimalizovat náklady postupně redukují počet svých provozoven či kanceláří. Konkurence mezi vlastníky nebytových prostor tím poněkud vzrostla. Obzvláště složité může být hledání zájemce o pronájem kanceláře nebo restauračního zařízení.

Ukázka z nabídky komerčních nemovitostí (10/2021)

Typ nebytového prostoru/možnost využitíLokalitaUžitná plocha (m2)Nájemné (Kč)
KancelářeMoravská Ostrava a Přívoz5110 400
Hala v prům. areáluHrabová88080 000
KancelářeSlezská Ostrava20020 000
Obchodní prostoryMoravská Ostrava a Přívoz107Na vyžádání
SkladySlezská Ostrava26014 000
Obchod/restauraceOstrava – Jih16715 000

„Na vlastní pěst“

Chcete do toho jít takříkajíc „na vlastní pěst“? Pokusíte se svou nemovitost pronajmout sami? Pak byste měli vědět, že realitní trh je tak trochu „džungle“ a jeho pravidla se ladí už dlouhá léta. Abyste měli šanci uspět, musíte dodržet alespoň několik základních pravidel tohoto byznysu. Co všechno k nim patří? Zvládnout musíte zejména toto:

  1. Nastavit rozumnou cenu – a to ideálně za pomoci cenových map, které jsou dostupné na internetu. Díky nim a také za přispění dat získaných z realitní inzerce (např. tabulka výše) stanovte přiměřené nájemné.
  2. Co nejlépe nemovitost nabídnout – by měl umět každý makléř. Vy jeho roli nyní přebíráte, takže se pokuste sestavit přesný a zároveň poutavý inzerát. K jeho zveřejnění zvolte ty nejlépe propracované a hojně navštěvované weby s realitní inzercí. Vyzkoušet můžete také sociální sítě.
  3. Pečlivě sestavit smlouvu – není pro laika vůbec snadné. Pokud se o to hodláte pokusit, obstarejte si maximum relevantních informací. Co by v této důležité listině rozhodně nemělo chybět, to zjistíte hned v následujícím odstavci.

Kvalitně sepsaná smlouva eliminuje rizika

Co nejprecizněji sepsaná smlouva je základním předpokladem bezproblémového vztahu mezi vámi a vaším budoucím nájemníkem. Čím více detailů v ní bude uvedeno, tím méně pochybností o tom, jaká práva a jaké povinnosti z ní pro obě smluvní strany vyplývají. Kromě práv a povinností je nezbytnou součástí této listiny zejména přesná identifikace účastníků smlouvy. Dále nezapomeňte na výši nájmu a frekvenci i způsob placení. Jelikož se jedná o komerční nemovitost, měli byste uvést rovněž účel jejího využití (zda bude provozována restaurace nebo obchod s obuví). Předem stanovte také platby za plnění související s užíváním nebytového prostoru. Velice důležité je také určení pravidel vztahujících se k případnému ukončení smluvního vztahu. Jde o to, aby bylo zcela zřejmé kdy, jakým způsobem a také z jakých důvodů lze nájem ukončit.

Jak poznat profesionála?

Připadá vám to všechno příliš složité a jste už nyní přesvědčeni, že byste si s celým procesem pronájmu sami neporadili? Nevadí. Od toho jsou tu realitní kanceláře a makléři. Přestože lze mezi makléři narazit i na nepříliš šikovné jedince a někdy dokonce na podvodníky, většinou se setkáte s profesionálním přístupem. Abyste měli jistotu, že jednáte skutečně s odborníkem, nejprve si ověřte, jestli smí dotyčná osoba v oboru realit vůbec podnikat. Kromě tzv. vázané živnosti by měl být makléř také pojištěn! Abyste si udělali představu o jeho schopnostech, podívejte se na internet, kde můžete zjistit především to, jakým stylem prezentuje své služby. Opatřete si také nějaké reference. Pokud jsou vesměs negativní, obraťte se raději na někoho jiného. Skutečný profesionál se postará o všechno od A až do Z. A co víc, bude s vámi jednotlivé kroky také konzultovat, případně se vám svůj postup alespoň pokusí vysvětlit. Právě na tom, jak kvalitního člověka si ke spolupráci vyberete, obvykle záleží, zda seženete nájemníka rychle a za takových podmínek, které vám budou vyhovovat!

Pozor na detaily!

Ať už budete smlouvu připravovat sami nebo její sepsání svěříte do rukou odborníka, snažte se, aby v ní bylo co nejvíce detailů. Tak, jak jsme se o tom zmínili o pár řádek výše. Předejdete tím zbytečným neshodám. Vážnější spory mezi majitelem a nájemníkem komerční nemovitosti obvykle nevznikají hned v počátcích smluvního vztahu, ale spíše v jeho průběhu a zdaleka nejvíce pak v okamžiku, kdy je pronájem ukončen. Nejčastěji jde o odlišnou představu ohledně výpovědní lhůty nebo o finální vyúčtování všech služeb spojených s užíváním nebytového prostoru. Tak pozor na to!

Máte s pronájmem komerčních prostor nějaké zkušenosti? A pomáhal vám makléř nebo jste si všechno obstarali sami?

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *