Pojištění odpovědnosti za škodu – nebojte se vlastních chyb

Chyby dělá každý z nás. To není nic neobvyklého, ani nic zvláštního. Co je ale dobré vědět, to je rozhodně fakt, že za své chyby neseme také odpovědnost. Ne vždy to ale musíme být nutně jenom my. V některých případech to totiž může být třeba i pojišťovna, která vše vyřeší. Jak je to možné? Díky unikátní pojistce, která nese název pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud se na ní podíváme konkrétně, je třeba říci, že její lidový název zní poměrně prostě. Je nazývána jako pojistka na blbost. Pokud vás zajímají její možnosti, ale i to, kde a kdy ji můžeme využít, pojďme se společně podívat na několik nejdůležitějších specifik, která se přímo k ní samotné vážou.

Contents

Pojištění odpovědnosti za škodu sjednáme snadno

Začneme tím, jaké jsou vůbec možnosti toho, že si danou pojistku sjednáme. Dnes samozřejmě platí, že cest k pojištění odpovědnosti za škodu je hned několik. Rozhodně dominují tři hlavní, a to:

  • Sjednání prostřednictvím internetu
  • Sjednání přímo na pobočce pojišťovny
  • Sjednání prostřednictvím pojišťovacího poradce

Je jasné, že nejjednodušší cestou je to, pokud využijeme internet a dané pojištění si sjednáme. Ne vždy to ale je možné a tak je třeba řešit další možnosti, které se nabízejí. Ať už půjdete jakoukoliv cestou, vždy je dobré hledět na to, že by měla pojistka odpovídat vašim potřebám. A i na ty samotné se samozřejmě blíže podíváme.

Ideální i pro běžný život

Mnoho lidí této oblasti nedává zase tolik důvěru, což je určitě velkou chybou. A to hlavně z toho důvodu, že v našem životě může nastat mnoho situací, kdy se nám pojištění odpovědnosti za škodu může hodit. A to ve chvíli, kdy naším neuváženým nebo zbrklým jednáním něco způsobíme. Připomeňme navíc, že to může být škoda nejenom na majetku, jelikož se může jednat také o škodu na zdraví. A u té je určitě třeba začít daný problém řešit opravdu důrazněji, jelikož jedině tak budeme mít jistotu toho, že vše zvládneme bez potíží. Výdaje za takové léčení se totiž mohou vyšplhat i do několika desítek milionů korun a poté je pojistka určitě dobrou volbou.

Zapomínat bychom neměli ani na informaci spojenou s tím, že ne vždy musíme pojistit nutně jenom nás samotné. Co tím chceme říci? Že lze danou pojistku na blbost hravě sjednat třeba i pro naše děti. A to nejenom tak, že je pojistíme, ale i tak, že budou přímo zahrnuty v naší pojistce. Kdo někdy měl, nebo má děti, ten jistě může potvrdit, že mohou být nevyzpytatelné. Nezapomínejme ale ani na naše čtyřnohé miláčky. I ty můžeme v běžném životě pojistit. A to také proto, že můžeme danou pojistkou eliminovat finanční dopad škod, které mohou způsobit. Ideální, jak užívat života bez starostí.

Pojistka na blbost se hodí i při našem cestování

Není to jenom běžný život, jelikož jsou to i situace, které mohou být spojené třeba s naším cestováním. I to jsou samozřejmě chvíle, kdy se nám pojistka na blbost, tedy pojištění odpovědnosti za škodu může hodit. Dnes už bývá nedílnou součástí mnoha pojišťoven. Obvykle je samozřejmě k dispozici výhradně jako pojištění doplňkové. A to v situacích, kdy jedeme na dovolenou například v létě. V takovém případě je třeba říci, že rizika jsou podobná, jako v případě běžného života. Pouze je třeba dodat, že tuzemské pojištění vás ve světě jenom těžko ochrání. A na to je třeba myslet. Zvláště důležité může být hlavně ve chvíli, kdy vás letní pobyt není zaměřený čistě jenom na relaxaci, ale může se ubírat také směrem, který je spojený se sportovní aktivitou.

Pojištění odpovědnosti za škodu má řada zaměstnanců

Pojištění odpovědnosti za škodu se hodí i při naší práci

Podobně je tomu třeba i v případě zimních pobytů, kdy se pojištění odpovědnosti za škodu hodí. I když stále bývá pojistkou dobrovolnou, určitě je dobré ji nepodceňovat. A z jakého důvodu? Tím je hlavně to, že v zimě jezdíme především lyžovat. A na přecpaných sjezdovkách nemusí být nic neobvyklého, že zkrátka najedeme do jiného lyžaře. A pokud mu škodu způsobíme, měli bychom vědět, že pojištění odpovědnosti případné škody uhradí. A to nejenom ty na majetku, ale i na zdraví.

V zaměstnání často nezbytnost

Pokud v naší práci uděláme chybu, velmi často ji musíme zaplatit. Na druhou stranu dodejme, že v tomto ohledu nás dokáže chránit pracovní zákon, který jasně definuje, jak velká škoda musí být uhrazena. Obvykle se jedná o určitý násobek naší mzdy. Jsou ale i situace, kdy i tato suma nemusí být nijak malá. A to je také jeden z hlavních důvodů, proč pojištění odpovědnosti za škodu samozřejmě mít sjednané. Zapomínat bychom totiž neměli na to, že mnohdy to zaměstnavatelé dokonce požadují, nebo danou pojistku svým zaměstnancům dokonce sami sjednávají a platí jim ji. Je to pro ně výhodnější, než budoucí vymáhání škody. Ideálním případem profesí, kde se taková pojišťovna hodí, jsou třeba:

  • Řidiči kamionové dopravy
  • Pokladní
  • Výrobní profese spojené s odpovědností

Na co při sjednávání hledět primárně?

Pokud vás dané možnosti této pojistky také zajímají, je určitě dobré vědět, na co při jejím sjednávání vlastně hledět. První řadě by to měl být rozsah případných škod, na které se tato konkrétní ochrana vztahuje. Čím více jich je, tím pro nás samozřejmě lépe. Dále je dobré myslet i na případné výjimky, jelikož ty mohou být ukázkou toho, že ne všechny škody mohou být proplaceny. Velmi častá je situace, kdy pojištění odpovědnosti je doslova k ničemu, a to ve chvíli, kdy bylo zjištěno, že důvodem naší chyby bylo to, že jsme byli pod vlivem alkoholu, nebo například drog.

Určitě je dobré při sjednávání pojistky zjistit také to, jak velké jsou vlastně limity samotného plnění. O co konkrétně se jedná? Jde o maximální částky, které může pojišťovna proplatit. A to ať už jde o škodu na majetku, nebo o škodu na zdraví. Je tedy dobré vyhledávat primárně takovou pojistku, kde jsou ony limity nejvyšší. Na druhou stranu nezapomínejme na jeden důležitý fakt. A to konkrétně takový, že čím jsou dané limity vyšší, tím samozřejmě můžeme za pojistku platit více. Na druhou stranu platby určitě nejsou tak vysoké, aby si ji většina z nás nemohla dovolit. Obvykle může vyjít i na sumu, která činí několik desítek korun během jednoho kalendářního měsíce. A to je skutečně jenom pakatel.

2.3/5 - (7 votes)

You may also like...

1 Response

  1. Jarek napsal:

    V práci mi upadl na zem měřící přístroj za půl milionu. Bez pojistky na blbost bych byl ztracený. Jeden telefonát, pár vyplněných formulářů a pojišťovna opravu proplatila. Platím za ni 3000 ročně. Je blbost nemít pojistku na blbost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *