Limity platební karty

Stojíte v obchodě u pokladny. Pokladní vás vyzve k použití karty a… a nestane se nic. Terminál vaši kartu prostě nepřijme. Připadáte si rázem jako blbec. Jak to, že nemám na účtu peníze? To mne někdo vykradl? Problém může být v nastavení nízkého limitu platby.

Contents

Když terminál odmítne kartu

Obvykle nastavuje limity výběru plateb a výběrů z bankomatu sama banka. Děje se tak obvykle, kdy si zakládáte účet a kartu. Ovšem někdy se nás bankéř ptá, jaký chceme nastavit limit.

Mnohdy pořádně nevíme, obtížně si představujeme co je málo a co naopak moc, a tak tento limit necháváme na bankéři. Pracovník této finanční instituce tak nastaví hodnotu týdenního limitu podle toho, co je obvyklé a co se užívá nejčastěji.

Ne každému to ovšem vyhovuje. Sami ale nemůžete tušit, kde je problém. Dosud jste třeba kreditní kartou platili jenom menší částky a nyní se najednou buď nasčítá víc plateb, nebo jsou vyšší hodnoty. Pak se vám u pokladny může přihodit podobná nepříjemnost.

Platební terminál se s vámi jednoduše nebaví, odmítne vaši kartu přijmout a platbu schválit. V takové situaci nezbývá než nákup buď zrušit, nebo zaplatit hotově.

Po vyčerpání limitu je karta k ničemu

Potom vám zbývají dvě možnosti. Pokud nechcete na týdenní limit platební karty sahat, nezbude vám, než počkat do dalšího pondělí, až naběhne nový limit na další týden a vy budete moci znovu platit a vybírat z bankomatu. Většině z nás takový krok ale vyhovovat nebude.

Je totiž možný jedině tehdy, když máte u sebe jinak dostatek hotovosti. Jinak se pro vás totiž v tuto chvíli stává karta bezcennou. Nejenom, že s ní nezaplatíte žádný nákup, ale ani si z ní už nevyberete žádné peníze z bankomatu.

Pojistka proti zneužití

Pravděpodobně tedy zamíříte do své banky s cílem si zjistit, jaký vlastně týdenní limit pro platby máte a upravit si ho podle potřeby. Spousta lidí totiž vlastně ani netuší, jaký limit má.

Poměrně obvyklé je nastavení 10 tisíc korun pro výběr z bankomatu a 10 tisíc korun pro platby u obchodníků. Častou tyto částky lidé odhalí až ve chvíli, kdy nastane problém. Na čem přesně limit závisí? Na platební kartě, tedy jejím druhu, a pak samozřejmě i na druhu vašeho účtu.

Základní limity, které nastavuje banka sama, obvykle bývají poměrně nízké. Podle bankéřů je to prevence proti zneužití karty. Pokud vám kartu někdo odcizí a zneužije ji, může si najednou vybrat jenom poměrně malou částku a vy máte čas na to kartu zablokovat.

Jak změnit nastavenou výši?

Obvykle banky nastavují zvlášť limit na výběr z bankomatu a zvlášť na platby v obchodech. U výběru z bankomatu se obvykle hranice limitů pohybují v řádu od 10 tisíc až do 40 tisíc korun.

Pokud jde o platby v obchodech, zde jsou nejužívanější intervaly limitů 10–30 tisíc Kč během jednoho týdne. Jestliže jste se tedy dostali do problémů, není nic jednoduššího, než se zastavit na pobočce své banky a limit si zvýšit. Ovšem může vás zde čekat i jedno docela nepříjemné překvapení.

Ne každá banka tento relativně jednoduchý a rychlý krok nabízí úplně zdarma. Jsou bankovní ústavy, u nichž za tuto operaci, která se dá zvládnout během chvilky několika kliknutími v počítači, nezaplatíte vůbec nic.

A jsou bohužel i takové, kde je změna zpoplatněna, a to někdy i poměrně vysokou finanční částkou. Většinou se platí poplatek v případě, že měníte limit na pobočce.

V případě, že je možné limit změnit v internetovém bankovnictví, je to bezplatné. Obvykle změna funguje tak, že jeden den ji nastavíte a od druhého dne už můžete platit a vybírat podle nového limitu. Některé banky také nepoužívají týdenní, ale denní limity. Vždy je proto důležité se s výší limitu seznámit.

4/5 - (7 votes)

You may also like...

1 Response

  1. Lucie napsal:

    Limity na kartě určitě doporučuju při změně banky nebo karty zkontrolovat v internetovém bankovnictví. Pokud náhodou potřebuju vybrat více peněz, řeším to tím, že limit dočasně navýším. Další možností je také mít dva účtu a peníze mezi ně rozdělovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *