Nebankovní společnosti se mění v banky. Poslední je Hello Bank

Když se podíváme na základní rozdělení úvěrů, musíme říci, že existují tři jasné a hlavní kategorie. Při žádosti o půjčku se tak každý může rozhodnout, jakou možnost si zvolí. O které se jedná? Rozdělení je prosté:

P2P půjčky

Bankovní půjčky

Nebankovní půjčky

Důležité je však říci, že jsou některé nebankovní společnosti, které už nechtějí být součástí daného segmentu a jejich hlavní ambicí je to, že se vrhnou mezi banky. V podstatě jde o to, že si požádají o bankovní licenci. Pokud splní podmínky, je jim udělena. Jedním z posledních případů je třeba známá Hello Bank. Není ale jedinou, jelikož možností je více. Společně se na ně, stejně jako na konkrétní důvody transformace podíváme.

Contents

Proč se mění v banky?

Hlavní důvody jsou hned dva. Ten první se rozhodně týká toho, jak je na ně pohlíženo. Dnes přece jenom platí, že lépe je odborníky hodnocena bankovní půjčka a pokud se mluví o nebankovním segmentu, tak spíše v souvislosti s tím, že je nutné dát si na mnoho věcí pozor. I když velcí nebankovní poskytovatelé půjček nejsou žádným velkým rizikem, je přece jenom lepší, když se zařadí do bankovního segmentu a bude na ně pohlíženo od počátku lépe.

Která banka vzešla z nebankovní spolenčosti? Je to Hello Bank

Která banka vzešla z nebankovní spolenčosti? Je to Hello Bank

Druhým důvodem je to, že i nebankovní segment bude mnohem více kontrolovaný. Již jsme vás informovali o povinnostech licence, a to znamená, že nebankovní společnosti musí mnoho věcí doložit a poté budou pod větší kontrolou. Je tedy jasné, že když už se rozhodnou podstoupit tuto cestu, budou uvažovat nad tím, zda by nebylo přece jenom provést transformaci a vše realizovat tak, že dojde ke změně na banku.

Poslední známou změnou je vznik Hello Bank

Podívejme se také konkrétně na hlavní příklady daných změn. Mezi první možnost rozhodně musíme zařadit vznik takzvané Hello Bank. Tedy moderní digitální banky. S jakou nebankovní společností je spojena? S jednou z těch, která patří mezi nejznámější. Jedná se o firmu BNP Paribas Personal Finance, která na našem trhu poskytuje nebankovní půjčky pod názvem Cetelem. A právě tato nebankovní společnosti si požádala o bankovní licenci a dostala ji. A tak došlo k velké změně, která proběhla během letošního léta. Samozřejmostí je to, že společnost získala oficiální licenci od České národní banky, což znamená fakt, že je nyní pod jejím dohledem a již nejde o nebankovní společnost, ale jde o banku.

Je pochopitelné, že stěžejními produkty jsou stále úvěry. V tomto případě tedy už nebankovní půjčky, které jsou spojeny s řadou výhod. Lákadlem je to, že v podstatě většina nabízených produktů, které byly k dispozici pod hlavičkou Cetelem, jsou nyní k dispozici také pod hlavičkou Hello Bank. To je pro klienty dobrá zpráva. Potěší ale i fakt, že se nejedná jenom o banku, která by peníze půjčovala. možní je také ukládat. A to na bankovní účty, ke kterým jsou k dispozici i debetní karty, či možnost využití internetového bankovnictví. Mezi hlavní přednosti má patřit:

  • Celková výhodnost
  • Jednoduché a rychlé ovládání
  • Dostupnost

Se změnou je spojována i dříve nebankovní společnost Ferratum

Není to jenom Hello Bank, která vznikla na základě transformace a udělení bankovní licence. Nezapomínejme také na další příklad, který je poměrně zajímavý. A je spojený s tím, že si o licenci v minulosti žádala i známé společnost Ferratum, která na trhu nabízí známé mikropůjčky. A jak se změnila? Zde transformace v porovnání s Hello Bank nebyla nijak výrazná. Pochopíte to ve chvíli, kdy vám řekneme, že nový název, po získání bankovní licence, je skutečně prostý. A zní Ferratum Bank. Je jasné, že si tuto společnost rozhodně nikdo nikdy nesplete.

Zmínit musíme i to, že se v souvislosti s touto změnou rozšířila i nabídka, která je k dispozici. Jak jsme již zmínili, klasikou je mikropůjčka, která je nabízena pod označením Ferratum Micro. Zájemce o peníze tak může získat až 10 000 Kč, přičemž ho potěší fakt, že v rámci první půjčky si může požádat až o 9 tisíc, které může získat zcela zdarma. Druhým zajímavým produktem je Ferratum  Credit. Jedná se o schválený úvěrový limit až do výše 35 000 Kč. Pohlíženo je na něho jako na finanční rezervu. Kdo se dostane do finanční nouze, může si ihned požádat o určitou sumu. Třetí variantou je spotřebitelský úvěr s názvem Ferratum Plus. V rámci něho je možné získat sumu ve výši 25 000, s klasickou měsíčně splátko a možností využít ho na cokoliv. Jde tedy o alternativu běžného úvěru u Hello Bank.

Chystají se další změny?

Zatím není známo, zda by se některá z dalších nebankovních společností transformovala na banku. Mnohým plně stačí situace, která nastala v souvislosti s nutností získat licence. Vlivem toho dojde k situaci, že se nebankovní úvěrový trh výrazně vyčistí, bude transparentní a mnohem férovější. Pro mnohé poskytovatele se tak může stát klasická bankovní licence zbytečností. Je to z toho důvodu, že když už jim bude dovoleno na trhu působit, jasně to vypovídá o tom, že se jedná o férové poskytovatele, se kterými klient nešlápne vedle. A to i bez nutnosti mít klasickou bankovní licenci, jako výše zmíněná Hello Bank neboli Cetelem, nebo Ferratum Bank, která jenom lehce upravila svůj název.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *