Nesmyslné bankovní poplatky – jaké jsou ty nejznámější?

Banky jsou dnes v podstatě jedinou ideální možností, jak můžeme jednoduše spravovat naše finance. A to tak, že je máme někde uloženy a můžeme realizovat nejenom výběry hotovosti, ale také bezhotovostní převody. S daným uložením peněz souvisí to, že je máme připraveny na našich bankovních účtech. Ne každá banka je ideální a tak se velmi často objeví poměrně absurdní, nesmyslné a mnohdy také vysoké bankovní poplatky. Jaké jsou ty nejčastější? Podívejte se společně s námi na přehled těch, které klientům vadí nejvíce. A to je také důvod, proč mnohdy svou banku mění.

Contents

Mezi neoblíbené bankovní poplatky spadají ty spojené s platebním příkazem

Je jasné, že účet nemáme jenom k tomu, abychom na něho peníze přijímali, abychom je zde zhodnocovali, nebo abychom je nemuseli mít doma. Účet je nezbytný také k tomu, abychom mohli bezhotovostně posílat konkrétní finance. A s tím souvisí právě dané bankovní poplatky. Pokud zadáme příkaz na přepážce, dá se ještě daný poplatek pochopit. A to z toho důvodu, že je nezbytné:

  • Tištěný příkaz ručně zkontrolovat
  • Příkaz zaevidovat
  • Příkaz odeslat
Bankovní poplatky nás měsíčně připraví o nemalé peníze

Bankovní poplatky nás měsíčně připraví o nemalé peníze

Tím konkrétnímu zaměstnanci ubíráme na čase, který by mohl věnovat jiné bankovní činnosti, čímž bance v podstatě zvyšujeme náklady. Doslova absurdní bankovní poplatek je však ten, který je spojený se zadáním příkazu prostřednictvím internetového bankovnictví. Nejenom, že daný příkaz zadáte sami, bez jakékoliv asistence, ale také je zcela automaticky realizován. Přesto jsou banky, které vám tento proces neváhají naúčtovat.

Problémem je i poplatek za vedení účtu

Ten není v našich krajích nic neobvyklého, jelikož většinou ho účtují v podstatě všechny velké banky. Naopak ty malé od něho postupně upustili. I zde musíme říci, že se tyto bankovní poplatky dají v některých případech pochopit. Co se ale pochopit nedá, to je účtování poplatku za vedení účtu u zemřelého klienta. Pokud je dědické řízení komplikované a trvá třeba i několik let, můžeme jako dědici počítat s tím, že u některých bank je z daného účtu pravidelně strháván konkrétní poplatek. A to i přesto, že se na daném účtu již nic neděje a i přesto, že banka ví, že daná osoba zemřela a tak se v podstatě čeká na vyřízení dědictví a na možnost konkrétního vybrání finančních prostředků.

Vadí i poplatky spojené s operacemi na přepážce

I když bance dáváme své vlastní peníze, obvykle dochází k tomu, že jí rozhodně nijak nevadí účtovat nám v souvislosti s tím další a další poplatky. A to i přesto, že pomocí našich peněz může poměrně zajímavým způsobem vydělávat. Pokud se podíváme na některé bankovní poplatky konkrétně, je třeba zmínit i ty, které jsou spojeny s hotovostními operacemi na přepážkách. U některých bank tak není nic neobvyklého, že je účtován poplatek za:

  • Výběr hotovosti majitelem účtu
  • Vklad hotovosti majitelem účtu
  • Vklad hotovosti třetí osobou

Situace může dokonce zajít tak daleko, že je daný poplatek strháván přímo nám, jako majitelům účtu. Celá situace může vygradovat i tím, že někomu půjdeme vložit na účet jednu jedinou korunu, za což danému majiteli banka strhne třeba i několik desítek korun ve formě poplatku. I to dnes může být poměrně smutnou realitou.

Pozor na autorizační SMS

Když chceme vědět aktuální zůstatky na účtu, můžeme si aktivovat například emailovou, stejně jako SMS notifikaci. Jelikož jde obvykle o nadstandardní službu, nemusí být nic neobvyklého, že je v souvislosti s ní účtován bankovní poplatek. Je totiž jenom na nás, zda danou službu budeme, nebo naopak nebudeme využívat. Co ale může být poměrně velkým problémem, to je situace spojená se zpoplatněním autorizační SMS. O jakou krátkou textovou zprávu se jedná? O tu, která je nám zaslána ve chvíli, kdy je vyžadováno třeba potvrzení změn v souvislosti s limitem karty, nebo kdy je třeba pomocí SMS kódu potvrdit zadávaný bankovní příkaz. I zde některé banky neváhají účtovat peníze. Sice jenom v korunách, ale při velkých bezhotovostních objemech může dojít k poměrně vysokým cenám.

Vadí i poplatek za dotaz úřední osoby

Ten sice nemusí být tak častý, ale říci musíme, že skutečně existuje. Pokud se podíváme blíže, může být dotazem úřední osoby myšleno hlavně to, že se na náš účet a na jeho zůstatek mohou ptát nejenom různé finanční instituce, ale může se na konkrétní výši zůstatku ptát například také finanční nebo jiný úřad, stejně jako exekutor. Pokud se podíváme na výši daného poplatku, tak může dosahovat také stokorun. A právě to je pro mnohé lidi velkým problémem. Zvláště potom poukazují na to, že daný poplatek může být strháván denně, pokud by byly dané dotazy denně pokládány.

Na druhou stranu dodejme, že jsou i osoby, které daný poplatek vítají. A to z toho důvodu, že jim banka může dát poměrně zajímavě najevo to, že se o ně zajímá exekutor. V takovém případě mohou mít několik dní na to, aby ze svého bankovního účtu vybrali potřebné finanční prostředky a zamezili tak případnému zmrazení účtu. V tomto ohledu jsou dané bankovní poplatky výhodné.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *