Poplatky za platbu kartou. Co říkají aktuální zákony?

Není to zase až tak dávno, co médii proběhla celkem potěšující zpráva. Jaká? Týkala se věci, která celkem výrazně trápila celou řadu lid. Byly to poplatky za platbu kartou. Bylo totiž stále mnoho obchodníků, kteří dané poplatky svým zákazníkům účtovali. Těm to zcela pochopitelně vadilo, jelikož se jim nákup prodražoval. Dané poplatky byly spojeny jak se situací, kdy byla k platbě použita klasická debetní karta, tak i se situací, kdy byla k platbě použita takzvaná kreditní karta.

Poplatky za platbu kartou byly zrušeny. Ne ale všechny

Poplatky za platbu kartou byly zrušeny. Ne ale všechny

Nyní však máte jako spotřebitelé jednu velkou výhodu. A to takovou, že máte jistotu, že vám poplatky za platbu kartou nebudou účtovány. Za vše je třeba poděkovat Evropské unii, která ukazuje, že některá nařízení mají hlavu a patu a vycházejí vstříc lidem. Pokud byste chtěli více informací, je to směrnice EU 2015/2366, Článek 62, bod 4. Nic ale není tak dokonalé, jak se zdá. Jsou zde i určité výjimky, na které je dobré myslet.

Contents

Poplatky za platbu kartou mohou být účtovány u komerčních karet

Jak jsme uvedli výše, poplatky za platbu kartou nejsou účtovány spotřebitelům. V praxi tedy soukromým osobám neboli koncovým zákazníkům. Ti ale rozhodně nejsou jedinými, kteří mohou pomocí karty něco platit. Zapomínat nelze také na podnikatele. A u nich už je nutné říci, že zde poplatky za platbu kartou být účtovány mohou. Konkrétní rozlišení je zde celkem snadné. Záleží totiž na tom, jakou kartou se platí. Platební karty existují i v takové variantě, která je označena jako komerční. Co to znamená? Že jde o takové karty, které jsou vydávány výhradně jenom podnikatelům. A to znamená, že soukromá osoba je získat nemůže. Když bude třeba uvést konkrétní příklad dané karty, je to třeba tato:

  • Diners Club Business
  • Visa Business
  • Mastercard Business

Zde je nutné říci, že pokud bude v takovém případě poplatek účtován, je obchodník povinen o tom zákazníka předem informovat. Ten se tak může rozhodnout, zda bude danou kartou i přesto platit, nebo využije kartu osobní, nebo zda se rozhodne zaplatit v hotovosti.

Obchodníci stále musí platit vydavatelům

Pro spotřebitele jsou tedy poplatky za platbu kartou odpuštěny. Tedy nesmí jim být účtovány. To ale neznamená, že by dané poplatky byly zrušeny plošně. Je třeba říci, že vydavatelé karet je podnikatelům stále účtují. Jde o to, že je to vlastně jediný příjem, který společnosti jako Visa nebo MasterCard mají. Když tedy zákazník zaplatí touto kartou, tak se mu z karty odečte jenom cena daného zboží. Z této ceny ale musí obchodník zaplatit poplatek karetní společnosti. Obvykle jde o desetiny nebo jednotky procent, a to podle toho, jaká dohoda je uzavřena.

V minulosti byl právě tento poplatek převáděn na zákazníka. Ten se tak mohl rozhodnout, jakou platební metodu zvolí. A obchodníkovi zůstala jeho marže a jeho zisk. Nyní dojde k tomu, že jde poplatek na vrub jenom jemu. A co to může znamenat? V podstatě tři možné situace:

  • Zboží podraží o výši daného poplatku
  • Obchodním se spokojí s nižší marží a vše ponechá
  • Dojde ke zrušení možnosti platit platební kartou

Jak je to se zahraničními kartami?

Nemusí se jednat nutně jenom o karty tuzemských bank, kterými je možné platit. Někteří lidé mohou při placení použít také zahraniční platební karty. Jak jsou na tom poplatky za platbu kartou v tomto případě? Zde musíme říci, že poplatek za danou transakci může být účtován a obchodník k tomu má právo. S tím je tedy dobré počítat, pokud máte účet u zahraniční banky, máte její kartu a s tou chcete platit v Čechách. Nutno ale říci, že pro obchodníka zde platí dvě jasná pravidla. První je to, že vás o poplatku a jeho konkrétní výši musí povinně informovat předem. Dále se musí jednat výhradně jenom o takovou výši poplatku, kterou bude karetní společnosti platit on. Nesmí to být ani o korunu více. Je to proto, aby nedocházelo k záměrnému okrádání lidí.

Zde musíme připomenout také to, že poplatky za platbu kartou zakázala Evropská unie. A proto se výše zmíněná platba kartou a možnost poplatek účtovat nevztahuje na státy, které jsou členy evropského společenství. Ti musí mát platbu stále zdarma. Platí to jak v situaci, kdy k nám přijede cizinec, tak i v situaci, kdy my jako Češi zamíříme do zahraničí a zde se kartou rozhodneme platit.

Přímo v obchodech, ale i na internetu

Problematika poplatků za platbu kartou nebere ohled na to, kde s ní budete platit a jak s ní budete platit. Jejich odpuštění je spojeno samozřejmě s tím, že kartu budete používat klasicky. A to v běžných kamenných obchodech. A nehraje zde roli, zda zaplatíte standardně, zasunutím karty do terminálu, nebo zda zaplatíte moderně. To znamená bezkontaktně. To kartu jenom přiložíte, a buď se transakce provede, nebo u větší částky budete vyzváni k zadání PINu.

Stejně tak budou poplatky za platbu kartou odpuštěny i v případě, kdy kartu použijete při platbě v internetových obchodech. Tedy při online nákupech. I zde se platí jednoduše. A to tak, že do příslušných políček přepíšete číslo vaší karty, její platnost a ověřovací kód. Tím je zaplaceno, a díky EU i bez poplatku – pokud to není právě podnikatelská, tedy komerční karta.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *