Levné čínské telefony. Vyplatí se kupovat?

Dnes se čím dál tím více díky internetu rozhlížíme, kde bychom ušetřili, jak bychom výhodně nakoupili. Některé zboží se dá nakoupit výrazně levněji, než za jakou cenu nám jej nabízí české internetové obchody. Vyplatí se zariskovat a kupovat levné čínské telefony?

Riziko se vyplatí

Čínské levné telefony stále více bodují. Například výrobce Xiao se umístil v první desítce nejprodávanějších chytrých telefonů na celém světě. Potvrzuje tak rostoucí trend, kdy zákazníci již nejsou ochotni dávat za telefony příliš mnoho peněz. V minulosti hodnotné věci, jakou byly chytré mobilní telefony, v důsledku masové výroby prudce ztratily svou hodnotu. V očích zákazníků se tak staly snadno dostupným zbožím. Cena je někdy tak nízká, že opatrného českého človíčka přesvědčí a jde do rizika spojeného s prvním nákupem – platba kartou, nepřiliš kvalitní angličtina na stránkách prodejce, dodací lhůty v řádech měsíců a složitá vymahatelnost práva záruky vrácení peněz nebo klasické záruky na vady přístroje.

TIP: Bigg.cz – tipy a recenze

Kde kupovat levné čínské telefony?

Často se setkáváme se servery, které nabízejí prodej levnějších značek elektroniky, tyto firmy mají oficiální zastoupení u nás nebo v EU nebo dokonce podnikají v jenom ze států EU. Tady je ovšem jasné, že se spotřebitel nedostane na cenu, kterou by chtěl – tento prostředník už si naúčtuje k výrobku marži a poplatky, které celkovou cenu nafouknou. Pak už se potenciální zákazník musí rozhodnout, zda si koupí levný čínský telefon ne až tak u nás známé značky nebo se poohlédne po běžně dostupném přístroji značky Samsung, LG, Sony, HTC, a raději si ho koupí v kamenném obchodě nebo v nějakém osvědčeném českém Eshopu. Cena takového telefonu může být o 15% nižší. Další alternativou je nákup u nás málo rozšířených značek v zemích východní Evropy – např. telefony Fly. Díky rozšíření značky v daném státě, výhodnosti kurzu a případně nižší DPH nebo přímo možnosti odečtu DPH se dá kvalitní telefon pořídit např. při dovolené za výrazně nižší cenu. Tento telefon je výkonově srovnatelný s telefonem pořízeným pod světoznámou značkou. Je tady snad jedno ALE… V některých zemích je velmi omezená záruka – může být kratší – např. 12 měsíců a nemusí se vztahovat na některé části telefonu – např. vůbec se nevztahuje na baterii. V případě reklamací je velmi složité vyplňování reklamačních dokumentů a plně se tady dodržují lhůty, kdy se k zákazníkovi telefon opět (a možná i opravený) vrátí. Ale pojďme k ceně – dostaneme se klidně na o 15%-40% nižší cenu než u mobilního přístroje světoznámé značky. Poslední, nejrizikovější a zároveň cenově nejvýhodnější je nákup přímo od výrobce nebo přímo od čínského serveru, který prodej čínských telefonů a vlastně celé elektroniky, zajišťuje. Tady se dostaneme na 50%-60% nižší cenu, která by se dala ještě více snížit rozsahem. Cena může narůst díky dopravě a případně, pokud se nevejdete do určité hodnoty, tak ještě i clem, které EU při dovozu z třetích zemí toto zboží zatíží. Můžete si přístroj s vyšší hodnotou poslat jako dárek a zariskovat, že při proclení Váš dárek nebude kontrolován a tím pádem ušetříte. Takovým příkladem může být například server Aliexpress. U všech případů je sázkou do loterie jazykové prostředí telefonu. Je dobré se zaměřit na verze operačních systémů, které jsou lokalizované do češtiny. Pokud Vámi objednaný a koupený přístroj nemluví česky, ale má ve svých střevech verzi systému, která je v jiném telefonu lokalizována do češtiny, tak s velkou pravděpodobností naučíte česky i tento Váš nový přírůstek. Existuje mnoho variant a kombinací, jak koupit levné čínské telefony, které kvalitou a výkonem mohou být srovnatelné, ba dokonce ještě lepší než klasické běžně dostupné světoznámé značky.

4.5/5 - (6 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *