Benefity pro zaměstnance 2016

Pokud chodíme do zaměstnání, máme samozřejmě nárok na mzdu. Ta by měla odpovídat minimální výši napříč různými obory. Stejně tak je třeba, aby mzda jako taková uspokojovala samotného zaměstnance. Aby byl motivován k co nejlepším výkonům. Platí však, že čím vyšší mzda, tím vyšší daňové zatížení. A to ať už jde o daň z příjmu, nebo sociální a zdravotní pojištění. I z toho důvodu mnozí zaměstnavatelé volí takzvané firemní benefity. Ty tak tvoří částečnou složku platu, v rámci které se je možné vyhnout se danému zdanění. Spokojený je poté jak zaměstnavatel, tak logicky také zaměstnanec. Ten může dostat více peněz, než pokud by počítal jenom klasické peníze ze mzdy. A jaké firemní benefity dnes patří mezi ty nejoblíbenější? My to víme!

Contents

Nejznámější zaměstnanecký benefit v roce 2016 jsou stravenky

Jenom těžko bychom hledali zajímavější a oblíbenější zaměstnanecký benefit, než je právě tento konkrétní. Dnes ho využívá velká většina jak velkých, tak samozřejmě také malých firem. Výhodou stravenek je nejenom jejich celkově dobrá dostupnost, ale také to, že mohou být vydávány i v různých hodnotách. I mnohých zaměstnanců tak tvoří i výraznou část mzdy. To tak nedostanou v penězích, ale právě v daných poukázkách, které je opravňují využít jejich hodnotu na nákup různých věcí. Nejčastěji jsou využívány:

  • V restauracích
  • V klasických obchodech
  • Při koupi různého občerstvení
Firemní benefity jsou i lístky do kina

Firemní benefity jsou i lístky do kina

Výhodou klasických stravenek je v první řadě to, že jsou v podstatě běžnou náhradou peněz. Tyto firemní benefity tedy můžeme mít připraveny v peněžence a použít je místo klasických bankovek. Stačí jenom napočítat konkrétní hodnotu a tu poté formou stravenek zaplatit. A jelikož je dnes můžeme použít v podstatě kdykoliv a kdekoliv, je více než jasné, že jenom tak nevymizí.

Lákavé jsou i příspěvky na zdravotní péči

Zdraví je pro každého z nás skutečnou prioritou. I proto se každý z nás neobejde jak bez různých doplňků stravy, tak bez samotných léků, které nám jsou volně prodejné. A abychom za ně nemuseli platit, přicházejí na řadu benefity pro zaměstnance. Ty mohou být v roce 2016 ve formě různých poukázek do určitých typů lékáren. Stejně tak ale může být tento benefit ještě zajímavější. A to ve formě možností využívat třeba masérské služby, očkování, nadstandardní zdravotní péči, nebo služby optika. Opět platí, že záleží hlavně na konkrétní společnosti, která dané firemní benefity poskytuje.

Hitem je také kultura a vzdělávání

Ani na tuto oblast nesmíme zapomínat. Je však pravdou. Že obvykle tento benefit není zaměstnanci přijímán s takovým nadšením, jako v předchozích případech. Jídlo a pití k našemu životu potřebujeme. Léky a dané doplňky stravy obvykle také. U kultury a vzdělávání to zase až tak jednoznačné není. Ne každý má zájem chodit do kina nebo divadla, a ne každá má zájem se vzdělávat. Faktem poté zůstává, že daný benefit sice od zaměstnance dostaneme, ale využíváme ho pouze z donucení. Navštívíme tedy určité kulturní zařízení, nebo absolvujeme jazykový kurz. Pokud bychom však daný benefit nedostali, na nic z toho bychom nešli. Tímto způsobem tedy ani tak nezískáváme peníze jako takové, ale spíše něco, co má vliv na naše vzdělání. Investováno je tedy hlavně do našeho ducha.

Dominují moderní karty

Co je hitem posledních let, to jsou firemní benefity ve formě elektronických karet. Z jakého důvodu? Jsou totiž spojeny nejenom se snadným využitím, ale i s tím, že dané peníze na nich můžeme využít kdykoliv. Nejde tedy o skutečné peníze, ale o boty. Ty však jednoduše měníme v kurzu 1 bod = 1 koruna, a to u konkrétních obchodníků. Zatímco se stravenkami můžeme platit výhradně jenom na místech určených, tedy benefitní karty mají nasmlouvány desetitisíce obchodníků. A co to pro nás znamená? Třeba možnost:

  • Jednoduché platby na internetu
  • Platby v kamenných obchodech
  • Platby na sportovištích, v hotelech i zábavních centrech

Výhodou daných benefitních karet je určitě také to, že jsou ideální náhradou reálných peněz. Jelikož i jich se nemusí týkat nijak velké daňové zatížení, můžeme touto formou získat mnohem více, než pokud bychom získali určitou odměnu ve formě reálné mzdy. Ta by byla ve všech případech menší, což rozhodně není cílem žádného zaměstnance. A v podstatě ani žádného zaměstnavatele.

Hmotné věci jako benefity pro zaměstnance

Zapomínat nesmíme ani na zaměstnanecké benefity ve formě hmotných věcí. Pokud pracujeme v automobilovém průmyslu, jistě se nový vůz za výrobní ceny koupený na splátky hodí více než dost. Podobné to může být třeba u elektroniky, nebo u výpočetní techniky a domácích spotřebičů. Ne vždy ale konkrétní práce dovoluje dávat benefity pro zaměstnance touto formou. Zvláště proto, že různých oblastí je tolik, že v některých případech by to byl spíše danajský dar, než opravdový firemní benefit.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *