Co byste měli vědět o dani z nemovitých věcí, než podáte přiznání. Máme pro vás přehled na rok 2018

Začátek roku přináší celou řadu novinek. Jednou z nich jsou i daňové povinnosti, které na vás čekají již od začátku roku. Jednou z nich je daň z nemovitých věcí. V článku se podíváme, kdo musí podat daňové přiznání, kdy máte na podání čas a další užitečné informace, které oceníte.

Contents

Týká se vás daň z nemovitých věcí?

Zda máte povinnost podávat daň z nemovitých věcí je jednoduché zjistit. Pokud vám minulý rok připadla do klína nemovitost, koupili jste pozemek nebo bytovou či nebytovou jednotku, máte povinnost podat daňové přiznání z nemovitých věcí. Podání přiznání se vás týká i v případě, kdy jste sice nepořídili novou nemovitost, ale k již přiznané nemovitosti jste provedli nástavbu, přístavbu nebo jste ji částečně zlikvidovali. Nejdůležitější je zda došlo ke změně výměru nebo druhu výměru pozemku či nadzemních podlaží. Podobně se musíte zachovat i v momentě, kdy došlo ke změně výměry parcely na základě obnovy katastrálního operátu. I v takovém případě musíte podat přiznání.

Nezapomeňte ani na podání z pronájmu nemovitostí. Máme pro vás tipy, jak co nejlépe nemovitost pronajmout.

Častým jevem je darování nebo prodej nemovitosti. V tomto případě musíte vše oznámit finančnímu úřadu. V případě, že vlastníte v tomtéž kraji jinou nemovitost, musíte podat dílčí daňové přiznání.

V jakých případech se vás daňové přiznání netýká? Jestliže jste ho podali v minulých letech a nenastali jiné skutečnosti, které by situaci změnili. Vše je tedy při starém. Ke změně mohlo dojít maximálně u cen za půdu nebo u koeficientu, který určuje obec. V této situaci si však finanční úřad zjistí vše sám a daň vám vypočítá na aktuální rok.

Do kdy musíte podat přiznání a jaké vám hrozí sankce

Podat daňové přiznání musíte nejpozději do středy 31. ledna 2018. Rozdílná je situace, kdy ke změně došlo již v roce 2017, ale zápis do katastru nemovitostí se uskutečnil až letos. V takovém případě je nutné odevzdat přiznání do 3 měsíců od té doby, co proběhne zápis do katastru. Lhůta na konci ledna se vás tedy netýká.

Co se stane, že nestihnete podat daňové přiznání v čas? Finanční úřad počítá i s touto možností a je možné podat přiznání do pondělí 5. února 2018, tedy ještě pět dní po termínu aniž by vám hrozila pokuta. Poslední den, tedy 5. února však musí být lejstro fyzicky na úřadě, nikoliv pouze s datem podání na poště. Jakmile není přiznání podáno v čas, čekají vás penále 0,05% ze stanovené daně za každý den prodlení. Maximální penále jsou 5% z vyměřené daně a nejvýše 300 tisíc korun. O sankci budete oproštěni, pokud nepřesáhnete 200Kč. Dávejte si však pozor.

Pokud nic nepodáte, čekají vás penále

Možná si řeknete, že při tak malé částce, jako je 200 Kč a maximální 5% pokutě není kam spěchat a daňové přiznání podáte, až budete mít čas. Pokud však nepřiznáte daň a nebudete reagovat na výzvy úřadu, naúčtují se vám penále 500 Kč. Pokud tedy stihnete formulář podat do 30 dnů od uplynutí řádné lhůty, bude pokuta poloviční.

Povinnost podat přiznání elektronicky

Pokud máte zřízenou datovou schránku nemáte na vybranou a musíte podat daňové přiznání elektronicky přes datovou správu. Jinou možnost nemáte. Konat můžete přes aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu (EPO). Ta umí kontrolovat i zda je vše správně ve formuláři, alespoň co se týče formálních záležitostí.

Výjimkou je podání dílčího daňového přiznání. To je možné podat v listinné podobě, protože finanční úřad nemá stanovený formát ani strukturu datové zprávy.

Jak na placení daně

U placení daně z nemovitých věcí neplatí, že poslední den podání přiznání je i posledním dnem na placení daně. V případě daně z nemovitých věcí je možné vše zaplatit až do čtvrtka 31. května 2018. Spadáte-li pod chovatele ryb nebo zemědělce, můžete daň platit nejpozději v pátek 31. srpna 2018. Konkrétní částka k úhradě vám přijde složenkou.

Stejně jako v předchozím případě je i zde prodloužený termín, který vám zaručuje, že budete bez sankce. Nejpozději musí být daň zaplacena do 4. června 2018 a pro chovatele ryb a zemědělce je to 4. září 2018. Již v pátý den začíná nabíhat úrok z prodlení a to ve výši repo sazby, kterou stanovuje centrální banka a navýšený o 14 procentních bodů za každý den prodlení.

Musíte zaplatit daň vyšší než 5000 Kč? Poté si můžete platbu rozdělit na dvě splátky. První část uhradíte v příslušeném termínu a na další máte čas až do pátku 30. listopadu 2018.

Jakým způsobem uhradíte daň z nemovitých věcí? Můžete tak učinit hotově na pokladně finančního úřadu, převodem z účtu na příslušný účet finančního úřadu, složenkou, kterou získáte od finančního úřadu nebo pomocí SIPO. Pokud se rozhodnete pro poslední možnost, musíte tuto variantu zahrnout do 31. ledna 2018 na příslušeném formuláři.

Nechte si vše zaslat na email

Od roku 2017 je možné nechat si zasílat informace o platbě daně na email. Tato varianta je přístupná pro osoby, kteří neplatí daň přes SIPO, nejsou právnické osoby a nemají datovou schránku.

Na email pak dostanete dokument ve formátu PDF, který bude obsahovat:

  • výše daně, kterou máte uhradit
  • výše přeplatku nebo nedoplatku
  • údaje pro placení daně

Součástí dokumentu je i QR kód, který vám usnadní celý proces platby. Nedostáváte informace emailem, ale chtěli byste využít této možnosti? Podejte žádost na finanční úřad nejpozději do čtvrtka 15. března 2018. Dívejte se po dokumentu Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem. Po podání žádosti vám již nebude zasílána složenka, ale pouze email.

Pro každý kraj je nutné podat novou žádost. Pokud tedy patříte mezi majitele více nemovitostí ve více krajích, musíte podat žádost na každý finanční úřad zvlášť.

Nezapomeňte ani na pojištění domácnosti a nemovitosti. V čem se liší a na co si dát pozor zjistíte v článku na pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *