Neomezená dovolená jako jeden z firemních benefitů

Když firmy lákají své zaměstnance, tak se mohou vydávat různými konkrétními cestami. Pokud se máme podívat na to, jaké jsou ty hlavní, musíme jasně říci, že dominuje:

  • Atraktivnost pracovní pozice
  • Výše finančního ohodnocení
  • Zajímavé finanční benefity

Právě benefity se v poslední době dostávají do popředí stále více. Není se čemu divit, jelikož právě tímto se mohou zaměstnavatelé odlišit. A jaké benefity dnes jasně dominují? Na to se společně podíváme. Hlavním je totiž takzvaná neomezen á dovolená. Trendem je v zahraničí, ale pomalu ale jistě se dostává i k nám.

Contents

Co je to neomezená dovolená?

Pokud se mluví o dovolené jako takové, tak mají zaměstnanci nárok na zákonný příděl, který však může být ze strany zaměstnavatele i navýšen. A to mnohdy třeba i o několik dní, což je jedno z oblíbených lákadel u mnoha firem. Je to pochopitelně z toho důvodu, že dovolená je volnem, které je ze strany zaměstnavatele placeno. Zaměstnanec je sice doma, ale bere stejný plat, jako by byl v práci.

Neomezené dovolená se stává jedním z nejmodernějších benefitů dneška

Neomezené dovolená se stává jedním z nejmodernějších benefitů dneška

Jak už napovídá pojem neomezená dovolená, jedná se o možnost spojenou s tím, že zaměstnanec může být doma v podstatě jakkoliv dlouho. Zákonem mu je stanovena doba 4 týdny, ale díky tomuto benefitu si může dovolenou prodloužit na tak dlouho, jak jenom budce chtít. Třeba i o několik týdnů.

I v České republice

Pokud jde o zahraničí, tak musíme říci, že zde něco podobného funguje už několik let. Na druhou stranu je třeba dodat, že pracovní morálka je zde přece jenom jinačí, než u nás. To ale neznamená, že by neomezená dovolená nebyla dostupná také v České republice. Ano, i zde skutečně může existovat. Dokonce to potvrzují dvě firmy, které tento benefit testují. A o jaké se jedná?

  • Artin – IT obor
  • Direct – obor pojištění

Vše je zatím v samotném začátku, ale dá se očekávat, že daná dvojice firem budou možná průkopníci a neomezená dovolená se může ujmout i v řadě jiných firem. Nutno říci, že se jedná o zajímavý benefit, který si navrhli sami zaměstnanci, z několika možných, které byly k dispozici.

Vyplatí se firmám?

Jistě je zde i pohled ekonomický a logická otázka spojená s tím, zda se neomezená dovolená může být pro firmu efektivní. Na jednu stranu platí, že pokud si zaměstnanec vezme volno třeba po celý rok, tak logicky firmě nic nevydělá. Je třeba ale myslet i na pohled druhý. Každý zaměstnanec má logicky povinnosti, které mu plynou ze smlouvy. Je tedy zcela jasné, že tyto povinnosti musí plnit. Když si vezme neomezenou dovolenou a nemá splněno, může být pochopitelně vyhozený.

Je také jasné to, že se neomezené dovolená může stát zajímavým druhem motivace. A to ve spojení s tím, že zaměstnanci budou mít o práci v této firmě zájem i přes možné nižší platy – samozřejmě v tomto ohledu mluvíme obecně. Dále nezapomínejme na to, že zaměstnanci může tento benefit motivovat k vyšším výkonům.

Jak je to v reálu? Podívejme se na několik příkladů

I když neomezená dovolená může znít jako hloupost, firmám se opravdu vyplatit může. Jak je to možné? Stačí pár příkladů z reálného světa, na kterých si ukážeme, že to ekonomicky fungovat skutečně může. Prvním příkladem je ona produktivita. Zaměstnanci obvykle bývají placeni hodinově a tak je jasné, že během klasické práce se málokdy vydají ze všech sil. Když ale ve vzduchu visí neomezená dovolená, dokážou své tempo zvýšit. Během jednoho dne mohou zvládnout i tolik, co jindy třeba za tři dny. Následující dva tak mohou mít volno. Firmu stojí stejně peněz, jako kdyby pracovali celé tři dny, svým pomalým tempem. Takto je ale hotovo dříve, a navíc má zaměstnanec radost z volna.

Poměrně oblíbená forma práce je takzvaný home office. Tedy možnost, kdy zaměstnanec nepracuje v kanceláři, ale pracuje doma. Je jasné, že uhlídat v takovém případě odpracované hodiny je mnohem komplikovanější. Může tak dojít k situaci, kdy zaměstnanec pracuje mnohem delší dobu každý den, než pokud by byl v kanceláři. Znamená to, že svou práci tak bude mít hotovou mnohem dříve. A co to pro něho znamená? Samozřejmě fakt, že ušetří třeba i několik dní. A rázem si je může užít tak, že si jednoduše vezme dovolenou. A opět platí, že ta může být v délce třeba i několika dní. Není to rozhodně nic výjimečného.

Třetí příklad je spojený s tím, že zaměstnanec není placený hodinově, ale je placený úkolově. To znamená, že dostane práci a tu musí do určitého termínu udělat. Jak rychle to zvládne, to je na něm. Může na to mít třeba měsíc, ale pokud se snaží, může mít vše hotovo třeba za 14 dní. A co se zbývajícím časem? Může to být právě neomezená dovolená, která se v danou chvíli hodí. Nedostane tedy práci navíc, ale dostane tento benefit.

Ne u každé práce

I když se neomezená dovolená jeví jako něco velmi zajímavého, rozhodně je třeba dodat, že ji nelze využít u každé práce. Jsou takové, u které to už jenom z principu možné není. Tam, kde naopak ano, je to zajímavá odměna.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *