website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Platební karty – jaké existují a jaké je vhodné si pořídit?

Dnes už najdeme jenom skutečně velmi málo lidí, kteří by nevyužívali různých bankovních služeb. A z toho jasně vyplývá, že najdeme také velmi málo lidí, kteří by nepoužívali třeba platební karty. Pokud právě vy ještě žádnou nemáte, podívejte se společně s námi na přehled možností, stejně jako na zajímavosti, které jsou s nimi spojeny.

Contents

Jaké platební karty na trhu najdeme?

Základní dělení je celkem jednoduché a prosté. Nejprve se zaměříme na takzvané debetní platební karty. Čím konkrétně jsou charakteristické? Je to hlavně fakt, že jsou pevně vázány k našemu běžnému, ale třeba také spořicímu účtu. V praxi to tedy znamená, že pokud chceme kartou platit, je třeba, abychom měli na našem bankovním účtu i dostatek finančních prostředků. Stejně tak můžeme jít i do mínusu, ale to jenom za předpokladu, že máme sjednaný takzvaný kontokorent.

Podívejme se také na druhou možnost, kterou je možné si pořídit. Jsou to kreditní karty. Ty jsou spojeny s extra sjednaným účtem, jehož základním zůstatkem je nula. S každou platbou je následně částka ponížena do mínusu. Tento stav jsme povinni dle podmínek banky pravidelně vyrovnávat, na danou nulu. Jak je tedy patrné, kreditní platební karty jsou úvěrové produkty.

Jak se dá platební karta používat?

Podívejme se také na to, jakým způsobem je vlastně možné platební kartu používat. Dnes jde doba výrazně kupředu a tak je možností opravdu nadbytek. Pokud se podíváme na ty základní, patří sem:

  • Výběr z bankomatů
  • Placení v obchodech
  • Placení na internetu
Platební karty umožní i pohodlné zaplacení v obchodech

Platební karty umožní i pohodlné zaplacení v obchodech

Zapomínat určitě nesmíme také na to, že dnes je moderní platební karta spojena i s řadou různých technologií. Tím máme na mysli třeba to, že není problém využít i takzvaného bezkontaktního placení.

Jak může naše platební karta vypadat?

Podívejme se také na to, jak dnes může platební karta vypadat. Zde je třeba říci, že obvykle záleží na tom, zda je od společnosti Visa nebo MasterCard, stejně jako na tom, jaká banka vám ji vydá. Každopádně základem může být třeba i vlastní design, který dnes není nic neobvyklého. Klasickou je samozřejmě i tvar karty, stejně jako několik bezpečnostních prvků, které slouží k ověření a zabraňují případnému zneužití. Jak jsme dále zmínili, hitem jsou dnes i bezkontaktní platby, díky čemuž takovou kartu stačí jenom přiložit k terminálu a platba je realizována. A právě toto je spojeno s možností najít na trhu v segmentu platebních karet i řadu zajímavých unikátů.

Mezi první se řadí například různé přívěsky ve tvaru menších karet, které jsou charakteristické tím, že podporují onu bezdrátovou technologii placení. A tak je možné v praxi k terminálu přiložit třeba jenom svazek klíčů s tímto přívěskem. Hitem jsou ale i různé samolepky se stejnou funkcí. Ty lze nalepit třeba do peněženky, kde k bezkontaktnímu placení nemusíme klasickou kartu mít. Nalepit je lze třeba i na mobilní telefon. A když o něm mluvíme, je třeba dodat, že karta může být nahrána také v něm samotném. Jde o zajímavou technologii NFC, kterou současné chytré telefony celkem hojně podporují.

Jaké jsou podmínky vydání karty?

Možností, jaké můžeme mít, je tedy více než dost. Podívejme se společně také na to, jaké jsou podmínky vydání platební karty. Pokud jde o tu debetní, tak tu nabídne většina bank zcela zdarma, a to jako součást bankovního účtu. Pokud jde o více karet, může být považován symbolický jednorázový poplatek. Hlavní podmínkou je tedy sjednaný účet. Dále ale mohou existovat i platební karty, které jsou určené dětem. A to tak, že jsou spojeny s účty jejich rodičů, nebo s jejich dětským kontem. Dětem tak nabídnou případnou jistotu finanční rezervy, stejně jako mohou rodičům nabídnout detailní přehledy o tom, co si dítě kupuje a jak utrácí.

Když se podíváme na kreditní karty, je třeba říci, že zde jsou podmínky získání o něco náročnější. Je to dáno tím, že se jedná o úvěrový produkt. A tak banky mohou prověřovat několik věcí, kam se řadí třeba:

  • Výše příjmu
  • Finanční historie
  • Aktuální bonita

Jaké jsou výhody karet?

Na závěr se podívejme také na výhody karet, jelikož ty se stávají hlavními důvody, proč je používat. Pokud se máme podívat na to, jaká pozitiva sem patří, je to třeba jistota toho, že u sebe nemusíme mít hotovost. Stejně tak platí, že máme jasný přehled o našich výdajích, a to každý měsíc na výpisu. Zapomínat nesmíme také na fakt, že placení kartou s sebou nese třeba i různé výhody, nebo slevy.

Nejlepší bonusové programy mají určitě kreditní karty. Zde ale nezapomínejme na možné úroky, nebo poplatky za vedení. Je třeba se je naučit používat a právě v tu chvíli o nich můžeme říci, že se jedná o produkt, který nám může dokonce i ušetřit peníze, stejně jako nabídnout finanční rezervu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *