Nákupy v Číně – jsou opravdu tak výhodné?

Dnes není problémem nakoupit doslova jakékoliv zboží kdekoliv na světě. Máme-li být konkrétní, je třeba vyloučit několik nebezpečných výjimek, které není možné přepravovat třeba v rámci letecké přepravy. Jinak ale může být jenom na nás, co a odkud si také koupíme. V souvislosti s tím platí, že lidé stále více vyhledávají nákupy v Číně. Pokud i vy uvažujete nad koupí právě z této země, podívejme se společně na celkovou výhodnost a na to, zda se zboží z této konkrétní, nebo z podobných zemí skutečně vyplatí.

Contents

Nakupování z Číny se vyplatí

Začneme cenami. Ty jsou právě tím největším důvodem, proč jít touto cestou. Oproti cenám u nás mohou být nižší třeba i o několik desítek procent. Je tedy velmi lákavá něco si pořídit, a to s jistotou toho, že zaplatíte skutečně tu nejnižší možnou cenu. Pokud se podíváme na to, co je dnes tou nejvyhledávanější možností, jedná se o:

  • Oblečení
  • Různé gadgety a doplňky
  • Mobilní telefony a podobná elektronika

Samozřejmě s cenou může souviset také poštovné. Mnoho lidí si jistě vzpomene na ceny, které má tuzemská Česká pošta. Pokud objednáváte z Číny, potěší vás zpráva spojená s tím, že poštovné je ve většině případů nulové. Ať už tedy kupujete jakékoliv zboží, jeho doprava do České republiky může být zcela zdarma. A nezáleží na hodnotě konkrétního nákupu. Hravě se tak stane například to, že si lze objednat zboží v hodnotě několika korun, které vám bezplatně přijde až k vám domů, na vaši adresu. I to je důvod, proč nákupy v Číně tak lákají.

Nákupy bez cla a DPH přímo z Číny

Důvodem nízkých cen není jenom zajímavá finanční politika místních prodejců, nebo velké výrobní a prodejní objemy, díky čemuž lze samotnou cenu jednoho kusu snížit až na samotné minimum. Zapomínat bychom neměli na to, že nákupy v Číně mohou být také osvobozeny od cla, stejně jako od DPH. Pokud podnikatel z této země dováží zboží pro následný prodej, je nutné v obou případech tyto dvě daně zaplatit. Pokud však zboží objednáváme výhradně pro naši potřebu, můžeme si být jisti tím, že nic z toho platit nemusíme. Cena, která bude uvedena v konkrétním eshopu tedy bude konečná.

Pozor na limity!

I když je možnost nakoupit bez DPH a cla více než lákavá, neměli bychom zapomínat na to, že někdy se mu zkrátka nevyhneme. I když řada prodejců lepí na své zboží informace spojené s tím, že jde jenom o dárky, popřípadě vkládají falešné faktury s nižší cenou, celníky mnohdy neošálí. Ti, pokud mají podezření, mohou konkrétní balíček otevřít a vyžádat si další podklady. A na jejich základě mohou doměřit jak samotné clo, tak mohou doměřit třeba i DPH.

Pokud se chcete obojímu vyhnout, je ideální nakupovat zboží v určitém finančním limitu. Pokud se do něho vejdete, budete mít jistotu, že už nic navíc nezaplatíte. A pokud bude přesto váš balíček zadržen a celní pošta si vyžádá podklady, jednoduše je přesvědčíte o tom, že zboží clu ani dani z přidané hodnoty nepodléhá. A jak přesné jsou limity, pokud nákupy v Číně plánujete:

  • Do hodnoty 22 eur neplatíte ani clo, ani DPH
  • U zboží v hodnotě 22 – 150 platíte jenom DPH
  • U zboží v hodnotě vyšší než 150 eur platíte clo i DPH

Doprava z Číny? Nejčastěji obyčejně

I když je poštovní zdarma lákavé, musíme dodat, že obvykle jsou zaslání realizována prostřednictvím obyčejných balíků a zásilek. V tomto směru mají nákupy v Číně hlavní nevýhody. I ty ale můžeme poměrně zajímavě eliminovat. I když není možné sledovat náš balíček, stejně jako nemusí být možné zjistit, zda byl skutečně odeslán, jsou dvě možné cesty ochrany. Tou první je možnost domluvit se na jiném druhu zaslání. Ten ale může být zpoplatněný.

symboly Čínské tržnice

Nákupy v Číně jsou možností, jak získat opravdu levné zboží

Proto je lepší nakupovat třeba na aukčním serveru Ebay, který dokáže nabídnout ochranu kupujících, která může být spojena s tím, že jsou peníze v případě nedoručení zásilky vráceny. Takto prakticky funguje právě systém ochrany kupujících. Podobně funguje také platební brána PayPal, u které je možné také v případě potřeby požádat o vrácení platby, a to z důvodu toho, že vám zboží nedorazilo. Platí, také, že mnoho lidí daných systémů i zneužívá.

Nákupy z Číny a možnosti reklamace

Poměrně důležitá otázka se týká možnosti reklamace. Ano, je pravdou, že na zboží máte záruku i v případě, kdy jsou realizovány nákupy z Číny. Pamatujte, že v této zemi neplatí dvouletá záruční lhůta, jako je tomu u nás. Zde je využívána lhůta pouze jednoho roku. Pozitivem však je, že daná lhůta existuje. Otázkou však zůstává to, nakolik je vše právně využitelné. Na mysli totiž máme situaci spojenou s tím, že danému prodejci budete muset rozbité zboží zaslat na posouzení. A i když bylo poštovní z Číny nulové, opačně to nefunguje. Za zaslání balíčku tak můžete zaplatit i několik set korun, které vám zkrátka nikdo neproplatí.

Dnes však mnoho prodejců zvládne zboží ihned nahradit novým, a to třeba na základě fotografií, nebo prokazatelné ukázky toho, že je daný produkt rozbitý nebo porouchaný. Není tedy třeba posílat ho zpět, jelikož jenom počkáte, než dojde nový kus. Ne každý prodejce ale podobné výhody nabídne.

Pozor na kompatibilitu

Jak jsme uvedli, koupit si můžete v podstatě cokoliv. Důležité je myslet i na kompatibilitu daného výrobku s našimi standardy. To se týká nejčastěji různých elektronických spotřebičů, které mohou využívat třeba jiných zástrček do zásuvek, stejně jako mohou využívat třeba i zcela jiné kódování – to se týká například televizí nebo mobilních telefonů. Pozor také na případné homologace. Ne všechny jsou v souvislosti s daným výrobkem uznatelné i u nás a ne všechny mohou být také pravé. Pokud daný nehomologovaný a necertifikovaný výrobek způsobí škodu, a pojišťovna to zjistí, může z daného důvodu odmítnout i samotné plnění.

Jak jsme zmínili, je to hlavně situace elektroniky. Pokud jde o oblečení, nebo různé drobnosti, které například nevyužívají elektrického proudu, není se čeho bát. I v případě, kdy produkt nemá certifikace, v podstatě nemusí být pro vás nebo okolí nebezpečný. Záleží však vždy kus od kusu.

Dodací lhůta je největší negativum

Využívat nákupy z Číny tedy může být více než lákavá. Pokud ale trváte na nulovém poštovném, pamatujte na to, že si na zboží počkáte. Jak jsme zmínili, je zasíláno pouze jako obyčejný balíček. A to znamená nutnost počkat si i několik týdnů. Je sice pravdou, že v méně vytíženém období může být konkrétní zboží u vás třeba už za 7 – 10 dní. Jsou to ale spíše výjimky, jelikož standardní doba dodání se pohybuje nejčastěji okolo jednoho měsíce. Je proto dobré myslet na fakt, že objednávat je třeba s dostatečným předstihem. Nehledě na výše uvedené riziko, že balíček nedojde a vy ho nedopátráte. I toto je jedna z velkých slabit, jakou nakupování v Číně může mít.

4.7/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *