Na co si půjčky raději nebrat?

Půjčky jsou rok od roku dostupnější. Zatímco v minulosti bylo v rámci žádosti nutné splnit celou řadu různých věcí, dnes je situace zcela jiná. Máme-li být konkrétní, není problémem získat peníze třeba i z pohodlí domova, bez dokládání příjmu a nahlížení do registrů, stejně jako bez jakéhokoliv papírování. A to vše do několika minut od podání samotné žádosti. Nutno ale dodat, že ne vždy může být tento postup výhodný. Proto se společně podíváme na to, na co bychom si půjčku raději brát neměli. A to hlavně z toho důvodu, aby nám neuškodila.

Contents

Finanční problémy není dobré řešit půjčkou

Jsou to hlavně půjčky na cokoliv, které doslova svádí k tomu, abychom je využili i na naše finanční problémy. Bohužel je to velké riziko a tak je jasné, že to nedoporučují ani odborníci, ani některé úvěrové společnosti. Důvod je samozřejmě jasný, a to fakt, že sice můžete zvládnout původní problém, ale v souvislosti s novou půjčkou vznikne další. A to často mnohem větší. Už tím, že máte problémy, jste totiž odkázáni hlavně na takový segment, kde půjčí i problémovým klientům. A to je spojeno s tím, že právě k tomuto typu půjčky se následně vážou i poměrně vysoké úroky, nebo vysoké poplatky.

Mnohem lepší cestou, jak řešit své finanční problémy, může být domluva s věřitelem. A to třeba na novém splátkovém kalendáři, na možnosti snížení vašich splátek, nebo na možnosti jejich odložení, nebo posunutí. Mnohdy jsou k tomu věřitelé svolní, jelikož takováto domluva je pro ně mnohem lepší cestou, než aby peníze složitě vymáhaly. Důležité je nezapomenout na to, že danou věc je třeba řešit skutečně co nejdříve.

Na dovolenou si raději nepůjčujte

Velmi riziková půjčka je i taková, kterou si berete jenom na to, abyste za ní vyrazili na dovolenou. Často totiž není spojena s ničím jiným, než s tím, abyste na někoho udělali dojem. A to tak, že pojedete třeba na luxusní exotickou dovolenou. Když na ni nemáte, jednoduše si půjčíte a vyrazíte. Bohužel problém je v tom, že kromě zážitku z daných peněz nic nemáte. Nehledě na to, že taková cesta může znamenat, že vám každý měsíc, po dobu několika let může chybět podstatná číst peněz. Mnohdy i několik tisíc korun. Pokud si vše dobře spočítáte, můžete zjistit, že pokud 5 let počkáte a budete dávat své úspory stranou, můžete absolvovat takové dovolené klidně i dvě nebo tři. A to bez nutnosti zadlužování, stejně jako s jistotou toho, že vytváříte finanční rezervy.

Bohužel v tomto směru mnoho společností, ale ani bank rozhodně příkladem nejde. Na našem trhu totiž nabízejí spotřebitelské půjčky, které mají jednu z možností i to, že si za ně skutečně onu dovolenou koupíte. Samozřejmě u těch neúčelových poté nejste omezováni vůbec.

Drahá elektronika a výpočetní technika

Další důvody, kdy si lidé berou půjčku, to je na nákup elektroniky a výpočetní techniky. Samozřejmě zde třeba říci, že na jednu stranu to investice nemusí být nijak špatná. Například pokud si plánujete koupit:

Zde je třeba podotknout, že dané věci jsou dnes přirozenou součástí většiny domovů a tak na ně lze pohlížet jako na možnost, jak jednoduše a rychle vybavit náš byt. Na co ale chceme upozornit, to je samozřejmě celková výhodnost.

Na trhu je daných možností na několik stovek. Pokud už se rozhodneme, že si peníze půjčíme, rozhodně není dobré kupovat to nejdražší, co na trhu vůbec existuje. A to proto, že je to doslova vyhazování peněz. Nehledě na to, že čím více si půjčíme, tím více také přeplatíme. A v souvislosti s tím dojde i na to, že se tak daná věc stane ještě více nevýhodnou, než je tomu nyní.

Pozor také na nevýhodné půjčky

Důvodem, kdy si půjčku raději nebrat, jsou i nevýhodné podmínky, které může nabídnout. Mnohdy je to ve spojení nejenom s nebankovním segmentem, ale také se segmentem soukromých půjček. Zde musíme podotknout, že nevýhodné podmínky jsou spojené nejenom s vysokou úrokovou sazbou, ale jsou spojené také s vysokým RPSN. Tedy s roční procentuelní sazbou nákladů. V takovém případě tedy dostanete peníze, ale je třeba myslet i na to, že získanou částku při svém vracení i několikrát přeplatíte.

Peníze ano či ne

Půjčka v souvislosti s bydlením se vyplatí

Další rizika nevýhodných půjček mohou souviset třeba také s vysokými poplatky, nebo s rizikem podvodu. I to je v dnešním světě poměrně běžná věc a tak je třeba dát si i pozor na to, od koho si půjčujeme. Rizikem jsou hlavně neznámé soukromé osoby, stejně jako neznámé nebankovní společnosti bez referencí. Naopak férovou možností bývají banky.

Kdy se půjčka naopak může hodit?

Kdy se půjčkám vyhnout tedy již víme. Nyní je třeba zaměřit se naopak na to, kdy je tento úvěrový produkt rozhodně dobrou volbou, se kterým nic nezkazíme. V první řadě to jsou výdaje spojené s naším bydlením. Může to být třeba stavba, stejně jako i nákup domu nebo bytu. Dobrou volbou je i investice třeba do vybavení. Ať už v podobě nábytku, nebo spotřebičů. Se segmentem bydlení ale souvisí také možnost získat půjčku třeba na rekonstrukci. I tu můžeme doporučit. Ve všech případech nesmíme zapomínat hlavně na to, že dané půjčky bývají spojovány i s nízkým úrokem, což je samo o sobě také velké plus.

Dobré ale mohou být i půjčky podnikatelské. A to nejlépe v případě, kdy plánujeme rozšiřovat naši vlastní firmu. Pokud máme vše dobře spočítáno, můžeme díky vysokým výdělkům nejenom bez problémů daný úvěr hradit, ale můžeme ho třeba i splatit dříve, a tím výrazně snížit náklady spojené s úrokovou sazbou.

5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *