Na co hledět při porovnání půjčky?

Vybíráte půjčku a máte obavy z toho, abyste vybrali skutečně správně? Pokud ano, mohou vám perfektně posloužit různé portály, které nabídnou porovnání půjčky. Jestliže se nechcete spálit a chcete vybrat co možná nejlépe, poradíme vám, jak na to. Nejprve je nutné říci, že je třeba správně vybrat už samotný web, kde budete půjčky porovnávat. Jít lze dvěma cestami. První je klasická, kdy si můžete zobrazit jednotlivé poskytovatele, jejich produkty, a následně v rámci tabulek porovnávat konkrétní hodnoty.

Druhá cesta je spojena s tím, že oslovíte zprostředkovatele půjček. I to lze online. Jednoduše vložíte svou žádost a následně jsou vám předloženy možnosti, které jí vyhovují. Výhodou této cesty je jednoduchost a rychlost, zatímco nevýhodou určitě to, že nemáte vše zcela pod kontrolou a kritéria výběru jenom málokdy sami ovlivníte.

Contents

Při porovnání půjčky je důležitý výběr ze všech segmentů

Co je prvním krokem, který je spojený s tím, aby bylo porovnání půjčky objektivní a správné? Rozhodně je třeba, abyste měli možnost výběru ze všech segmentů, které jsou aktuálně na trhu k dispozici. Pokud se v současném úvěrovém světě příliš neorientujete, musíme připomenout, že dnes existují tyto možnosti:

  • Bankovní půjčky
  • Nebankovní půjčky
  • P2P půjčky

Každý segment má svá specifika. Ten první rozhodně zaujme nízkou úrokovou sazbou, druhý zase podmínkami získání a segment číslo tři rozhodně nadchne tím, že je často spojený s celkem zajímavým a individuálním přístupem investorů, kteří se na požadovanou sumu skládají.

Mějte jasno v tom, kolik potřebujete

Než se pustíte do porovnání půjčky, je třeba mít také jasno v tom, kolik peněz budete potřebovat. Jedině tak můžete hned vyfiltrovat takové poskytovatele a takové společnosti, jejichž nabídka nebude odpovídat vašim požadavkům. Je třeba mít jasno v tom, co si za peníze chcete koupit, čemuž by následně měla odpovídat také suma, kterou budete požadovat. Možností je totiž na úvěrovém trhu celá řada. Dnes není nic výjimečného, že částky u krátkodobých půjček mohou začínat na sumě 500 Kč. Na zcela opačné straně mohou následně stát americké hypotéky. Tedy půjčky, kde lze získat i několik desítek milionů korun. Dobré je také vědět, zda peníze potřebujete na více rozlišných věcí a požádat o neúčelový úvěr, nebo budete naopak peníze potřebovat jenom na jednu konkrétní věc. To se může hodit i účelová půjčka.

Hleďte i na podmínky získání

Máte jasno v tom, které společnosti jsou pro vás ty pravé? Pokud ano, pokračujte v porovnání půjčky dále. A to k podmínkám získání. Zde už jasně vyfiltrujete ty možnosti, které vám budou vyhovovat od těch, kde nemáte možnost jednotlivé požadavky splnit. Co obvykle může hrát při schválení roli, to je například:

  • Ručitel nebo ručení nemovitostí
  • Nutnost doložení příjmu
  • Nahlížení do registru
Při porovnání půjčky hleďte i na její výhodnost

Při porovnání půjčky hleďte i na její výhodnost

Zde jednoduše zohledněte nejenom vaši aktuální bonitu, ale i vaši finanční minulost spojenou s několika roky zpět. Podle toho následně volte takové půjčky, které vám budou vyhovovat a kde budete mít velkou pravděpodobnost toho, že v rámci podané žádosti uspějete.

Výhodnost je základ

V tuto chvíli již víte, jaké půjčky budou vyhovovat tomu, kolik peněz a na co je potřebujete, stejně jako tomu, co vše můžete doložit, dodat, nebo nabídnout. Proto je třeba při porovnání půjčky začít myslet už na to nejdůležitější. Tím je výhodnost. Určitě se nenechte hned napoprvé zlákat velmi výhodným úrokem. Ne vždy totiž dokáže přesně vypovědět o tom, jak bude půjčka výhodná. I malý úrok může ve výsledku znamenat, že úvěr nebude výhodný. A to proto, že se na půjčku mohou nabalit různé poplatky spojené s žádostí, vyřízením, poskytnutím, ale i vedením. Stejně tak se dále mohou nabalit i platby za pojištění a mnoho dalšího. Proto raději hlídejte sazbu RPSN, která je mnohem přesnější. Je uvedena v procentech a lze z ní spočítat, kolik peněz během roku z nesplacené jistiny zaplatíte navíc. Čím je daná sazba nižší, tím samozřejmě lépe.

Zde je dobré připomenout, že už není výjimkou ani půjčka s nulovým úrokem i nulovým RPSN. Jde o segment takzvaných mikropůjček a produkt, kterým je první půjčka zdarma. Pokud ji splatíte v termínu, skutečně platí, že nezaplatíte ani o korunu navíc. Pokud se vám to však nepovede, jde o úvěr značně nevýhodný.

Na co dále hledět?

Dá se říci, že vás porovnání půjčky přivedlo k nejlepší možnosti, které aktuálně na našem trhu vůbec existuje. V tu chvíli už můžete vybírat podle různých detailů, zvláště pokud přesně nevíte, co by mohlo být volbou nejlepší. Zohlednit tak můžete třeba to, jak je společnost známá, jaké jsou její reference a hodnocení, nebo jaké transparentní podmínky dokáže nabídnout. Roli ale může hrát i celková jednoduchost vyřízení, třeba s ohledem na to, kde se vše uskuteční, nebo za jak rychle můžete dostat peníze. Určitě se mohou hodit ale i různé nadstandardní služby, spojené třeba s možností hýbat s výší splátky, nebo s možností postupného čerpání. I toto když při výběru zohledníte, máte jistotu, že vyberete správně.

Na závěr už stačí jenom jedna poslední a samozřejmě také klíčová věc.  Tou není nic jiného, než že si o peníze požádáte. Dnes už to zvládnete online, z pohodlí domova. Je to nejenom rychlé, ale obvykle i jednoduché, a to i pro osoby, které nejsou na internetu tolik zdatné.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *