I děti by měly vědět, jak hospodařit s penězi. Naučte je to

Poradíme vám, jak hospodařit s penězi

Poradíme vám, jak hospodařit s penězi

Finanční gramotnost nás Čechů je stále ještě na poměrně nízké úrovni. Vyplývá to nejenom zen současných průzkumů, ale vyplývá to mimo jiné také z toho, že mnoho Čechů si bere neuvážené půjčky, nebo s penězi jednoduše neumí hospodařit. Pozitivní zprávou však zůstává to, že s ohledem na minulost se tento stav stále zlepšuje. Nejenom, že se učí dospělí, ale s penězi se učí zacházet i mladší generace. Pokud máte děti, je dobré je naučit, jak hospodařit s penězi. Podívejte se s námi na několik tipů, jak na to.

Contents

Vysvětlete, kde se peníze berou

Prvním krokem, když chcete dětem vysvětlit, jak hospodařit s penězi, je zcela určitě to, že jim řeknete, odkud se vlastně berou a za co je získáváte. Díky tomu mnohem lépe pochopí, že peníze zkrátka nejsou zadarmo a že se pro jejich získání poměrně dost napracujete. V souvislosti s tím je dobré uvést i několik příkladů, které mohou být spojeny třeba s ukázkou toho, jak dlouho musíte pracovat, abyste si mohli koupit určitou věc. Díky tomu i vašim dětem bude jasné, že je třeba vždy zhodnotit, zda je určitý nákup správný, nebo je naopak zbytečný.

Darujte peníze formou odměn

Pokud dítě chápe smysl a přijímání peněz, můžete mu sami ukázat, jak si může případné finanční prostředky vydělat. Je samozřejmě jasné, že v útlém věku váš potom chodit do práce nebude. Proto doporučujeme vytvořit systém určitých odměn, které budou souviset třeba s domácími pracemi. Dítě tak může být finančně odměňováno třeba za to, že:

  • Vynese odpadky
  • Umyje a utře nádobí
  • Uklidí konkrétní místnost, nebo byt

Zde samozřejmě nezapomeňte jasně stanovit to, za jakou aktivitu může vaše dítě dostat kolik peněz. Daná suma by měla především odpovídat případné náročnosti. Nejenom, že vašeho potomka naučíte, jak hospodařit s penězi, ale zároveň můžete získat také jistoty spojené především s tím, že naučíte vaše dítko tomu, že bude umět vykonávat řadu domácích prací. A to je určitě také velké plus.

Peníze dávejte dítěti pravidelně. Jedině tak bude vědět, jak hospodařit s penězi

Mnoho rodičů dělá dnes jednu velkou chybu. A to takovou, že peníze svému potomkovi nedávají pravidelně, ale v podstatě kdykoliv. Poté stačí, aby si dítě o peníze řeklo, a následně je od rodiče dostane. Nejenom, že daný rodič následně nemusí mít přehled o tom, kolik dítěti během týdne nebo měsíce dá. Stejně tak dochází k tomu, že dítě nebude vědět, jak hospodařit s penězi. Nebude mít zkrátka jakoukoliv potřebu toho, že by mělo peníze střádat a šetřit, nebo že by snad mělo zvažovat, za co finance utratí a za co nikoliv.

Proto doporučujeme dítěti dávat peníze, a to ideálně formou nejprve menšího týdenního kapesného. Teprve ve starším věku je dobré z týdenního kapesného přejít na to měsíční. To už může vašeho potomka připravit na situaci, kdy bude dostávat výplatu. Dostane tak jednou měsíčně větší částku, což mu nejenom umožní koupit si dražší věc, ale lépe se naučí, jak hospodařit s penězi.

Seznamte ho s výhodami spoření

Pokud nám jako dospělým zbudou peníze, je to pro nás určité plus. A to hned díky několika důvodům. Máme-li se podívat na tři hlavní výhody, které souvisí s tím, že nám peníze zbudou, potom se jedná o tyto:

  • Umíme vytvářet rezervy
  • Můžeme si našetřit na dražší věc
  • Můžeme tyto peníze zajímavě zhodnotit

A právě ono zhodnocení, tedy samotné spoření je také cesta, jak se naučit hospodařit s penězi. Zde můžete svému potomkovi jednoduše říci, že pokud mu zbude z kapesného určitá částka, získá díky tomu peníze navíc. To je pro něho nejenom zajímavá motivace v tom, aby nebyly finance utráceny za zbytečnosti, ale je to i motivace v tom, jak si našetřit. V tomto případě by mělo být vždy vše pevně stanoveno, třeba v rámci procentuelních odměn, stejně jako to může být nastavená odměna, kterou dítě dostane, pokud vám vždy na konci týdne nebo měsíce zůstala konkrétní částka. A to je cesta, jak motivovat svého potomka primárně k odpovědnému spoření.

Ukažte mu, že platit se dá také bezhotovostně

Toto příliš neplatí u mladších dětí, jelikož ty byste těmito věcmi neměli nijak zatěžovat. U těch starších potomků už by měla být cesta k vlastnímu účtu jednodušší. A to i proto, že banky dnes nabídnou možnost založení konta i těm, kterým ještě 18 let nebylo. Nejenom, že se daný potomek naučí, jak hospodařit s penězi, ale naučit se také používat nejenom bankovní účet, ale také svou debetní kartu. A to jak v souvislosti s jejími výhodami, tak i v souvislosti s tím, že je třeba myslet na její ochranu před zneužitím.

Jelikož v nejbližších letech bude bezhotovostní placení ještě rozšířenější, než je tomu dnes, neměli bychom tuto oblast také podceňovat. A to i přesto, že můžeme patřit do skupiny těch lidí, kteří mají stále raději hotovost. Věřte tomu, že vzhledem k současnému vývoji si můžete být jisti, že vaše dítě bude nosit peníze jenom jako rezervu a na placení bude používat vždy jenom kartu. S ní už nenakoupíte jenom v obchodech, ale koupíte s ní třeba i občerstvení, nebo limonádu v prodejním automatu.

3/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *