Mzda v ČR a její vývoj. Jak na tom jsme?

Práce je nezbytná pro každého, kdo chce peníze. To, kolik bude brát, se ale odvíjí i od konkrétní pozice. Pokud se podíváme na to, jaká je aktuální mzda v ČR, tak musíme říci, že prošla zajímavým vývojem, stejně jako musíme říci, že se v mnoha ohledech napříč různými pozicemi celkem výrazně liší. Podívejte se společně s námi na to, jaká je mzda v České republice právě nyní.

Abychom mohli být objektivní, podíváme se na fakta spojená s tím, že nebudeme brát průměrnou mzdu. Ta není ideálním ukazatelem. Aby byla mzda v ČR popsána objektivně, budeme se soustředit na takzvaný medián. Jedná se o jasný střed daného oboru. To znamená, že polovina lidí má více, a polovina méně. Jde o objektivní ukazatel, který dokáže současnou situaci nastínit velmi dobře.

Contents

Oproti loňskému roku mzda v ČR v mnoha oborech stoupala

To je rozhodně velmi pozitivní zpráva. Pokud se podíváme blíže, je třeba říci, o jaké obory se konkrétně jednalo. Bylo jich hned několik. Mezi ty hlavní rozhodně patřily tyto:

  • Řídící pracovníci ve stravování – o 22 procent
  • Řidiči dálkových autobusů – o 17 procent
  • Praktické zdravotní sestry – o 15 procent

Toto jsou příklady těch oborů, kde mzda v ČR vzrostla oproti loňskému roku nejvíce. Neznamená to ale, že by se jednalo o dobře placené profese. Pokud jde o pracovníky ve stravování nebo sestry, je zde medián okolo 22 tisíc, a u řidičů dálkových autobusů je to okolo 29 tisíců korun.

A jaké jsou další obory, kde byl zaznamenán poměrně výrazný nárůst? Zajímavým oborem jsou specialisté v oblasti matematiky – o 15 procent, prodavači drogerie a kosmetiky – o 14 procent, což je stejný nárůst, jako mají primáři ve zdravotnictví. Stejně tak ale vzrostla o zhruba třináct procent mzda řidičům v MHD, ručním baličům a etiketovačům, nebo stevardům a jiným pracovníkům v dopravě.

Kdo bere nejvíce?

Podívejme se také na to, kdo bere nejvíce. Pokud je vaším cílem nejvyšší mzda v ČR, je třeba držet se některého z oborů, na který se aktuálně podíváme. A mezi jasnou hlavní trojici, patří tyto obory:

  • Řídící letového provozu – 163 000 Kč
  • Nejvyšší představitelé v institucích a firmách – 147 000 Kč
  • Primáři ve zdravotnictví – 98 000 Kč
Mzda v ČR stále průběžně stoupá

Mzda v ČR stále průběžně stoupá

Jsou ale i další obory, ve kterých je medián skutečně celkem vysoký a kde je jasné, že mzda v ČR několikrát převyšuje obvyklý průměr. Pokud se podíváme na obory další, jsou to třeba lidé, kteří mají na starost řízení finančních institucí, nebo oblasti, jako je pojišťovnictví. Dále to jsou ale například i různí ředitelé, nebo také náměstci. Pokud se podíváme na to, proč je mzda v ČR na takové výši, je třeba připomenout, že lidé na těchto funkcích již musí mít určité zkušenosti a znalosti, stejně jako mají poměrně velkou odpovědnost. A právě proto je vše spojeno i s vysokým platem.

V jakých oborech jsou mzdy skutečně malé?

Podívejme se také na obory, ve kterých mzda v ČR patří do skupiny těch skutečně nejmenších. I takových oborů je poměrně dost. O jaké se jedná? Jsou přesným opakem těch, které jsme zmínili výše. Jedná se primárně o obory, u kterých musíme říci, že je může v podstatě vykonávat každý, bez jakékoliv výjimečné situace. Mnohdy lidem slouží také jako přivýdělek. V této oblasti jsou třeba vrátní, což je činnost, kterou vykonává mnoho lidí v důchodu. Stejně tak to jsou třeba i různí pracovníci ostrahy a strážní, což jsou většinou lidé, kteří berou výsluhy a následně je tato práce zajímavým přilepšením. Abychom ale byly konkrétní, tak se mzdy pohybují kolem 13 – 14 tisíci korunami.

Dále mají malý plat, okolo 12 000 Kč také servírky a číšníci. Zde je to ale dáno spíše tím, že podstatnou část tvoří dýška a jak je známo, ty se pochopitelně nikde neevidují a tak daní zaměstnanci dostávají své peníze takto bokem a je jasné, že nejsou nikde veřejně uváděny. Do skupiny dalších lidí nejhůře placených profesí patří třeba uklízeči a uklízečky, pomocné síly v kuchyni, nebo třeba dělníci v segmentu stavebním. V podstatě takzvaní přidavači, jelikož pokud jde o klasického zedníka, tak ten se, se svou mzdou, zase až tak špatně nemá.

Co se očekává?

Jak vypadá mzda v ČR v porovnání s předchozím rokem, to již víte. Nyní je vhodné podívat se také na to, co konkrétně se očekává do budoucna. Vzhledem k současnému vývoji musíme říci, že je to rozhodně nárůst. A to díky silnější ekonomice. Na nárůst má ale vliv i řada jiných faktorů. Jsou to především velké firmy, které se rozhodly svým zaměstnancům přidat. Vzniká tak jasná situace. Aby si jiné firmy zaměstnance udržely i nadále, a ten neodešel ke zmíněným, je nutné, aby přidaly i ony. Výsledek bude tedy takový, že mzda bude i nadále růst. A k tomu všemu se jistě objeví různé další benefity, které mají také základ v penězích. Máme na mysli třeba třinácté platy, máme na mysli tolik oblíbené stravenky, stejně jako se může jednat o příspěvek zaměstnavatele na důchod. K tomu se navíc přidá i nemalý příspěvek od státu. Výsledkem je to, že se během následujících let u celé řady profesí očekává nárůst i o desítky procent. A u některých také z toho důvodu, že se blíží volby a tak se každý strana snaží o jednu jedinou a důležitou věc. Rozdávat, co to jenom půjde, aby si získala volební body.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *